Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 28.05.2020, Saat: 16:07 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuranda Alim
11.09.2012, 11:21
Yorum: #1
Kuranda Alim
TAHRİM SURESİ : 2 Allah size, yeminlerinizi çözmeyi farz kılmıştır. Ve Allah, sizin Mevlâ`nızdır. Alîm`dir O, her şeyi bilir; Hakîm`dir O, hikmetleri sonsuzdur.

İNSAN SURESİ : 30 Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Allah Alîm`dir, Hakîm`dir.

HAC SURESİ : 52 Biz senden önce hiçbir resul ve nebi göndermedik ki, o bir şey tasarladığında/okuduğunda, şeytan onun düşünce ve dileği içine bir şey atmış olmasın. Ama Allah, şeytanın attığını siler, sonra kendi ayetlerini muhkemleştirir. Allah Alîm`dir, Hakîm`dir.

HAC SURESİ : 59 Onları, razı olacakları bir yere elbette sokacaktır. Allah elbette ki, Alîm`dir, Halîm`dir.

NUR SURESİ : 18 Allah size ayetleri iyice açıklıyor. Allah Alîm`dir, Hakîm`dir.

NUR SURESİ : 32 İçinizden bekârları/dulları, bir de erkek hizmetçilerinizden ve halayıklarınızdan durumu uygun olanları evlendirin. Eğer yoksul iseler, Allah onları lütfundan zenginleştirir. Allah Vâsi`dir, Alîm`dir.

NUR SURESİ : 58 Ey iman edenler! Ellerinizin altında bulunanlarla, ergenlik yaşına gelmemiş olanlarınız sizden üç vakitte izin istesin: Sabah namazından/duasından önce, öğlen vaktinde elbiselerinizi çıkardığınızda, gün battıktan sonra yerine getirilen namazdan/duadan sonra... Kaygılanacağınız üç vakittir bunlar. Bunlar dışında size de onlara da bir günah yoktur. Aranızda dolaşırlar, birbirinize bakabilirsiniz. Allah, ayetleri size işte böyle açıklıyor. Allah Alîm`dir, Hakîm`dir.

NEML SURESI : 6 Emin ol ki, sen bu Kur`an`a Hakîm ve Alîm bir kudret tarafından muhatap kılınıyorsun.

NEML SURESI : 78 Rabbin, o İsrailoğulları arasında hükmünü verip gereğini yapacaktır. Azîz`dir, Alîm`dir O.

ANKEBUT SURESİ : 5 Allah`a kavuşmayı umanlara gelince, şu bir gerçek ki, Allah`ın belirlediği vakit mutlaka gelecektir. O, Semî`dir, Alîm`dir.

ANKEBUT SURESİ : 60 Nice hayvanlar var, kendi rızkını taşıyamaz. Allah onları da rızıklandırıyor, sizi de. Semî`dir O, Alîm`dir.

RUM SURESİ : 54 Allah O`dur ki, sizi bir güçsüzlükten yarattı. Sonra o güçsüzlüğün arkasından bir kuvvet oluşturdu. Sonra o kuvvetin arkasından bir güçsüzlük ve ihtiyarlığa vücut verdi. Dilediğini yaratır. Alîm`dir O, Kadîr`dir.

LUKMAN SURESİ : 34 O kıyamet saatine ilişkin bilgi Allah katındadır. Yağmuru O yağdırır. O, rahimlerde olanı da bilir. Hiçbir benlik yarın ne kazanacağını bilmez. Ve hiçbir kimse hangi yerde öleceğini bilmez. Allah Alîm`dir, Habîr`dir.

AHZAB SURESİ : 1 Ey Peygamber! Allah`tan kork ve küfre batmışlarla münafıklara boyun eğme! Kuşkusuz, Allah Alîm, ve Hakîm`dir.

AHZAB SURESİ : 51 Onlardan dilediğini geriye bırakırsın, dilediğini yanına alırsın. Bir süre için uzaklaştığın hanımlarından dilediğini yanına almanda bir sakınca yoktur. Onların gözlerinin aydınlanmasında, tasalanmalarında ve kendilerine verdiğinle hepsinin hoşnut olmasında bu daha uygun bir yoldur. Allah sizin kalplerinizde olanı bilir. Allah Alîm`dir, Halîm`dir.

SEBE’ SURESİ : 26 De ki: "Rabbimiz hepimizi biraraya toplayacak, sonra da aramızı hak ile ayıracak. O`dur Fettâh, O`dur Alîm."

FÂTIR SURESI : 41 Allah, gökleri ve yeri, yok olup gitmesinler diye tutuyor. Yemin olsun, eğer çöküp giderlerse, O`ndan başka hiç kimse onları tutamaz. Halîm`dir O, Gafûr`dur.

FÂTIR SURESI : 44 Yeryüzünde dolaşıp da kendilerinden öncekilerin sonlarının nasıl olduğunu görmediler mi? Onlar, kuvvet bakımından bunlardan daha zorluydular. Göklerde de yerde de Allah`ı âciz bırakacak hiçbir şey yoktur. Alîm`dir O, Kadîr`dir.

YASİN SURESI : 38 Güneş, kendine özgü bir durak noktasına/bir durma zamanına doğru akıp gidiyor. Azîz, Alîm olanın takdiridir bu.

YASİN SURESI : 81 Gökleri ve yeri yaratan, onların benzerini yaratmaya güç yetiremez mi? Elbette güç yetirir. Her şeyi bilen Alîm, sürekli yaratan Hallâk O`dur.

MÜMİN SURESİ : 2 Bu kitabın indirilişi, Azîz ve Alîm olan Allah`tandır.

FUSSİLET SURESI : 12 Böylece onları, iki günde yedi gök halinde takdir edip her göğe kendi iş ve oluşunu vahyetti. Ve biz, arza en yakın göğü kandillerle ve bir korumayla donattık. İşler bunlar Azîz ve Alîm olanın takdiridir.

ZÜHRUF SURESI : 9 Yemin olsun, eğer onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan, kesinlikle şöyle diyeceklerdir: "Onları, Azîz ve Alîm olan yarattı!"

ZÜHRUF SURESI : 84 Göklerde ilah olan da O, yerde ilah olan da O. O`dur Hakîm, O`dur Alîm.

FETİH SURESİ : 4 O odur ki, müminlerin gönüllerine, imanları beraberinde iman geliştirsinler diye, mutluluk ve huzur indirdi. Yalnız Allah`ındır göklerin ve yerin orduları. Alîm`dir Allah, Hakîm`dir.

HUCURAT SURESİ : 8 Allah`tan bir lütuf ve nimet olarak. Alîm`dir Allah, Hakîm`dir.

MÜMTEHİNE SURESİ : 10 Ey iman sahipleri! Mümin kadınlar hicret ederek size geldiklerinde onları imtihan edin. Allah onların imanlarını daha iyi bilir ya! Eğer onların mümin hanımlar olduklarını anlarsanız, onları kâfirlere döndürmeyin. Ne bu mümin kadınlar o kâfirlere helaldir ne de o kâfirler bunlara helaldir. Bu kadınlar için harcadıklarını o kâfirlere geri verin. Mehirlerini kendilerine verdiğiniz takdirde, bu kadınları nikâhlamanızda sizin için bir sakınca yoktur. Kâfirlerin iffet ve nikâhlarına yapışmayın. Kâfirlere gitmeyi yeğleyen kadınlar için harcadıklarınızı onlardan geri isteyin; onlar da size gelen mümin kadınlar için harcadıklarını geri istesinler. Bu, Allah`ın hepinize buyruğudur. Aranızda hüküm veriyor. Allah Alîm`dir, Hakîm`dir.NİSA SURESİ : 12 Zevcelerinizin geriye bıraktığının yarısı sizindir, eğer onların çocuğu yoksa. Eğer onların çocuğu varsa, vasiyet ettikleri ve borçları ödendikten sonra geriye bıraktıklarının dörtte biri sizindir. Eğer sizin çocuğunuz yoksa bıraktığınızın dörtte biri zevcelerinizindir. Eğer sizin çocuğunuz varsa bu durumda, yaptığınız vasiyet ve borcunuz ödendikten sonra geriye kalanın sekizde biri zevcelerinizindir. Eğer miras bırakan erkek veya kadının ana-babası ve çocuğu yok da erkek kardeşi veya kız kardeşi varsa, bu kardeşlerden herbirine altıda bir düşer. Kardeşler bundan fazla ise bu takdirde onlar, yapılmış bulunan vasiyet ve borç ödendikten sonra üçte bire ortaktırlar. Kimseye zarar verilmemelidir. Allah`tan bir öneridir bu. Allah Alîm`dir, Halîm`dir.

NİSA SURESİ : 17 Allah`ın, kabulünü üstlendiği tövbe, bilgisizlikle kötülük işleyip de çok geçmeden tövbe edenler içindir. Allah, işte böylelerinin tövbesini kabul eder. Allah Alîm`dir, Hakîm`dir.

NİSA SURESİ : 35 Eğer karı-kocanın aralarının açılmasından endişe ederseniz, bir hakem erkek tarafından, bir hakem de kadın tarafından gönderin. Bunlar, barıştırmak isterlerse Allah, kadınla erkeğin aralarını düzeltmede onları başarılı kılacaktır. Allah Alîm`dir, her şeyi bilir; Habîr`dir, her şeyden haberdardır.

NİSA SURESİ : 104 Düşman topluluğu izlemekte gevşeklik göstermeyin. Siz sıkıntıya düşüyorsanız, hiç kuşkusuz tıpkı sizin gibi onlar da sıkıntıya düşüyorlar; ama siz, Allah`tan onların umamayacağı şeyleri umuyorsunuz. Allah Alîm`dir, Hakîm`dir.

NİSA SURESİ : 111 Günah kazanan onu kendi nefsi aleyhine kazanır. Allah Alîm ve Hakîm`dir.

NİSA SURESİ : 148 Allah çirkin sözün açıklanmasını sevmez.Zulme uğratılan kişi müstesna. Allah Semî`dir, Alîm`dir.

NİSA SURESİ : 170 Ey insanlar! Resul size Rabbinizden hakkı getirdi; artık inanın ona ki hayrınıza olsun. Nankörlük ederseniz göklerdekiler de yerdekiler de Allah`ındır. Allah Alîm`dir, Hakîm`dir.

MAİDE SURESİ : 101 Ey iman sahipleri! Size açıklandığında canınızı sıkacak şeylerle ilgili soru sormayın. Kur`an indirilmekte iken onları sorarsanız size açıklanır. Allah onlardan vazgeçmiştir. Allah Gafûr`dur, Halîm`dir.

EN`AM SURESI : 13 Gecenin ve gündüzün içinde yer alan her şey O`nundur. O, Semî`dir, her şeyi duyar; Alîm`dir, her şeyi bilir.

EN`AM SURESI : 83 İşte bunlar, kavmine karşı İbrahim`e verdiğimiz kanıtlardır. Dilediklerimizi derece derece yükseltiriz. Senin Rabbin Hakîm`dir, Alîm`dir.

EN`AM SURESI : 96 Şafağı yarıp sabahı ortaya çıkaran/Fâlık O`dur! Geceyi dinlenme zamanı yaptı; Güneş`i ve Ay`ı hesap aracı. İşte budur ölçülendirmesi o Azîz`in, o Alîm`in!

EN`AM SURESI : 128 Gün olur şöyle diyerek onları huzurunda toplar: "Ey cinler/görünmez varlıklar topluluğu! Şu insanlara gerçekten çok ettiniz/insanların birçoğuna göz diktiniz." Onların insanlardan olan dostları şöyle derler: "Rabbimiz, kimimiz kimimizden yararlanmıştı. Bizim için belirlediğin sürenin sonuna geldik." Buyurur ki: "Barınağınız ateştir. Allah`ın dilediği zamanlar hariç orada süreklisiniz." Senin Rabbin Hakîm`dir, Alîm`dir.

EN`AM SURESI : 139 Şunu da söylediler: "Şu hayvanların karınlarındakiler erkeklerimize özgülenmiştir; kadınlarımıza haramdır. Yavru ölü doğarsa kadın-erkek hepsi onda hak sahibidir." Bu nitelendirmeleri yüzünden Allah cezalarını verecektir. Hakîm`dir O, Alîm`dir.

TEVBE SURESİ : 15 Ve yüreklerinin öfkesini gidersin. Allah dilediğine tövbe nasip eder. Allah Alîm`dir, Hakîm`dir.

TEVBE SURESİ : 60 Sadakalar/zekât malları Allah`tan bir farz olarak sadece şunlar içindir: Fakirler, düşkünler, sadakalarla ilgilenmeye memur edilenler, kalpleri yakınlaştırılıp ısındırılacak olanlar, özgürlüğünü yitirmiş olanlar, borçlular, Allah yolundakiler, yolda kalmış kişi. Allah Alîm`dir, Hakîm`dir.

TEVBE SURESİ : 97 Çöl Arapları; küfür, parçalanma/ikiyüzlülük yönünden daha şiddetli; Allah`ın resulüne indirdiği şeylerin sınırlarını tanımamaya daha yatkındırlar. Allah Alîm`dir, Hakîm`dir.

TEVBE SURESİ : 103 Bunların mallarından bir sadaka al ki, onunla kendilerini iyice temizleyip arıtasın. Onlar için dua et/onlara destek ol; çünkü senin duan/desteğin onlar için bir sükûnettir. Allah Semî`dir, Alîm`dir.

TEVBE SURESİ : 106 Bir kısmı da umutları Allah`ın emrine bağlı, beklemektedir. Allah onlara ya azap edecektir ya tövbe edecektir. Allah, Alîm`dir, Hakîm`dir.

TEVBE SURESİ : 110 Kurdukları bina, kalpleri parçalanıncaya kadar yüreklerinde bir kuşku olmaya devam edecektir. Allah Alîm`dir, Hakîm`dir.

YÛSUF SURESI: 6 İşte böyle! Rabbin seni seçip yüceltecek, olayların ve sözlerin tevilinden, sana birşeyler öğretecek, hem senin hem Yakub soyunun üzerinde nimetini tamamlayacaktır. Tıpkı bundan önce ataların İbrahim ve İshak üzerine o nimeti tamamladığı gibi. Şu kesin ki, senin Rabbin Alîm`dir, Hakîm`dir.

YÛSUF SURESI: 83 Yakub dedi ki: "Hayır, öyle değil, nefisleriniz sizi yine bir işe itmiş. Bana düşen yine güzel bir sabra sarılmak. Bakarsın Allah onların hepsini bana getirir. Çünkü Alîm olan O, Hakîm olan O`dur."

YÛSUF SURESI: 100 Ana-babasını tahtın üstüne çıkardı. Hepsi, Yûsuf`un önünde secde eder gibi eğildiler. Yûsuf dedi: "Babacığım, işte bu, benim önceden gördüğüm rüyanın yorumudur. Rabbim onu gerçekleştirdi. O, bana çok güzel lütuflarda bulundu, şeytan, benimle kardeşlerim arasına yakumluk soktuktan sora, O beni zındandan çıkardı. Sizi de çölden getirdi. Rabbim, dilediği şeyde çok ince lütuflar sergiliyor. Alîm olan O`dur, Hakîm olan O`dur."

HİCR SURESI : 25 Hiç kuşkusuz, Rabbindir, evet O`dur onları haşredecek olan. Hakîmdir O, Alîm`dir.

NAHL SURESİ : 70 Allah sizi yarattı, sonra sizi vefat ettirecek. İçinizden bazıları, ömrün en basit ve düşük noktasına geri çevirilir ki, bir ilimden sonra hiçbir şey bilmez olsun. Allah Alîm`dir, Kadîr`dir.

BAKARA SURESİ: 268 Şeytan sizi fakirlikle korkutur, size görünür görünmez çirkinliklere sürükler, Allah ise size kendisinden bir bağışlanma ve lütüf vaat eder. Allah, Vâsi`dir, Alîm`dir.

ALİ İMRAN SURESİ : 73 Dininize uyandan başkasına inanmayın." Söyle onlara: "Hidâyet, Allah`ın kılavuzlamasıdır.Size verilenin benzeri bir başkasına veriliyor yahut Rabbinizin katında tartışarak size üstün gelecekler diye mi bütün bunlar?" De ki: "Lütuf Allah`ın elindedir; onu dilediğine verir. Allah Vâsî`dir, varlığı sürekli genişletir; Alîm`dir, her şeyi en iyi şekilde bilir."

BAKARA SURESİ: 261 Mallarını Allah yolunda infak edip harcayanların durumu, yerden, her başağında yüz dane bulunan yedi başak çıkarmış bir daneye benzer. Ve Allah, dilediği kişi için daha da arttırır. Allah Vâsi`dir, yaratışını ve yarattıklarını genişletir; Alîm`dir, her şeyi en iyi biçimde bilir.

BAKARA SURESİ: 29 O Allah`tır ki, yeryüzündekilerin tümünü sizin için yarattı. Sonra göğe saltanat kurdu da onları yedi gök halinde düzenledi. O Alîm`dir, herşeyi çok iyi bilir.

BAKARA SURESİ: 32 Dediler ki: "Yücedir şanın senin. Bize öğretmiş olduğunun dışında bilgimiz yok bizim. Sen, yalnız sen Alîm`sin, herşeyi en iyi şekilde bilirsin; Hakîm`sin, herşeyin bütün hikmetlerine sahipsin."

BAKARA SURESİ: 115 Doğu da batı da yalnız Allah`ındır. O halde nereye dönerseniz orada Allah`ın yüzü vardır. Allah Vâsi`dir, varlığı sürekli genişletip büyütür; Alîm`dir, her şeyi en iyi biçimde bilir.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alkolun Kuranda Etkilerinin Bilimsel İncelenmesi alimallah 0 811 27.10.2013 16:22
Son Yorum: alimallah
  Kuranda Affetmek alimallah 0 1,011 15.10.2013 18:24
Son Yorum: alimallah
  Kuranda Firavun alimallah 0 625 12.10.2013 13:54
Son Yorum: alimallah
  Kuranda Unutmak Ve Meyveler alimallah 0 974 10.10.2013 01:09
Son Yorum: alimallah
  Kuranda Nar Ve Hurmanin Birlikte Kullanilmasi alimallah 0 1,070 10.10.2013 00:56
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.