Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 24.02.2020, Saat: 06:20 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hukum
17.09.2012, 14:02
Yorum: #1
Hukum
"Yoksa onlar (İslâm öncesi) câhiliyye hükmünü (idaresini) mü istiyorlar? İyi anlayan bir topluma göre, hükmü, hükümranlığı Allah`tan daha güzel kim vardır?" (5/Mâide, 50)

Hüküm vermek yalnız Allah`a aittir. Kendisinden başkasına değil yalnız O`na ibadet etmenizi emretti. İşte dosdoğru din budur! Fakat insanların çoğu bunu bilmezler." (Yusuf: 40)

"Yoksa onların Allah`ın izin vermediği şeyi kendileri için dinden bir şeriat koyan ortakları mı var? Eğer önceden verilmiş bir hüküm olmasaydı muhakkak aralarında hükmolunurdu. Şüphesiz zalimler için acı bir azab vardır." (Şura: 21)

"Üzerinde ihtilaf ettiğiniz şeyin hükmü Allah`a aittir. (şura 10)

"Allah`la beraber başka bir ilaha ibadet etme! Zira O`ndan başka ilah yoktur. O`ndan başka her şey yok olacaktır. Hüküm O`nundur. Yine O`na döndürüleceksiniz." (Kasas: 88)

"Bu dünyada iken yalnız Allah`a dua edildiği zaman inkar etmeniz O`na ortak koşulduğunda da bunu tasdik etmeniz dolayısıyladır. Artık hüküm O yüce ve büyük olan Allah`a aittir." (Mü`min: 12)

"O kendisinden başka ibadete layık ilah bulunmayan Allah`tır. Dünyada ve ahirette hamd O`na mahsustur. Hüküm O`nundur yine O`na döndürüleceksiniz. (kasas70)

"Hükmünde hiçbir şeyi ortak kabul etmez." (Kehf: 26)

"Allah hükmeder O`nun hükmünü iptal edecek hiçbir kimse yoktur." (Ra`d: 41)

"Şüphesizki yaratma da emir de O`nun hakkıdır. Alemlerin Rabbi olan Allah yücedir." (A`raf: 54)

"Allah ve rasulü bir konuda hüküm verdiğinde inanmış erkek ve kadınların artık işlerinde başka yolu seçme hakları yoktur. Her kim Allah`a ve rasulüne başkaldırırsa apaçık bir şekilde sapmış olur." (Ahzab: 36)

"Ey iman edenler! Allah`a itaat edin rasule ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin! Bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz Allah`a ve ahiret gününe inanıyorsanız (onun hükmünü) Allah`a ve rasulüne arzedin!" (Nisa: 59)

"Aralarında Allah`ın indirdiğiyle hükmet! Onların hevalarına uyma! Allah`ın sana indirdiği şeylerden bazılarında seni fitneye düşürmelerinden sakın!" (Maide: 49)

"Evvelde ve ahirde emir Allah`ındır." (Rum: 4)

"Hüküm yalnız Allah`a aittir. O`na güvendim. Güvenenler de O`na güvensin." (Yusuf: 67)

"Yalnız Allah`ın hükmüne çağrıldığınız zaman kabul etmiyorsunuz. Fakat (bununla birlikte şirk unsuru olan) başka hükümler söz konusu olunca kabul ediyorsunuz. Oysa hüküm yalnız her şeye gücü yeten Allah`a aittir." (Mü`min: 12)


"Size apaçık (her şeyi açıklayan) kitabı indiren Allah`ın hükmünden başka bir hüküm kabul eder miyim?" (En`am: 114)

"Diyorlar ki; hüküm verme işinde bize bir pay var mıdır? De ki; emrin ve hükmün tamamı yalnız Allah`a aittir." (Al-i İmran: 154)
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Allah Tan Daha Guzel Hukum Verebilen alimallah 0 465 15.09.2012 05:55
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.