Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 04.06.2020, Saat: 09:46 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İbrahim Suresi 2
06.10.2012, 18:14
Yorum: #1
İbrahim Suresi 2
Allâhillezî lehu mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ard(ardı), ve veylun lil kâfirîne min azâbin şedîd(şedîdin).

1. allâhi : Allah
2. ellezî : o ki
3. lehu : onundur
4. mâ : şeyler
5. fî es semâvâti : göklerde, semalarda
6. ve mâ : ve şeyler
7. fî el ardı : yerde
8. ve veylun : ve vay haline, yazıklar olsun
9. li el kâfirîne : inkâr edenler, kâfirler için, kâfirlere
10. min azâbin : (azaplardan bir) azap
11. şedîdin : şiddetli
İmam İskender Ali Mihr : O Allah ki; semalarda ve yeryüzünde ne varsa O`nundur. Şiddetli azaptan dolayı kâfirlerin vay haline.
Diyanet İşleri : (1-2) Elif Lâm Râ. Bu Kur’an, Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa, mutlak güç sahibi ve övgüye lâyık, göklerdeki ve yerdeki her şey kendisine ait olan Allah’ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır. Şiddetli azaptan dolayı vay kâfirlerin hâline.
Abdulbaki Gölpınarlı : Bir Allah`tır ki onundur göklerde ne varsa ve yeryüzünde ne varsa. Vay kâfirlere çetin azaptan.
Adem Uğur : O Allah ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsi O`nundur. Şiddetli azaptan dolayı kâfirlerin vay haline!
Ahmed Hulusi : (Aziyz ve Hamiyd olan O) Allâh ki, semâlar ve arzda ne varsa O`nun içindir (El Esmâ ül Hüsnâ`sıyla işaret edilen özelliklerinin seyri için). . . O hakikat bilgisini inkâr edenlere yazıklar olsun, kendilerini bekleyen şiddetli azap dolayısıyla!
Ahmet Tekin : Göklerdekiler ve yerdekilerin tamamının tasarrufuna sahip olan Allah’ın yoluna çıkarman için indirdiğimiz bir kitaptır. Şiddetli bir azaptan dolayı kulluk sözleşmesindeki ortak taahhütlerini, Allah’a iman, kulluk ve sorumluluk bilincini şuur altına iterek örtbas edip inkârda ısrar eden kâfirlerin vay haline!
Ahmet Varol : Göklerde ve yerde olanların hepsi kendine ait olan Allah`ın (yoluna). Şiddetli bir azaptan dolayı kâfirlerin vay haline!
Ali Bulaç : O Allah ki, göklerde ve yerde ne varsa O`nundur. Şiddetli azab dolayısıyla vay inkâr edenlere.
Ali Fikri Yavuz : Öyle bir Allah ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsi onundur. Başlarına gelecek şiddetli bir azabdan dolayı vay kâfirlerin haline!...
Bekir Sadak : (1-2) Elif, Lam, Ra; Bu, Allah`in izniyle, insanlari karanliklardan aydinliga, guclu ve ovulmege layik, goklerde ve yerde olanlarin sahibi Allah`in yoluna cikarman icin, sana indirdigimiz Kitaptir. Ugrayacaklari cetin azabdan dolayi vay kafirlerin haline!
Celal Yıldırım : (O övülmeğe lâyık olan) Allah ki, göktekiler de, yerde olanlar da O`nundur. Çok şiddetli azabından da vay o kâfirlere !
Diyanet İşleri (eski) : (1-2) Elif, Lam, Ra; Bu, Allah`ın izniyle, insanları karanlıklardan aydınlığa, güçlü ve övülmeğe layık, göklerde ve yerde olanların sahibi Allah`ın yoluna çıkarman için, sana indirdiğimiz Kitaptır. Uğrayacakları çetin azabdan dolayı vay kafirlerin haline!
Diyanet Vakfi : O Allah ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsi O`nundur. Şiddetli azaptan dolayı kâfirlerin vay haline!
Edip Yüksel : Yani ALLAH`ın. O ki göklerde ve yerde bulunanların hepsine sahiptir. Hakkettikleri çetin azaptan dolayı vay kafirlerin haline.
Elmalılı Hamdi Yazır : O Allahın ki Göklerde ne var, Yerde ne varsa hep onun, şiddetli bir azâbdan da veyl kâfirlere
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : O Allah` in (yoluna) ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsi O`nundur; şiddetli bir azaptan dolayı vay kafirlerin haline!
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : O Allah`ın (yolu) ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsi O`nundur. Şiddetli bir azabdan dolayı vay kâfirlerin haline!
Fizilal-il Kuran : O Allah ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsi O`nundur. Uğrayacakları ağır azaptan ötürü vaygele kâfirlerin başına!
Gültekin Onan : O Tanrı ki göklerde ve yerde ne varsa O`nundur. Şiddetli azab dolayısıyla vay kafirlere.
Hasan Basri Çantay : O (yegâne gaalib, hamde lâyık) Allah ki göklerde ne var, yerde ne varsa hep onundur. (Uğrayacakları) çetin azâbdan dolayı vay kâfirlere (kâfirlerin başına geleceklere)!..
Hayrat Neşriyat : O Allah(’ın yoluna) ki, göklerde ne var, yerde ne varsa O’nundur. Şiddetli bir azabdan dolayı vay hâline o kâfirlerin!
İbni Kesir : O Allah ki; göklerde ve yerde olanlar O`nundur. Şiddetli azaptan dolayı vay kafirlere.
Muhammed Esed : O Allah(ın yoluna) ki, göklerde ve yerde ne varsa, hepsi O`nundur. Kendilerini bekleyen o çok zorlu azaptan ötürü, hakkı inkar edenlerin vay haline!
Ömer Nasuhi Bilmen : Allah`ın (yoluna) ki, göklerde ne varsa ve yerde ne varsa hep O`nundur. Ve şiddetli bir azaptan dolayı vay kâfirlere!
Ömer Öngüt : O Allah ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsi O`nundur. Şiddetli azaptan dolayı vay o kâfirlerin hâline!
Şaban Piriş : Göklerde ve yerde olanların sahibi Allah’tır. Uğrayacakları şiddetli azabdan dolayı vay kafirlere!
Suat Yıldırım : (1-3) Elif, Lâm, Râ. Bu, Rab’lerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa, azîz ve hamîd (üstün kudret sahibi ve her işi övgüye lâyık olan) Allah’ın yoluna, göklerde ve yerdeki her şeyin sahibinin yoluna insanları çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır. Kendilerini bekleyen o çetin azaptan ötürü vay o inkârcıların hallerine! Vay onlara ki, âhirete inanmalarına rağmen, bile bile dünyayı âhirete tercih ederler. İnsanları Allah yolundan çevirir de o yolu eğri büğrü göstermek isterler. İşte onlar haktan, doğru yoldan çok uzak bir sapıklık içindedirler.
Süleyman Ateş : O Allâh ki, göklerde ve yerde olanların hepsi O`nundur. Çetin azâbdan dolayı vay şu kâfirlerin haline!
Tefhim-ul Kuran : O Allah ki, göklerde ve yerde ne varsa O`nundur. Şiddetli azab dolayısıyla vay küfre sapanlara.
Ümit Şimşek : O Allah ki, göklerde ne var, yerde ne varsa Onundur. Çarpılacakları şiddetli azap yüzünden yazıklar olsun o kâfirlere!
Yaşar Nuri Öztürk : O Allah`a ki yalnız O`nundur göklerdekiler ve yerdekiler. Hüsran haberi şiddetli bir azaptan, o küfre batmışlara...
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ibrahim çallı tablosu satılma fiyatı admin 0 695 13.09.2015 07:21
Son Yorum: admin
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 793 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,254 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 710 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 679 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.