Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 25.08.2019, Saat: 05:21 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İstidrac Veya Seytanin Evliyalari
29.09.2012, 11:42
Yorum: #1
İstidrac Veya Seytanin Evliyalari
HACER AYDIN: Merhaba Edip bey. Altta bana gelmiş bir mail Fatih Çarşambadan bir cübbeli arkadaşın bana yazdıkları… Nasıl da cennetin anahtarını kendilerindeymiş gibi görüyorlar… Bizlere cehenneme gideceğiz diye acıyorlar üzülüyorlar Benim adıma perişan olmuş melek efendi…

REGAİP ENERJİ: “fazla yazma güzel kardeşim vebali var de düşün sorumlu olacağım de yazdıklarımdan de lütfen üzme bu fakiri bukadar senin adına üzülmekten perişan oldum çünkü hem kendine hem başkalarına zarar veriyorsun isticraç içerisindesin kapalı olma kaçma… müslümansınız kardeşim dua edin ki…”

“isticraç mevzunu imam rabbaninin dilinden bir dinlemek istemezmisiniz. Kapris değil benimkisi adınıza çok üzüldüğümden kaynaklanıyor. kitap yazıyorsunuz insanlar o kitaplarınızı alıyor yazık… bide parayla satıyorsunuzdur o kitapları yazık… paralarıyla zehirleniyorlar… sunum yapıyorsunuz yazıyorsunuz çalışıyorsunuz acaba zehirliyormusunuz gıdalandırıyormusunuz… yazık çok üzülüyorum be kardeşim adınıza keşke vaktiniz olsada uzun uzadıya sohbet etsek sizinlede bu güzel yetenekli atik akıllı ve zekalı ve girişken halinizi Hakikaten Allah adına kullanabilseniz çok isterdim ama inanın bu fakir sizin cehenneme gitmenizden çok korkuyor keşke konuşabilsek sizinle uzun uzadıya… keşke bu isticraçlı halinizden sizi çekip alacak olan sebep ben olabilsem çok isterdim…şimdi siz bufakire gülüp geçecek kadarda bele içerisindesinizdir… yazık Rabbim hacerin bu güzel etkin halini Tamamrn rızana ilhak eyle sana ulaşacak en yakın yolu ona nasip eyle amin…”

EDIP: Hacer kardeşim, bu adamla görüşmeye gidersen onunla yüz yüze rahat tartışabilir misin? Hani cüppelilerin çarşaflılara pek saygısı yoktur… Çarşafsız gitsen seni şeytan olarak görebilir ve seni kafasında sürekli bir dişi tavşan hayal edebilir… Yani sağlıklı entelektüel bir tartışma ortamı oluşmaz… Eğer rahat hissetmezsen seninle birlikte bir arkadaşın gelmesine razı olur musun?

Bu kişi maalesef ezberci… İsticraç deyip duruyor ama o kelimeyi bile bilmiyor… DeReCe kökünden türeyen istiF’AL babındaki bu kelime Türkçe alfabede İstidraç diye yazılır, isticraç diye değil..

İstidraç’ın tarifi kısaca şu: Olağanüstü hal, peygamber gösterirse mucize, şeyhler gösterirse keramet, müritler gösterirse feraset, fasıklar gösterirse istidraç… Yani hiçbir anlamı olmayan, palavradan, zıvanadan, hikayeden bir şey… Zira kendi başına ne peygamberi, ne sahtekar şeyhi, ne beynini tekkeye hibe etmiş olan müridi, ne de fasığı (günahkarı) ayırt ediyor. Senin daha önceki mukallitçe kabulüne veya önyargına göre değişiyor. Yani İSDİTRAC denilen hikaye kısaca şu:

Peygamber diye bana belletilen kişiler bu X işini yaparsa olağanüstü, harika bir şey.
Çocukluktan beri bana evliya ve şeyh diye ezberletilen kişiler bu X işini yaparsa çok iyi.
Şeyhlere teslim olan müritleri bu X işini yaparsa iyi.
Şeyhleri sahtekar ve müritleri akıllarına ihanet eden beyinsizler diye eleştiren fasıklar bu X işini yaparsa çok kötü!
Yani daha önceki önyargıya göre değişen saçma sapan bir nane… Aslında keramet, firaset, istidrac diye anlattıkları şeyler şeytanın mucizelere karşı alternatif olarak uydurduğu palavralardan ibarettir. Budistlerden Hristiyanlara, Mormonlardan Hindulara kadar her dindar veya hurafeci kişi, yani kafalarına sokulan dogma virüsleriyle dedüksiyon ve indüksiyon hataları işleyip duran cahiller, bu tür hikâyelere, illüzyonlara, halüsinasyonlara, acayip ve garaip olaylara tanık olabildiği için kategoriler ve yaftalar üretmişler. Bu yaftaları yapıştırma yetkisi şeyhlerde olduğu için sonunda bu hurafelerin kendileri tarafından afyon gibi kullanılmasını garanti altına almış bulunuyorlar… Hristiyanlarda da benzeri yöntem var…

Sen beynini bir Katolik kilisesinin kapısında terk etmişsen, papaza bir menkibe veya keramet anlatıp sorsan, Muhammedi şeyhlerin gösterdiği iddia edilen “kerametleri” istidrac olarak yorumlayıp çöpe atacaktır. Aynısının tıpkısını da bizim şeyh Katoliklerin evliya kerameti diye yaftaladıkları şeyh için yapacak ve “kerametlerin” istidraç olduğunu söyleyecektir. O kadar. Sadece bu dört yaftadan birisini seçip yapıştırmaları yetiyor J Beynini tarikata girmeden şeyhinin cebine, cübbesine veya şalvarına terk eden müritler ise “niye?” kelimesini unuttukları için hiçbir itirazda bulunamayacaklardır.

Dilersen görüşmeden önce ona şuradaki bazı makaleleri okumasını iste:

[url]http://19.org/tr/category/makaleler/tarikat/[/url]

Eğer okuma özürlüyse o zaman sadece şu makaleyi okusa iyi bir hazırlık olabilir:

[url]http://19.org/tr/804/cuppeli/[/url]
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  linoleik veya linolenik asit esansiyel yağ asidi midir? admin 0 394 15.11.2014 15:47
Son Yorum: admin
  Seytanin alimallah 0 229 01.02.2013 19:39
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.