AlimAllah-Bilim Allah'ın yasasıdır.-Kuran, islam, bilgi paylaşımı üzerine

Orjinalini görmek için tıklayınız: Sad Suresi 65
şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orijinal sürümü göster.
Kul innemâ ene munzirun ve mâ min ilâhin ilallahul vâhıdul kahhâr(kahhâru).

1. kul : de
2. innemâ : sadece
3. ene : ben
4. munzirun : inzar eden, uyarıcı
5. ve mâ : ve yoktur
6. min : den
7. ilâhin : ilâh
8. illâ : ancak, den başka
9. allâhu : Allah
10. el vâhidu : bir, tek
11. el kahhâru : kahhar, kahreden, herşeye hakim olan, idaresi altında tutan
İmam İskender Ali Mihr : De ki: "Ben sadece uyarıcıyım. Vahid (tek), Kahhar (kahredici) olan Allah`tan başka bir İlâh yoktur."
Diyanet İşleri : (Ey Muhammed!) De ki: “Ben ancak bir uyarıcıyım. Her şey üzerinde mutlak otorite sahibi olan bir Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur.”
Abdulbaki Gölpınarlı : De ki: Ben, ancak bir korkutucuyum ve yoktur tapacak bir ve her şeye üstün Allah`tan başka;
Adem Uğur : (Resûlüm!) De ki: Ben sadece bir uyarıcıyım. Tek ve kahhâr olan Allah`tan başka bir tanrı yoktur.
Ahmed Hulusi : De ki: "Kesinlikle ben bir uyarıcıyım! Tanrı yoktur tanrılık kavramı geçersizdir; sadece Vahid, Kahhar Allâh. . . "
Ahmet Tekin : Rasulüm:`Ben sadece sorumluluk, hesap ve cezayı hatırlatan bir uyarıcıyım. Hak ilâh, tek ve gücüne karşı konulmayan, kahhar olan Allah’tır.` de.
Ahmet Varol : De ki: `Ben ancak bir uyarıcıyım. Tek ve mutlak üstünlük sahibi Allah`tan başka ilâh yoktur.`
Ali Bulaç : De ki: "Ben, yalnızca bir uyarıcıyım. Bir olan, kahreden Allah`tan başka bir ilah yoktur."
Ali Fikri Yavuz : (Ey Rasûlüm), de ki: “- Ben ancak korkuyu (cehennem azabını) haber veren bir peygamberim. Ortağı olmıyan tek Kahhâr = her şeye gâlib Allah’dan başka hiç bir ilâh yoktur.
Bekir Sadak : De ki: «Ben sadece bir uyariciym. Gucu her seye yeten tek Allah`tan baska tanri yoktur.»
Celal Yıldırım : De ki: Ben ancak uyarıcı bir peygamberim. O, Bir olan, her şeyi kahr u saltanatı altında tutan Allah`tan başka hiçbir Tanrı yoktur.
Diyanet İşleri (eski) : De ki: `Ben sadece bir uyarıcıyım. Gücü her şeye yeten tek Allah`tan başka tanrı yoktur.`
Diyanet Vakfi : (Resûlüm!) De ki: Ben sadece bir uyarıcıyım. Tek ve kahhâr olan Allah`tan başka bir tanrı yoktur.
Edip Yüksel : De ki, `Ben sadece bir uyarıcıyım. Tek ve Egemen olan ALLAH`tan başka bir tanrı yoktur.`
Elmalılı Hamdi Yazır : De ki ben ancak korkuyu haber veren bir Peygamberim, başka bir tanrı da yok ancak Allah: o vahidi kahhar
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : De ki: «Ben ancak korkuyu haber veren bir peygamberim. O tek ve kahredici Allah`tan başka hiçbir tanrı yoktur.»
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : De ki: «Ben ancak korkuyu haber veren bir peygamberim. O tek ve kahredici olan Allah`tan başka tanrı da yoktur.»
Fizilal-il Kuran : Ey Muhammed! De ki, «Ben sadece bir uyarıcıyım. Gücü her şeye yeten tek Allah`tan başka tanrı yoktur.
Gültekin Onan : De ki: "Ben, yalnızca bir uyarıcıyım. Bir olan, kahreden Tanrı`dan başka bir tanrı yoktur."
Hasan Basri Çantay : (Habîbim) de ki: «Ben yalınız gelecek tehlikeleri haber veren (bir peygamber) im. (Ortakdan ve benzerden münezzeh ve) bir olan, (her şey`i) kahreden (mutlak haakim olan) Allahdan başka hiçbir Tanrı yokdur».
Hayrat Neşriyat : De ki: `Ben ancak (Allah’ın azâbını size haber veren) bir korkutucuyum! Vâhid(bir olan), Kahhâr (herşeyden en üstün) olan Allah’dan başka hiçbir ilâh yoktur.`
İbni Kesir : De ki: Ben, sadece bir uyarıcıyım. Vahid, Kahhar olan Allah`tan başka hiç bir ilah yoktur.
Muhammed Esed : De ki (ey Muhammed): "Ben yalnızca bir uyarıcıyım; bütün mevcudat üzerinde mutlak otorite sahibi olan Tek Allah`tan başka ilah yoktur;
Ömer Nasuhi Bilmen : (65-66) De ki: «Ben şüphe yok, ancak bir korkutucuyum ve vâhid, kahhâr olan Allah`tan başka ilâh yoktur. Göklerin ve yerin ve bunların aralarında bulunanların Rabbi (O`dur). O her şeye galip, çok yarlığayıcı olandır.»
Ömer Öngüt : Resulüm! De ki: "Ben ancak bir uyarıcıyım. Vâhid, Kahhar olan Allah`tan başka bir ilâh yoktur. "
Şaban Piriş : De ki: -Ben sadece bir uyarıcıyım! Tek ve kahredici olan Allah’tan başka bir ilah yoktur.
Suat Yıldırım : De ki: "Ben sadece uyaran bir peygamberim. Şu kesin bir gerçektir ki tek hakim olan Allah’tan başka ilah yoktur.
Süleyman Ateş : De ki: "Ben ancak bir uyarıcıyım. Tek ve (her şeyi) kahreden Allah`tan başka tanrı yoktur."
Tefhim-ul Kuran : De ki: «Ben, yalnızca bir uyarıcı korkutucuyum. Ve bir olan, kahreden Allah`tan başka ilah da yoktur.»
Ümit Şimşek : De ki: Ben ancak bir uyarıcıyım. Herşeyi kudretine boyun eğdiren tek bir Allah`tan başka tanrınız yoktur.
Yaşar Nuri Öztürk : De ki: "Ben, sadece bir uyarıcıyım. O Vâhid ve Kahhâr Allah`tan başka hiçbir ilah yoktur."
Referans URL