Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 06.06.2020, Saat: 12:54 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hadid Suresi 29
09.10.2012, 13:46
Yorum: #1
Hadid Suresi 29
Li ellâ ya’leme ehlul kitâbi ellâ yakdirûne alâ şey’in min fadlillâhi ve ennel fadle bi yedillâhi yû’tîhi men yeşâu, vallâhu zûl fadlil azîm(azîmi).

1. li ellâ ya`leme : bilmedikleri için
2. ehlu el kitâbi : kitap ehli
3. ellâ yakdirûne : güç yetiremezler
4. alâ şey`in : bir şeye
5. min fadli allâhi : Allah`ın fazlından
6. ve enne : ve olduğunu
7. el fadle : fazl
8. bi yedi allâhi : Allah`ın elinde
9. yu`tî-hi : onu verir
10. men yeşâu : dilediği kimseye, dilediğine
11. ve allahu : ve Allah
12. zû : sahip
13. el fadli : fazl
14. el azîmi : büyük
İmam İskender Ali Mihr : Kitap ehlinin (fasık olmaları), Allah`ın fazlından hiçbir şeye güç yetiremeyeceklerini ve fazlın, Allah`ın elinde (kudretinde) olduğunu ve onu dilediğine vereceğini bilmedikleri içindir. Ve Allah, büyük fazl sahibidir.
Diyanet İşleri : Bunları açıkladık ki, kitap ehli, Allah’ın lütfundan hiçbir şeyi kendilerine has kılmaya güçlerinin yetmeyeceğini ve lütfun, Allah’ın elinde olduğunu, onu dilediği kimseye vereceğini bilsinler. Allah, büyük lütuf sahibidir.
Abdulbaki Gölpınarlı : Ve bunlar da, kitap ehlinin, şunu bilmeleri için bildirilmiştir: Onlar, Allah`ın lütuf ve ihsânından hiçbir şeyi menedemezler ve lütuf ve ihsân, Allah`ın elindedir, dilediğine verir ve Allah, pek büyük bir lütuf ve ihsân sâhibidir.
Adem Uğur : Böylece kitap ehli, Allah`ın lütfundan hiçbir şey elde edemeyeceklerini bilsinler. Lütuf bütünüyle Allah`ın elindedir, onu dilediğine bahşeder. Allah, büyük lütuf sahibidir.
Ahmed Hulusi : Tâ ki ehl-i kitap (din - hakikat ilmi verilmiş olanlar) Allâh`ın lütfundan bir şey elde edemeyeceklerini bilsinler. . . (Biline ki) kesinlikle lütuf Allâh`ın eliyledir (onların kazanması değil), onu dilediğine verir. . . Allâh, "Zül Fadlil Aziym"dir.
Ahmet Tekin : Ehl-i kitabın, ehl-i tevhid olanlarından İslâma girenlerinin, Allah’ın lütfundan hiçbir şey elde edemiyecekleri şeklindeki yanlış bilgilerini ortadan kaldırmak için, Allah ehl-i tevhid olanların, takva esaslarını benimseyenlerine, Muhammed’e iman edenlerine rahmetinden iki pay veriyor. Lütuf ve ihsan Allah’ın elindedir, sünnetine, düzeninin yasalarına uygun olarak, iradesinin tecellisine tâbi, akıllı ve sorumlu kimselere verir. Allah büyük lütuf sahibidir.
Ahmet Varol : Böylece, kitap ehli Allah`ın lütfundan bir şeye güç yetiremediklerini, lütfun tamamen Allah`ın elinde olduğunu ve onu dilediğine verdiğini bilsinler. Allah büyük lütuf sahibidir.
Ali Bulaç : Öyle ki, Kitap Ehli (yahudi ve hristiyanlar) Allah`ın fazlından hiçbir şeye `güç yetirip sahip olmadıklarını` ve fazlın muhakkak Allah`ın elinde olduğunu, onu dilediğine verdiğini bilip öğrensin. Allah, büyük fazl (üstün lütuf ve ihsan) sahibidir.
Ali Fikri Yavuz : Tâ ki, (âhir zaman peygamberine iman getirmiyen) ehl-i kitab bilsinler ki, Allah’ın fazlından hiç bir şeye güç yetiremezler. Muhakkak ki iyilik ve sevab Allah’ın elindedir; onu dilediğine verir. Allah (müminlere sevab ve iyilik vermekle) çok büyük kerem sahibidir.
Bekir Sadak : Kitap ehli bilsinler ki, Allah`in lutfundan hicbir sey elde edemezler; lutuf Allah`in elindedir, onu diledigine verir; Allah buyuk lutuf sahibidir. *
Celal Yıldırım : Tâ ki, Kitap Ehli bilsinler ki Allah`ın geniş lûtfundan, bol ihsanından bir şeye (onu elde etmeye veya geri çevirmeye) güçleri yetmez ve elbette geniş lütuf, bol ihsan Allah`ın elindedir; onu dilediği kimseye verir. Allah, büyük lütuf ve ihsan sahibidir.
Diyanet İşleri (eski) : Kitap ehli bilsinler ki, Allah`ın lütfundan hiçbir şey elde edemezler (bu lütfa malik değillerdir); lütuf Allah`ın elindedir, onu dilediğine verir; Allah büyük lütuf sahibidir.
Diyanet Vakfi : Böylece kitap ehli, Allah`ın lütfundan hiçbir şey elde edemeyeceklerini bilsinler. Lütuf bütünüyle Allah`ın elindedir, onu dilediğine bahşeder. Allah, büyük lütuf sahibidir.
Edip Yüksel : Böylece kitap halkı bilsin ki, onlar ALLAH`ın lütfunu tekelleştiremezler, tüm lütuf ALLAH`ın elindedir, onu dilediğine ve/veya dileyene verir. ALLAH Büyük Lütuf Sahibidir.
Elmalılı Hamdi Yazır : Çünkü Ehli kitab bilmiyecek mi ki Allahın fadlından bir şey`e güç yetiremezler ve hakıkat fadıl, Allahın yedindedir, onu dilediğine verir ve Allah çok büyük fadıl sahibidir
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : Çünkü kendilerine kitap verilenler bilmeyecekler mi ki, Allah`ın lütfundan birşey(i elde etmey)e güç yetiremezler ve gerçekten lütuf Allah`ın elindedir, onu dilediğine verir. Allah çok büyük lütuf sahibidir.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : Böylece Kitab ehli, Allah`ın lütfundan hiçbir şey elde edemiyeceklerini bilsinler. Lütuf bütünüyle Allah`ın elindedir, onu dilediğine verir. Allah, büyük lütuf sahibidir.
Fizilal-il Kuran : Böylece yahudiler ile hristiyanlar bilsinler ki, Allah`ın lütfu kendi tekellerinde değildir. Lütuf O`nun elindedir, dilediğine verir onu. Allah büyük lütuf sahibidir.
Gültekin Onan : Öyle ki, Kitap ehli Tanrı`nın fazlından hiçbir şeye `güç yetirip sahip olmadıklarını` ve fazlın muhakkak Tanrı`nın elinde olduğunu, onu dilediğine verdiğini bilip öğrensin. Tanrı büyük fazl sahibidir.
Hasan Basri Çantay : Ehl-i kitâb, hakıykaten Allahın fazl (-u kerem) inden hiçbir şey`e nail olamayacaklarını, muhakkak bütün inayetin Allahın elinde bulunduğunu, onu (ancak) dileyeceği kimselere vereceğini bilmedikleri için mi (küfürde inâd ediyorlar? Halbuki bunu pek a`lâ biliyorlar da). Allah büyük fazl (-u kerem) saahibidir.
Hayrat Neşriyat : Böylece ehl-i kitab, (kendilerinin) Allah’ın lütfundan hiçbir şeye güç yetiremeyeceklerini ve şübhesiz lütuf (sâdece) Allah’ın elinde olup, onu dilediğine vereceğini bilsin(ler)! Çünki Allah, pek büyük ihsan sâhibidir.
İbni Kesir : Böylece kitab ehli, Allah`ın lutfundan hiç bir şey elde edemeyeceklerini bilsinler. Muhakkak ki lutuf, bütünüyle Allah`ın elindedir, onu dilediğine verir. Ve Allah; büyük lutuf sahibidir.
Muhammed Esed : Ve geçmiş vahiylerin mensupları bilsinler ki Allah`ın lütfu üzerinde hiçbir güçleri yoktur; bütün lütuf (yalnızca) Allah`ın elindedir, onu dilediğine verir. Allah sonsuz lütuf sahibidir.
Ömer Nasuhi Bilmen : Artık ehl-i kitap bilmeyecekler midir ki, Allah`ın fazlından hiçbir şeye güç yetiremiyeceklerdir ve şüphe yok ki bütün fazl, Allah`ın elindedir, onu dilediğine verir ve Allah pek büyük fazl sahibidir.
Ömer Öngüt : Böylece kitap ehli bilsin ki, Allah`ın lütfundan hiçbir şey elde edemezler. Lütuf ancak Allah`ın elindedir. Onu ancak dilediği kimselere verir. Allah büyük lütuf sahibidir.
Şaban Piriş : Kitap ehli, Allah’ın lütfundan hiçbir şeyi takdir edemeyeceklerini ve lütfun Allah’ın elinde olup, onu dilediğine verebileceğini bilsinler. Allah, büyük lütuf sahibidir.
Suat Yıldırım : Ehl-i kitap şunu bilsinler ki: Allah’ın lütfundan mâlik oldukları hiçbir şey, hiçbir kısım mevcut değildir. Bütün lütuf ve inayet Allah’ın elindedir, onu dilediğine verir. Allah büyük lütuf sahibidir.
Süleyman Ateş : Böylece Kitap ehli, kendilerinin, Allâh`ın lutfundan hiçbir şeye mâlik olmadıklarını, bütün lutfun, Allâh`ın elinde olduğunu, onu dilediğine vereceğini bilmezlik etmesinler. Allâh, büyük lutuf sâhibidir.
Tefhim-ul Kuran : Öyle ki, Kitab Ehli (Yahudi ve Hıristiyanlar) Allah`ın fazlından hiçbir şeye `güç yetirip sahip olmadıklarını` ve fazlın muhakkak Allah`ın elinde olduğunu, onu dilediğine verdiğini bilip öğrensin. Allah, büyük fazl (üstün lütuf ve ihsan) sahibidir.
Ümit Şimşek : Kitap Ehli de şunu bilsin ki, onlar Allah`ın lütfu üzerinde tasarruf sahibi değillerdir. Lütuf ve nimet Allah`ın elindedir; onu dilediğine bağışlar. Ve Allah pek büyük lütuf sahibidir.
Yaşar Nuri Öztürk : Böylece, Ehl-i Kitap, Allah`ın lütfundan hiçbir şeyi kotarma gücünde olmadıklarını bilsinler. Lütuf, Allah`ın elindedir; onu dilediğine verir. Allah, büyük lütfun sahibidir.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 794 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,255 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 710 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 679 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 659 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.