Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 31.05.2020, Saat: 09:16 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Enbiya Suresi 66
05.10.2012, 13:54
Yorum: #1
Enbiya Suresi 66
Kâle e fe ta’budûne min dûnillâhi mâ lâ yenfeukum şey’en ve lâ yadurrukum.

1. kâle : dedi
2. e fe : hâlâ mı
3. ta`budûne : tapıyorsunuz
4. min dûnillâhi (dûni allâhi) : Allah`tan başka
5. mâ : şeylere
6. lâ yenfeu-kum : size faydası olmaz
7. şey`en : bir şey
8. ve lâ yadurru-kum : ve size zararı olmaz
İmam İskender Ali Mihr : (İbrâhîm A.S): “Hâlâ size bir faydası ve zararı olmayan, Allah`tan başka şeylere mi tapıyorsunuz?” dedi.
Diyanet İşleri : İbrahim, şöyle dedi: “Öyle ise siz, (hâlâ) Allah’ı bırakıp da, size hiçbir fayda, hiçbir zarar veremeyecek şeylere mi tapacaksınız?”
Abdulbaki Gölpınarlı : İbrâhim, peki dedi, öyleyse Allah`ı bırakıp da ne diye tapıyorsunuz size ne bir faydası dokunan, ne bir zararı gelen şeylere?
Adem Uğur : İbrahim: Öyleyse, dedi, Allah`ı bırakıp da, size hiçbir fayda ve zarar vermeyen bir şeye hâla tapacak mısınız?
Ahmed Hulusi : (İbrahim) dedi ki: "Allâh dûnunda size hiçbir yarar ya da zarar da veremeyen şeylere mi tapınıyorsunuz?"
Ahmet Tekin : İbrâhim:
`Öyleyse, siz Allah’ı bırakıp kulları durumundaki, size hiçbir fayda sağlamayan, hiç zarar veremeyecek olan putlara hâlâ tapacak mısınız?` dedi.
Ahmet Varol : Dedi ki: `Öyleyse Allah`ı bırakıp da size hiçbir yararı ve zararı olmayan şeylere mi tapıyorsunuz?
Ali Bulaç : Dedi ki: "O halde, Allah`ı bırakıp da sizlere yararı olmayan ve zararı dokunmayan şeylere mi tapıyorsunuz?"
Ali Fikri Yavuz : İbrâhîm: “- O halde Allah’ı bırakıb da size hiç bir fayda veremiyecek ve zarar da yapamıyacak şeylere mi tapıyorsunuz?
Bekir Sadak : (66-67) Ibrahim: «O halde, Allah`i birakip da size hicbir fayda ve zarar veremeyecek olan putlara ne diye taparsiniz? Size de, Allah`i birakip taptiklariniza da yaziklar olsun! Akletmiyor musunuz?» dedi.
Celal Yıldırım : İbrahim: «Siz Allah`ı bırakıp hiçbir şey ile size yarar ve zarar vermeyecek şeylere mi tapıyorsunuz ?!
Diyanet İşleri (eski) : (66-67) İbrahim: `O halde, Allah`ı bırakıp da size hiçbir fayda ve zarar veremeyecek olan putlara ne diye taparsınız? Size de, Allah`ı bırakıp taptıklarınıza da yazıklar olsun! Akletmiyor musunuz?` dedi.
Diyanet Vakfi : İbrahim: Öyleyse, dedi, Allah`ı bırakıp da, size hiçbir fayda ve zarar vermeyen bir şeye hâla tapacak mısınız?
Edip Yüksel : `ALLAH`ın yanında Size hiç bir yararı ve zararı dokunmayan şeylere mi tapıyorsunuz,` dedi.
Elmalılı Hamdi Yazır : O halde dedi: Allahı bırakıp da size hiç bir faide veremiyecek, zarar da edemiyecek nesnelere mi tapıyorsunuz?
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : (İbrahim) dedi: «O halde Allah`ı bırakıp da size hiçbir fayda ve zarar vermeyecek nesnelere mi tapıyorsunuz?
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : (İbrahim) dedi: «O halde, Allah`ı bırakıp da size hiçbir fayda ve zarar veremeyecek olan putlara mı tapıyorsunuz?»
Fizilal-il Kuran : Bunun üzerine İbrahim dedi ki; «Allah`ı bırakıp size ne fayda ve ne de zarar dokunduramayan bu putlara mı tapıyorsunuz?»
Gültekin Onan : Dedi ki: "O halde, Tanrı`yı bırakıp da sizlere yararı olmayan ve zararı dokunmayan şeylere mi tapıyorsunuz?"
Hasan Basri Çantay : (Ibrâhîm) dedi: «Öyleyse Allâhı bırakıb da size hiçbir şeyle ne fâide, ne zarar yapamayacak olan (bu put) lara haalâ tapacak mısınız»?
Hayrat Neşriyat : (İbrâhîm) şöyle dedi: `Öyle ise Allah’ı bırakıp da, size bir fayda vermeyen, hem size bir zararı da dokunmayan şeylere mi tapıyorsunuz?`
İbni Kesir : Dedi ki: O halde Allah`ı bırakıp da size hiç bir fayda veya zarar veremeyecek şeylere ne diye taparsınız?
Muhammed Esed : (İbrahimSmile "O halde" dedi, "Allah`ı bırakıp da, size hiçbir şekilde ne yararı ne de zararı dokunmayan şeylere mi tapınıyorsunuz?
Ömer Nasuhi Bilmen : Dedi ki: «O halde Allah`tan başka size hiçbir şey ile faide veremiyecek ve zarar da veremiyecek bir şeye ibadet eder misiniz?»
Ömer Öngüt : İbrahim dedi ki: “O halde Allah`ı bırakıp da hiçbir fayda ve zarar vermeyen şeylere ne diye tapıyorsunuz?”
Şaban Piriş : İbrahim: -O halde Allah’ı bırakıp da size hiç bir şekilde fayda ya da zarar vermeyen şeylere mi kulluk ediyorsunuz? dedi.
Suat Yıldırım : (66-67) "O halde," dedi, Allah’tan başka, size ne fayda ne de zarar veremeyecek şeylere mi tapıyorsunuz? Yuh size de, Allah’tan başka o taptıklarınıza da! Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?"
Süleyman Ateş : "Peki, dedi, siz Allâh`ı bırakıp da size hiçbir fayda ve zarar vermeyen şeylere mi tapıyorsunuz?"
Tefhim-ul Kuran : Dedi ki: «O halde, Allah`ı bırakıp da sizlere yararı olmayan ve zararı dokunmayan şeylere mi tapmaktasınız?»
Ümit Şimşek : İbrahim dedi ki: `Allah dururken, size ne bir yarar, ne de bir zarar veremeyen şeylere mi ibadet ediyorsunuz?
Yaşar Nuri Öztürk : İbrahim dedi: "Siz, Allah`ın berisinden, size hiçbir şekilde yarar sağlamayan, zarar veremeyen şeylere mi tapıyorsunuz?"
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 793 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,254 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 709 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 679 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 659 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.