Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 28.01.2020, Saat: 22:10 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cuma Suresi 6
14.09.2012, 10:39
Yorum: #1
Cuma Suresi 6
Kul yâ eyyuhâllezîne hâdû in zeamtum ennekum evliyâu lillâhi min dûnin nâsi fe temennevul mevte in kuntum sâdikîn(sâdikîne).

1. kul : de, söyle
2. yâ eyyuhâ : ey
3. ellezîne hâdû : yahudi olanlar, yahudiler
4. in : eğer, şâyet
5. zeamtum : siz zannettiniz
6. enne-kum : sizin olduğunuzu
7. evliyâu : evliyalar, dostlar
8. li allâhi : Allah`ın
9. min dûni : başka, ayrı olarak
10. en nâsi : insanlar
11. fe : öyleyse, o halde
12. temennevû : temenni edin
13. el mevte : ölüm
14. in : eğer, şâyet
15. kuntum : siz iseniz
16. sâdikîne : sadıklar, doğru söyleyen kimseler
İmam İskender Ali Mihr : De ki: “Ey yahudiler! Eğer siz, insanlardan ayrı olarak, (yalnız) kendinizin Allah`ın dostu olduğunuzu zannettiyseniz, şâyet siz doğru söyleyen kimseler iseniz, ölümü temenni edin.”
Diyanet İşleri : De ki: “Ey Yahudi akidesini benimseyenler! Bütün insanlar değil de, yalnız kendinizin Allah’ın dostları olduğunu iddia ediyorsanız, (bunda da) samimi iseniz haydi ölümü isteyin!”
Abdulbaki Gölpınarlı : De ki: Ey Yahûdi olanlar, eğer gerçekten de öbür insanlar hâriç, kendinizi, Allah`ın dostları sanıyorsanız, sözünüz doğruysa isteyin ölümü.
Adem Uğur : De ki: Ey yahudiler! Bütün insanlar değil de, yalnız, kendinizin Allah`ın dostları olduğunuzu iddia ediyorsanız, bunda da samimi iseniz, haydi ölümü temenni edin (bakalım)!
Ahmed Hulusi : De ki: "Ey Yahudi olanlar! İnsanlardan yalnızca kendinizin Allâh`ın velîleri (himaye ettiği dostları) olduğunu sanıyorsunuz! Sözünüzde sadıksanız, hadi ölümü temenni edin!"
Ahmet Tekin : `Ey yahudiliğin takipçileri, insanlar arasında, imtiyazlı olarak, yalnız kendinizin Allah’ın dostları olduğunuzu iddia ediyorsanız, sözünüzde de doğru iseniz, ölümü temenni edin.` diye ilan et.
Ahmet Varol : De ki: `Ey yahudi olanlar! Siz (diğer) insanlardan ayrı olarak yalnız kendinizin Allah`ın dostları olduğunuzu sanıyorsanız eğer doğru sözlüler iseniz ölümü dileyin.`
Ali Bulaç : De ki: "Ey Yahudi olanlar, eğer siz, (bütün) insanlardan ayrı olarak yalnızca sizlerin gerçekten Allah`ın velileri (dost ve sevgili kulları) olduğunuzu öne sürüyorsanız, şu halde ölümü temenni edin; eğer doğru sözlü iseniz (bunu çekinmeden yapın)."
Ali Fikri Yavuz : (Ey Rasûlüm), de ki: “- Ey Yahudi’ler! Eğer siz, diğer insanlardan başka olarak Allah’ın dostları bulunduğunuzu zannediyorsanız, haydin ölmeyi isteyin; şayet (davanızda) sadık kimselerseniz...”
Bekir Sadak : De ki: «Ey Yahudiler! Butun insanlar bir yana, yalniz kendinizin Allah`in dostlari oldugunuzu iddia ediyorsaniz ve bunda samimi iseniz, olumu dilesenize!»
Celal Yıldırım : De ki: Ey Yahudîler! Eğer siz cidden insanlardan ayrı olarak Allah`ın dostları ve yakınları bulunduğunuzu iddia ediyorsanız ve eğer doğru sözlülerden iseniz haydi ölümü temenni ediniz!.
Diyanet İşleri (eski) : De ki: `Ey Yahudiler! Bütün insanlar bir yana, yalnız kendinizin Allah`ın dostları olduğunuzu iddia ediyorsanız ve bunda samimi iseniz, ölümü dilesenize!`
Diyanet Vakfi : De ki: Ey yahudiler! Bütün insanlar değil de, yalnız, kendinizin Allah`ın dostları olduğunuzu iddia ediyorsanız, bunda da samimi iseniz, haydi ölümü temenni edin (bakalım)!
Edip Yüksel : De ki; `Ey Yahudiler, halkın arasından yalnız kendinizin ALLAH`ın dostları olduğunuzu iddia ediyorsanız, ölümü dileyin; doğru iseniz.`
Elmalılı Hamdi Yazır : De ki ey o Yehûdî olanlar! Siz sair insanlardan başka olarak Allahın dostları bulunduğunuzu zu`m ediyorsanız haydin ölmeyi temenni edin, eğer (da`vanızda) sadıklarsanız öyle yapın
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : De ki: «Ey Yahudiler, siz diğer insanların değil de yalnız kendinizin Allah`ın dostları olduğunuzu iddia ediyorsanız, haydi ölmeyi temenni edin, eğer (davanızda) samimi iseniz!»
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : De ki: «Ey Yahudi olanlar! Eğer insanlar arasında yalnız sizin, Allah`ın dostları olduğunuzu sanıyorsanız, o halde ölümü temenni edin, doğru iseniz?»
Fizilal-il Kuran : De ki: «Ey yahudiler! Bütün insanlar bir yana, yalnız kendinizin Allah`ın dostları olduğunuzu iddia ediyorsanız ve bu iddianızda samimi iseniz, ölümü dileyin bakalım.»
Gültekin Onan : De ki: "Ey Yahudi olanlar, eğer siz, (bütün) insanlardan ayrı olarak yalnızca sizlerin gerçekten Tanrı`nın velileri (dost ve sevgili kulları) olduğunuzu öne sürüyorsanız, şu halde ölümü temenni edin; eğer doğru sözlü iseniz (bunu çekinmeden yapın)."
Hasan Basri Çantay : De ki: «Ey Yahudiler, (bütün) insanları bir tarafa bırakarak Allahın dostları hakıykaten yalınız kendiniz olduğunuzu iddia ediyorsanız, doğru söyleyen (adamlar) sanız, hemen ölümü temennî edin».
Hayrat Neşriyat : De ki: `Ey yahudi olanlar! Doğrusu (siz, diğer) insanlardan ayrı olarak, sâdecekendinizin, Allah’ın dostları olduğunuzu zannediyorsanız (ve) eğer (bu iddiânızda) doğru kimseler iseniz, haydi ölümü temennî edin!`
İbni Kesir : De ki: Ey yahudiler; bütün insanları bir yana bırakarak yalnız kendinizin mi Allah`ın dostları olduğunu iddia ediyorsunuz? Öyleyse bunda samimi iseniz ölümü temenni edin.
Muhammed Esed : De ki: "Siz ey Yahudi akidesine mensup olanlar! Eğer, (yalnız) kendinizin Allah`a yakın olduğunu iddia eder ve diğer bütün insanları dışlarsanız, o zaman ölümü özlüyorsunuz demektir; eğer söylediğinizde samimi iseniz!"
Ömer Nasuhi Bilmen : De ki: «Ey Yahûdi bulunan kimseler! Eğer siz, Allah için insanlardan ayrı dostlar olduğunuzu zû`m ediyor iseniz, imdi ölümü temenni ediniz, eğer siz sâdıklar oldu iseniz.»
Ömer Öngüt : De ki: "Ey yahudiler! Bütün insanları bir yana bırakarak, yalnız kendinizin Allah`ın dostları olduğunuzu iddiâ ediyorsanız ve bu iddiânızda samimi iseniz, ölümü temenni ediniz. "
Şaban Piriş : De ki: -Ey Yahudiler, insanları bir yana bırakarak, sadece sizin, Allah’ın dostları olduğunuzu iddia ediyorsanız; haydi, doğru söylüyorsanız, ölmeyi arzulayın!
Suat Yıldırım : De ki: "Ey kendilerine Yahudi diyenler! İnsanlar arasında yalnız kendinizin Allah’ın dostları olduğunu iddia ettiğinize göre, bu iddianızda tutarlı iseniz, haydi hemen ölmeyi temenni edin de bir an önce O’na kavuşun.
Süleyman Ateş : De ki: "Ey yahûdi olanlar, eğer insanlar arasında yalnız sizin, Allâh`ın dostları olduğunuzu sanıyorsanız, (bu inancınızda) samimi iseniz ölümü temenni edin."
Tefhim-ul Kuran : De ki: «Ey Yahudi olanlar, eğer siz, (bütün) insanlardan ayrı olarak yalnızca sizlerin gerçekten Allah`ın velileri (dost ve sevgili kulları) olduğunuzu öne sürüyorsanız, şu halde ölümü temenni edin; eğer doğru sözlü iseniz (bunu çekinmeden yapın).»
Ümit Şimşek : De ki: Ey Yahudiler! Eğer başka insanlardan ziyade kendinizin Allah dostları olduğunu iddia ediyorsanız, o zaman ölümü isteyin-eğer iddianızda doğru iseniz.
Yaşar Nuri Öztürk : De ki: "Ey Yahudiler! Eğer insanlar arasında yalnız kendinizin Allah`ın dostları olduğunu sanıyorsanız, buna gerçekten inanıyorsanız, hadi ölümü isteyin!"
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 752 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,204 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 679 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 635 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 623 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.