AlimAllah-Bilim Allah'ın yasasıdır.-Kuran, islam, bilgi paylaşımı üzerine

Orjinalini görmek için tıklayınız: Suara Suresi 146
şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orijinal sürümü göster.
E tutrakûne fî mâ hâhunâ âminîn(âminîne).

1. e : mı
2. tutrakûne : bırakılacaksınız
3. fî : içinde
4. mâ : şey
5. hâhunâ : orada, işte burada
6. âminîne : emin
İmam İskender Ali Mihr : Siz, burada bulunduğunuz yerde emin olarak bırakılacak mısınız?
Diyanet İşleri : (146-148) “Siz buradaki bahçelerde, pınar başlarında, ekinlerde, meyveleri olgunlaşmış hurmalıklarda güven içinde bırakılacak mısınız?”
Abdulbaki Gölpınarlı : Burada emin bir halde bırakılacak mısınız?
Adem Uğur : Siz burada, güven içinde bırakılacak mısınız (sanırsınız)?
Ahmed Hulusi : "(Ne yaparsanız yapın) hep böyle güvende olacağınızı mı sanıyorsunuz?"
Ahmet Tekin : `Siz burada ölüme ve cezaya maruz kalmadan güven içinde mi bırakılacaksınız?`
Ahmet Varol : Siz burada güven içinde mi bırakılacaksınız?
Ali Bulaç : "Siz burada güvenlik içinde mi bırakılacaksınız?"
Ali Fikri Yavuz : Siz, buradaki nimetler içerisinde emîn olarak bırakılacak mısınız?
Bekir Sadak : (142-15) 2 Kardesleri Salih onlara: «Allah`a karsi gelmekten sakinmaz misiniz? Dogrusu ben size gonderilmis guvenilir bir elciyim; artik Allah`tan sakinin ve bana itaat edin. Ben buna karsi sizden bir ucret istemiyorum; benim ecrim ancak alemlerin Rabbine aittir. Burada bahcelerde, pinar baslarinda, ekinler, salkimlari sarkmis hurmaliklar arasinda guven icinde birakilir misiniz? Daglarda ustalikla evler oyar misiniz? Artik Allah`tan sakinin, bana itaat edin. Yeryuzunu islah etmeyip, bozgunculuk yapan beyinsizlerin emirlerine itaat etmeyin» dedi.
Celal Yıldırım : (146-147-148) Şu bulunduğunuz yerde ; bağlar ve bahçelerde ; pınarlar başında, ekinler içinde, gönül çekici salkım hurmalıklarda güven içinde kendi halinize bırakılacak mısınız?
Diyanet İşleri (eski) : (142-152) Kardeşleri Salih onlara: `Allah`a karşı gelmekten sakınmaz mısınız? Doğrusu ben size gönderilmiş güvenilir bir elçiyim; artık Allah`tan sakının ve bana itaat edin. Ben buna karşı sizden bir ücret istemiyorum; benim ecrim ancak Alemlerin Rabbine aittir. Burada bahçelerde, pınar başlarında, ekinler, salkımları sarkmış hurmalıklar arasında güven içinde bırakılır mısınız? Dağlarda ustalıkla evler oyar mısınız? Artık Allah`tan sakının, bana itaat edin. Yeryüzünü ıslah etmeyip, bozgunculuk yapan beyinsizlerin emirlerine itaat etmeyin` dedi.
Diyanet Vakfi : (146-148) Siz burada, bahçelerin, pınarların içinde; ekinlerin, salkımları sarkmış hurmalıkların arasında güven içinde bırakılacak mısınız (sanırsınız)?
Edip Yüksel : `Şurada güvenlik içinde mi bırakılacaksınız?`
Elmalılı Hamdi Yazır : Siz burada emn-ü eman ile bırakılacak mısınız?
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : Siz burada güven içinde bırakılacak mısınız:
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : «Siz burada güven içinde bırakılacak mısınız?»
Fizilal-il Kuran : Siz bu dünyada hep güven içinde yaşatılacağınızı mı sanıyorsunuz?
Gültekin Onan : "Siz burada güvenlik (aminiyne) içinde mi bırakılacaksınız?"
Hasan Basri Çantay : «Siz burada (ki nimetlerin içinde) emîn emîn bırakılacak mısınız»?
Hayrat Neşriyat : (146-148) `(Siz) burada (her belâdan) emîn kimseler olarak bahçeler, pınarlar, ekinler ve tomurcukları olgunlaşan hurmalıklar içinde bırakılacak mısınız (sandınız)?`
İbni Kesir : Burada emniyet içinde bırakılır mısınız?
Muhammed Esed : Bu bulunduğunuz hal üzere hep böyle güvenlik içinde bırakılacağınızı mı sanıyorsunuz?
Ömer Nasuhi Bilmen : «Siz burada emin kimseler olarak bırakılacak mısınız?»
Ömer Öngüt : “Siz burada böyle güven içinde bırakılacak mısınız?”
Şaban Piriş : Siz, burada güven içinde mi bırakılacaksınız?
Suat Yıldırım : Siz burada, konfor ve güven içinde kendi rahatınıza bırakılacağınızı mı sanıyorsunuz?
Süleyman Ateş : "Siz burada güven içinde bırakılacağınızı mı sanıyorsunuz?"
Tefhim-ul Kuran : «Siz burada güvenlik içinde mi bırakılacaksınız?»
Ümit Şimşek : `Burada, güven içinde kendi halinize bırakılacağınızı mı sanıyorsunuz-
Yaşar Nuri Öztürk : "Siz burada güven içinde bırakılacak mısınız?"
Referans URL