Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 27.03.2019, Saat: 03:04 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuranda Cennet
20.10.2012, 11:45
Yorum: #1
Kuranda Cennet
Kuranda cennet ile alakali tahmini 200 ayet geçiyor
2:25 - İnanıp yararlı işler yapanlara, altlarından ırmaklar akan cennetlerin kendilerine ait olduğunu müjdele! Onlardaki herhangi bir meyveden rızıklandırıldıklarında: "Bu daha önce de rızıklandığımız şeydir" derler ve o rızık birbirinin benzeri olmak üzere, kendilerine sunulacak. Orada çok temiz zevceler de onların. Hem onlar orada ebedî kalacaklar.

3:15 - De ki, size, o istediklerinizden daha hayırlısını haber vereyim mi? Korunan kullar için Rablerinin yanında cennetler var ki, altlarından ırmaklar akar, içlerinde ebedî kalmak üzere onlara, hem tertemiz eşler var, hem de Allah`dan bir rıza vardır. Allah, o kulları görür.

3:107 - Yüzleri ağaranlara gelince, (onlar) Allah`ın rahmeti içindedirler. Onlar orada ebedî kalacaklardır.

3:136 - İşte onların mükafatı (ödülleri) Rableri tarafından bağışlanma ve altından ırmaklar akan, ebedî kalacakları cennetlerdir. Çalışanların mükafatı ne güzeldir!

3:198 - Fakat Rablerinden gereğince korkanlar için altlarından ırmaklar akan cennetler vardır. Onlar orada ebedî olarak kalacaklar, Allah katından ağırlanacaklardır. İyiler için Allah katındakiler daha hayırlıdır.

4:57 - İman edip salih ameller işliyenleri ise, altlarından ırmaklar akan cennetlere koyacağız. Orada ebedî olarak kalacaklar. Onlara orada tertemiz eşler vardır. Onları, koyu gölgeler altında bulunduracağız.

4:122 - İman edip iyi işler yapanları da altlarından ırmaklar akan cennetlere sokacağız, orada ebedî olarak kalacaklardır. Bu, Allah`ın gerçek vaadidir. Allah`dan daha doğru sözlü kim olabilir?

5:65 - Eğer kitap ehli iman etmiş ve layıkıyla korunmuş olsalardı, onların kötülüklerini örter, nimeti bol olan cennetlere koyardık.

5:85 - Böyle demeleri sebebiyle Allah onları altlarından ırmaklar akan cennetlerle mükafatlandırmıştır. Orada ebedî olarak kalacaklardır. İşte iyilik yapanların mükafatı budur.

5:119 - Allah buyurdu ki: "Bu, sadıklara doğruluklarının fayda sağladığı gündür. Onlar için altlarından ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetler vardır". Allah onlardan razı olmuş, onlar da O`ndan razı olmuşlardır. İşte büyük kurtuluş budur.

7:42 - İman edenler ve iyi amellerde bulunanlar -ki biz hiç kimseye gücünün üstünde bir şey teklif etmeyiz işte onlar cennet ehlidir ve orada ebedî olarak kalacaklardır.

7:43 - Orada kalblerinde bulunan kini çıkarıp atarız. Onların altlarından ırmaklar akar. "Bizi buna erdiren Allah`a hamdolsun. Eğer Allah bizi doğru yola sevk etmeseydi biz doğru yola erişemezdik. Şüphesiz Rabbimizin peygamberleri bize gerçeği getirmişler." derler. Onlara şöyle seslenilir: "İşte size cennet! Yaptıklarınıza karşılık buna varis oldunuz".

7:44 - Cennet ehli, cehennem ehline: "Rabbimizin bize vaad ettiğini gerçek bulduk. Siz de Rabbinizin size vaad ettiğini gerçek buldunuz mu?" diye seslenirler. Onlar da "evet" derler. Bunun üzerine aralarında bir çağırıcı şöyle seslenir: "Allah`ın laneti zalimler üzerine olsun!

7:46 - Cennetliklerle cehennemlikler arasında bir perde vardır. A`raf üzerinde de, her iki taraftakileri simalarından tanıyan kişiler vardır. Bunlar cennetliklere: "selâm olsun size" diye seslenirler. Bunlar henüz cennete girmemiş, fakat girmeyi arzu eden kimselerdir.

7:47 - Gözleri cehennemlikler tarafına çevrilince de :"Rabbimiz! Bizi zalim toplulukla beraber eyleme!" derler.

7:49 - "Allah onları hiç bir rahmete erdirmiyecek, diye yemin ettiğiniz kimseler bunlar mıydı?" (Cennetliklere dönerek): "Girin cennete, artık size ne korku vardır, ne de siz üzüleceksiniz" derler.

7:50 - Cehennemdekiler, cennettekilere: "Bize biraz su akıtın veya Allah`ın size verdiği rızıktan bize de verin." diye seslenirler. Cennettekiler de: "Allah, bunların ikisini de kâfirlere haram kıldı." derler.

8:4 - İşte gerçekten mümin olanlar onlardır. Onlara Rablerinin katında dereceler vardır, bağışlanma ve değerli rızık vardır.

9:21 - Rab`leri, onları kendi katından bir rahmet, bir rıza ve bir cennetle müjdeler ki o cennette onlar için bitmez tükenmez nimetler vardır.

9:22 - Onlar orada ebedi kalırlar. Çünkü en büyük mükâfat Allah katındadır.

9:72 - Allah mümin erkeklere ve mümin kadınlara, altlarından ırmaklar akan cennetler vaad buyurdu. Orada ebedi kalacaklardır. Hem de Adn cennetlerinde hoş meskenler vaad etmiştir. Allah`ın rızası ise hepsinden büyüktür. İşte asıl büyük kurtuluş da budur.

9:89 - Allah onlara, altından ırmaklar akan cennetler hazırladı. İçlerinde ebedi kalacaklar. İşte o büyük kurtuluş budur.

9:100 - Muhacir ve Ensar`dan İslâm`a ilk önce girenlerin başta gelenleri ve iyi amellerle onların ardınca gidenler var ya, işte Allah onlardan razı oldu, onlar da Allah`dan razı oldular ve onlara, altlarında ırmaklar akan cennetler hazırladı ki, içlerinde ebedi kalacaklar. İşte büyük ve muhteşem kurtuluş budur.

10:9 - Hiç şüphesiz iman edip salih ameller işleyenleri, imanlarından dolayı Rableri hidayete erdirir. Naîm cennetlerinde altlarından ırmaklar akar durur.

10:10 - Onların oradaki duaları: "Allahım, sen yücelerden yücesin"; sağlık dilekleri "selâm", dualarının sonu da "Âlemlerin Rabbi Allah`a hamdolsun." diye şükretmek olacaktır.

11:23 - Fakat iman edip salih amel işleyenler ve Rablerine karşı edepli olanlar, güvenen ve itaat edenler var ya, işte bunlar da cennet ehlidirler. Onlar orada ebedi kalırlar.

11:108 - Mutlu olanlar ise cennettedirler. Orada gökler ve yer durdukça duracaklar, ancak Rabbinin diledikleri başka. (Bu) ardı arası kesilmeyen bir ihsan olacak.

13:23 - Adn cennetlerine girecekler, atalarından, eşlerinden ve zürriyetlerinden salih olanlarla birlikte olacaklar. Melekler de her kapıdan yanlarına girip şöyle diyecekler:

13:24 - "Sabrettiğiniz için size selam olsun. Ahiret yurdu ne güzeldir!"

13:29 - Onlar ki, iman etmişler ve salih ameller işlemişlerdir, ne mutlu onlara, varacakları yer de ne güzeldir!

13:35 - Müttakilere vaad olunan cennetin misali şöyledir: Altından ırmaklar akar durur, yemişleri süreklidir, gölgeleri de. İşte bu, takva yolunu tutanların akıbetidir. Kâfirlerin akıbeti de ateştir.

14:23 - İman edip salih ameller işleyenler ise, Rablerinin izniyle içinde sürekli kalacakları ve altından ırmaklar akan cennetlere konulurlar. Oradaki dirlik temennileri "selâm!"dır.

15:45 - Allahtan korkanlar, elbette cennetlerde ve pınarların başındadırlar.

15:46 - Onlara: "Selametle güven içinde oraya girin" denir.

15:47 - Biz o cennetliklerin kalblerindeki kinleri çıkarır atarız. Hepsi kardeşler olarak sevinç içinde karşılıklı koltuklara otururlar.

15:48 - Orada kendilerine hiçbir yorgunluk gelmeyecek. Oradan çıkarılacak da değillerdir.

16:31 - O girecekleri yer, Adn cennetleridir ki, altından ırmaklar akar. Orada Allah`tan korkanlara diledikleri nimetler vardır. İşte Allah, takva sahiplerini böyle mükafatlandırır.

16:32 - Takva sahipleri o kimselerdir ki, melekler, canlarını hoş ve rahat halde alırlar. "Selam size, yapmış olduğunuz güzel işlerin mükafatı olarak girin cennet`e..." derler.

18:31 - İşte onlara Adn cennetleri vardır; altlarından ırmaklar akar, orada altın bileziklerle süslenecekler, ince ve kalın ipekliden yeşil elbiseler giyerek koltuklar üzerine dayanıp kurulacaklar. O ne güzel karşılık ve ne güzel kalma yeri!

18:107 - İman edip salih ameller işleyenlere gelince, onlar için Firdevs cennetleri konak olmuştur.

18:108 - İçlerinde ebedî olarak kalacaklar, oradan hiç ayrılmak istemeyeceklerdir.Bu hatırlatma ve uyarmayı yeterli görmeyip de daha fazla açıklama isteyenlere karşı ey Muhammed!

19:60 - Fakat tevbe edip iman eden ve salih amel işleyen bunun dışındadır. Bunlar cennete girecekler ve hiçbir haksızlığa uğratılmayacaklardır.

19:61 - O cennet, Rahmân (olan Allah)ın kullarına görmedikleri halde vadettiği "Adn" cennetleridir. Şüphesiz O`nun vaadi mutlaka yerini bulacaktır.

19:62 - Onlar orada boş bir söz işitmezler. Ancak "Selam" işitirler. Orada sabah akşam rızıkları da hazırdır.

19:63 - İşte kullarımızdan takva sahibi olanlara vereceğimiz cennet budur.

20:76 - Adn cennetleri vardır ki, altlarından ırmaklar akar, onlar, orada ebedî olarak kalacaklardır. Ve işte bu, (küfür ve isyandan) arınanların mükafatıdır.

20:117 - Biz de (Âdem`e) şöyle demiştik: "Ey Âdem! Şüphesiz bu (İblis) sana ve eşine düşmandır. Sakın sizi cennetten çıkarmasın, sonra bedbaht olursun (sıkıntı çeker, perişan olursun)."

20:121 - Bunun üzerine ikisi de o ağaçtan yediler. Hemen ayıp yerleri kendilerine açılıp görünüverdi. Ve üzerlerine cennet yaprağından örtüp yamamaya başladılar. Âdem Rabbinin emrinden çıktı da şaşırdı.

21:102 - Bunlar onun (cehennemin) uğultusunu bile duymazlar. Canlarının istediği şeyler içinde temelli kalırlar.

21:103 - O en büyük korku bunları üzmez; kendilerini melekler: "Size söz verilen gün işte bugündür" diye karşılarlar.

22:23 - Şüphesiz Allah iman edip yararlı iş işleyenleri, altından ırmaklar akan cennetlere koyacak, orada altın bilezikler ve inciler takınacaklar. Oradaki elbiseleri de ipektendir.

22:24 - Hem sözün güzelini işitecek duruma ulaştırılmışlar, hem de övülmeye layık (olan Allah`ın) yoluna eriştirilmişlerdir.

23:10 - İşte asıl onlar varislerdir.

23:11 - Ki, Firdevs`e varis olan bu kimseler orada ebedî kalırlar.

25:10 - Öyle yücedir O ki, dilerse sana ondan daha iyisini, altından ırmaklar akan cennetler verir, sana köşkler de yapar.

25:15 - De ki: Bu mu daha iyi, yoksa takva sahiplerine vaad olunan ebedilik cenneti mi? Çünkü orası, onlar için bir mükafattır ve bir varış yeridir.

25:16 - Onlar için orada ne isterlerse var, hem orada ebedî kalacaklar. Çünkü bu Rabbinden yerine getirilmesi istenen bir vaaddir.

25:24 - O gün cennetliklerin kalacakları yer çok iyi, dinlenecekleri yer pek güzeldir.

25:75 - İşte onlar, sabretmelerine karşılık cennetin en yüksek makamları ile mükafatlandırılacaklar, orada hürmet ve selamla karşılanacaklardır.

25:76 - Orada ebedî kalacaklar, orası ne güzel bir konak ve ne güzel bir makamdır.

26:90 - (O gün) Cennet müttakilere yaklaştırılmıştır.

29:58 - İman edip güzel işler yapanları, (evet) muhakkak ki onları, altlarından ırmaklar akan ve içinde ebedî kalacakları cennet köşklerine yerleştireceğiz. (Böyle iyi) işler yapanların mükafatı ne güzeldir!

30:15 - Şimdi iman edip salih ameller yapmış olanlara gelince, onlar bir bahçe içinde neşelenirler.

30:44 - Her kim inkâr ederse, inkârı kendi aleyhinedir. Kim de salih amel işlerse, onlar kendileri için rahat bir yer hazırlamış olurlar.

31:8 - Fakat iman edip de salih amel işleyenlere gelince, onlar için nimet cennetleri vardır.

31:9 - Onlar orada ebedî olarak kalacaklardır. Bu, Allah`ın gerçek bir vaadidir. O, çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

32:19 - Evet, iman edip de salih amelleri işleyen kimselerin, yaptıklarına karşılık bir konukluk (ağırlanma) olarak me`vâ (barınak) cennetleri vardır.

35:33 - Onlara Adn cennetleri vardır. Onlar oraya gireceklerdir. Orada altın bilezikler ve incilerle süsleneceklerdir. Orada elbiseleri de ipektir.

35:34 - Onlar orada şöyle derler: "Hamd olsun Allah`a, bizden o üzüntüyü giderdi. Gerçekten Rabbimiz çok bağışlayıcı ve şükrün karşılığını vericidir."

35:35 - "Lütfundan bizi durulacak bir yurda kondurdu. Burada bize yorgunluk gelmeyecek, burada bize usanç gelmeyecektir."

36:55 - Gerçekten cennetlik olanlar bugün bir meşguliyet içinde zevk etmektedirler.

36:56 - Kendileri ve eşleri gölgelerde koltuklar üzerine kurulmuşlardır.

36:57 - Onlara orada bir meyve vardır. İsteyecekleri her şey onlarındır.

36:58 - (Onlara) Rahîm olan Rab`den "selâm" sözü vardır.

37:41 - İşte onlar için belli bir rızık vardır.

37:42 - Meyveler (vardır), Naîm cennetlerinde onlara hep ikram edilir.

37:43 - Meyveler (vardır), Naîm cennetlerinde onlara hep ikram edilir.

37:44 - (Onlar) Karşılıklı tahtlar üzerindedirler.

37:45 - İçenlere lezzet veren, pınardan doldurulmuş bembeyaz bir kadehle onların etrafında dolaşılır.

37:46 - İçenlere lezzet veren, pınardan doldurulmuş bembeyaz bir kadehle onların etrafında dolaşılır.

37:47 - Onda ne bir zararlı sonuç vardır, ne de sarhoşluk verir.

37:48 - Yanlarında iri gözlü, bakışlarını kocalarından başkalarına çevirmeyen hanımlar vardır.

37:49 - Sanki onlar örtülüp saklanmış yumurta gibidirler.

37:50 - Derken birbirine dönüp sorarlar:

37:51 - İçlerinden bir sözcü der ki: "Gerçekten benim bir arkadaşım vardı."

37:52 - Derdi ki: "Sen gerçekten inananlardan mısın?"

37:53 - "Öldüğümüz ve bir toprakla bir yığın kemik olduğumuz zaman biz hakikaten cezalanacak mıyız?"

37:54 - "Siz onu tanır mısınız?" der.

37:55 - Derken bakınır ve onu cehennemin ta ortasında görür.

37:56 - Ona şöyle der: "Allah`a yemin ederim ki, doğrusu sen az daha beni helak edecektin."

37:57 - "Rabbimin nimeti olmasaydı, ben de bu tutuklananlardan olacaktım."

37:60 - İşte bu büyük kurtuluştur.

37:61 - Çalışanlar işte böyle bir kurtuluş için çalışsınlar.

38:50 - Bütün kapıları kendilerine açılmış olan Adn cennetleri vardır.

38:51 - İçlerine kurularak orada birçok yemişle, bambaşka bir içki isteyeceklerdir.

38:52 - Yanlarında da bakışları yalnız kocalarına dönük hep aynı yaşta dilberler vardır.

38:53 - O hesap günü için size vaad edilen işte budur.

38:54 - İşte bu, bizim rızkımız; muhakkak ki ona hiç tükenmek yoktur.

39:20 - Fakat o Rablerine sığınarak korunanlar için altlarından ırmaklar akan, üzerlerinden şehnişinler yapılmış, şehnişinli (balkonlu) köşkler vardır. Bu, Allah`ın vaadidir. Allah vaadinden caymaz.

39:73 - Rablerinden korkanlar da bölük bölük cennete sevk edilmektedir. Nihayet oraya vardıkları zaman kapıları açılır ve bekçileri onlara: "Selâm sizlere, ne hoşsunuz! Ebedî olarak içinde kalmak üzere haydi girin oraya!" derler.

39:74 - Onlar da: "Hamdolsun o Allah`a ki, bize vaadini doğru çıkardı ve bizi cennet arzına varis kıldı. Cennette istediğimiz yerde oturuyoruz" derler. Bak ne güzeldir mükafatı o iyi amel işleyenlerin!

40:8 - "Ey Rabbimiz! Hem onları, hem onların atalarından, zevcelerinden ve zürriyetlerinden iyi olanları kendilerine vaad buyurduğun Adn cennetlerine koy. Şüphesiz çok güçlü, hüküm ve hikmet sahibi olan sensin."

40:40 - "Her kim bir kötülük yaparsa, ona ancak yaptığının bir misli ile ceza verilir. Erkek veya kadın, her kim de mümin olarak iyi bir amel işlerse, işte onlar cennete girerler. Orada kendilerine hesapsız rızık verilir."

41:30 - "Rabbimiz Allah`tır" deyip, sonra da doğrulukta devam edenlere gelince, onların üzerine melekler iner ve derler ki: "Korkmayın, üzülmeyin, size vaad edilen cennetle sevinin."

42:22 - Sen kıyamet günü kazandıkları şeyin cezası başlarına gelirken zalimlerin korkudan titrediklerini görürsün. İman edip salih amel işleyenler ise cennet bahçelerindedirler. Rablerinin yanında onlar için istedikleri her şey vardır. İşte büyük lütuf budur.

43:70 - Siz ve eşleriniz cennete girin. Orada ağırlanıp sevindirileceksiniz."

43:71 - Onların etrafında yiyecek ve içecekler altın tepsiler ve kadehlerle dolaştırılır. Orada canların çektiği ve gözlerin hoşlandığı herşey vardır. Siz orada ebedi olarak kalacaksınız.

43:72 - İşte yaptıklarınıza karşılık size miras verilen cennet budur.

43:73 - Orada sizin için bol bol meyveler vardır. Onlardan yersiniz.

44:51 - Şüphesiz ki kötülükten sakınanlar güvenli bir makamdadırlar.

44:52 - Bahçelerde ve pınar başlarındadırlar.

44:53 - Onlar ince ipekten ve parlak atlastan elbiseler giyerek karşılıklı olarak otururlar.

44:54 - İşte böyle, biz onları ayrıca iri siyah gözlü hurilerle evlendiririz.

44:55 - Onlar orada güven içinde her çeşit meyveyi isteyebilirler.

44:56 - Onlar orada ilk ölümden başka bir ölüm tatmazlar. Allah onları cehennem azabından korumuştur.

47:15 - Kötülükten sakınanlara vaad edilen cennetin durumu şöyledir: Orada bozulmayan temiz sudan ırmaklar, tadı değişmeyen sütten ırmaklar, içenlere lezzet veren şaraptan ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır. Onlar için cennette her çeşit meyve ve Rablerinden bir bağışlanma vardır. Bunların durumu, ateşte ebedî olarak kalacak olan ve bağırsaklarını parçalayacak kaynar su içirilen kimsenin durumu gibi olur mu?

50:31 - Cennet de kötülükten sakınanlara yaklaştırılır. Zaten uzak değildir.

50:34 - "Şimdi selam ve selametle oraya girin. İşte sonsuzluk günü budur."

50:35 - Orada onlara ne isterlerse vardır. Katımızda daha fazlası da vardır.

51:15 - Şüphesiz ki takva sahipleri Rablerinin kendilerine verdiği sevabı almış olarak cennet bahçelerinde ve pınar başlarında bulunacaklardır. Çünkü onlar bundan önce iyilik yapıyorlardı.

51:16 - Şüphesiz ki takva sahipleri Rablerinin kendilerine verdiği sevabı almış olarak cennet bahçelerinde ve pınar başlarında bulunacaklardır. Çünkü onlar bundan önce iyilik yapıyorlardı.

52:17 - Şüphesiz (günahlardan) korunanlar da cennetlerde, nimetler içindedirler.

52:18 - Rablerinin kendilerine verdiği ile zevk ü sefâ sürerler. Rableri onları, cehennem azabından korumuştur.

52:19 - (Onlara): "Yaptıklarınıza karşılık afiyetle yeyin, için" (denilir.)

52:20 - Sıra sıra dizilmiş koltuklara yaslanırlar. Ayrıca biz onları ceylan gözlü hûrilerle evlendirdik.

52:22 - Onlara canlarının istediği meyvalar ve etlerden bol bol verdik.

52:23 - Orada bir kadeh kapışırlar ki, onda ne bir saçmalama vardır, ne de günaha sokma.

52:24 - Kendilerine ait bir takım hizmetçiler de onların etrafında dönerler. Bu gençler sanki sedefleri içine gizlenmiş inci gibidirler.

52:25 - Birbirlerine yönelip soruyorlar.

52:26 - Ve diyorlar ki: "Gerçekte biz daha önce (dünya hayatında) âilemiz içinde (âkibetimizden) korkardık".

52:27 - "Allah bize lutfetti de bizi (vücûdun) içine işleyen (kavurucu) azabdan korudu."

53:15 - Ki Cennetü`l- Me`vâ onun yanındadır.

55:46 - Rabbinin makamından korkan kimselere iki cennet vardır.

55:48 - İkisinin de çeşitli ağaçları, meyvaları vardır.

55:50 - İkisinde de akıp giden iki kaynak vardır.

55:52 - İkisinde de her türlü meyvadan çift çift vardır.

55:54 - Astarları atlastan yataklara yaslanırlar. İki cennetin de devşirmesi yakındır.

55:56 - Oralarda gözlerini yalnız eşlerine çevirmiş dilberler var ki, bunlardan önce onlara ne insan ne de cin dokunmuştur.

55:58 - Sanki onlar yâkut ve mercandırlar.

55:60 - İyiliğin karşılığı, yalnız iyilik değil midir?

55:62 - Bu ikisinden başka iki cennet daha vardır.

55:64 - (Bu cennetler) yemyeşildirler.

55:66 - İkisinde de fışkıran iki kaynak vardır.

55:68 - İkisinde de her türlü meyva, hurma ve nar vardır.

55:70 - İçlerinde güzel huylu, güzel yüzlü kadınlar vardır.

55:72 - Çadırlar içerisinde gözlerini yalnız kocalarına çevirmiş hûriler vardır.

55:74 - Bunlardan önce onlara ne insan ne de cin dokunmuştur.

55:76 - Yeşil yastıklara ve hârikulâde güzel işlemeli döşeklere yaslanırlar.

56:10 - Önde olanlar (var ya), onlar öncüdürler.

56:11 - İşte o yaklaştırılanlar,

56:12 - Nimet cennetlerindedirler.

56:13 - Çoğu önceki ümmetlerden,

56:14 - Birazı da sonrakilerden.

56:15 - (Onlar) cevherlerle işlenmiş tahtlar üzerindedirler.

56:16 - Karşılıklı olarak onların üzerinde yaslanırlar.

56:17 - Çevrelerinde, ölümsüzlüğe ulaşmış gençler dolaşırlar.

56:18 - Kaynağından doldurulmuş, testiler, ibrikler ve kadehlerle.

56:19 - Ondan ne başları ağrıtılır, ne de akılları giderilir.

56:20 - Beğendikleri meyvalar,

56:21 - Canlarının çektiği kuş etleri,

56:22 - İri gözlü hûriler,

56:23 - Saklı inciler gibi,

56:24 - Yaptıklarına karşılık olarak verilir.

56:25 - Orada boş bir söz ve günaha sokan bir laf işitmezler.

56:26 - Duydukları söz, yalnız "selam", "selam" dır.

56:27 - Sağın adamları, nedir o sağın adamları!

56:28 - Dalbastı kirazlar,

56:29 - Meyva dizili muzlar,

56:30 - Uzamış gölgeler,

56:31 - Fışkıran sular.

56:32 - Pek çok meyva arasında,

56:33 - Tükenmeyen ve yasaklanmayan

56:34 - Ve yükseltilmiş döşekler üstündedirler.

56:35 - Biz kadınları yeniden inşa ettik (yarattık).

56:36 - Onları bâkireler yaptık.

56:37 - Hep yaşıt sevgililer,

56:38 - Sağın adamları içindir.

56:39 - Bir çoğu öncekilerdendir.

56:40 - Bir çoğu da sonrakilerdendir.

56:88 - Fakat ölen kişiye gelince, eğer o rahmete yaklaştırılanlardan ise,

56:89 - Ona rahatlık, güzel rızık ve Naîm cenneti vardır.

56:90 - Eğer O, sağın adamlarından ise,

56:91 - "(Ey sağcı), sana sağcılardan selam!"

57:12 - O gün inanan erkekleri ve inanan kadınları görürsün ki nurları, önlerinde ve sağlarında koşuyor. (Kendilerine): "Bugün müjdeniz altlarından ırmaklar akan, içlerinde ebedi kalacağınız cennetlerdir." (denilir) İşte büyük kurtuluş budur!

58:22 - Allah`a ve ahiret gününe inanan bir milletin, babaları, oğulları, kardeşleri, yahut akrabaları da olsa Allah`a ve Resulüne düşman olanlarla dostluk ettiğini görmezsiniz. Onlar o kimselerdir ki Allah kalblerine iman yazmış ve onları kendinden bir ruh ile desteklemiştir. Onları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokacak, orada ebedî kalacaklardır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da O`ndan razı olmuşlardır. İşte onlar Allah`ın hizbi (dininin yardımcıları)dir. İyi bil ki, kurtuluşa ulaşacak olanlar, Allah`ın hizbidir.

59:20 - Cehennem ehli ile cennet ehli bir olmaz. Cennet ehli kurtularak isteklerine erişenlerdir.

61:12 - (Eğer böyle yaparsanız Allah) sizin günahlarınızı bağışlar ve sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere, Adn cennetlerinde hoş yerlere koyar. İşte büyük kurtuluş budur.

64:9 - Toplanma günü için sizi topladığı zaman var ya, işte o gün, kimin aldandığının açığa çıkacağı aldanma günüdür. Kim Allah`a inanır ve yararlı iş yaparsa, Allah onun kötülüklerini örter ve onu, içinde ebedi kalacakları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokar. İşte büyük kurtuluş budur.

65:11 - Size Allah`ın açık açık âyetlerini okuyan bir elçi (gönderdi) ki inanıp faydalı işler yapanları, karanlıklardan aydınlığa çıkarsın. Kim Allah`a inanır ve yararlı iş yaparsa (Allah) onu, altlarından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokar. Allah ona gerçekten ne güzel rızık vermiştir.

66:11 - Allah, inananlara da Firavun`un karısını örnek gösterdi. O şöyle demişti: "Rabbim! Bana yanında cennetin içinde bir ev yap, beni Firavun`dan ve onun (kötü) işinden kurtar. Ve beni şu zalim toplumdan kurtar!"

83:23 - Tahtlar üzerinde etrafa bakarlar.

83:32 - Müminleri gördükleri vakit; "işte bunlar sapıklar" diyorlardı.

85:11 - İnanan ve iyi amel yapanlar için de altından ırmaklar akan cennetler vardır. İşte büyük kurtuluş odur.

88:8 - Yüzler de var ki, o gün nimetle mutludur.

88:9 - Yaptığından hoşnuttur.

88:10 - Yüksek bir cennettedir.

88:11 - Orada boş bir söz işitmez.

88:12 - Orada akan bir kaynak,

88:13 - Yükseltilmiş divanlar,

88:14 - Konulmuş kadehler,
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alkolun Kuranda Etkilerinin Bilimsel İncelenmesi alimallah 0 665 27.10.2013 16:22
Son Yorum: alimallah
  Kuranda Affetmek alimallah 0 810 15.10.2013 18:24
Son Yorum: alimallah
  Kuranda Firavun alimallah 0 488 12.10.2013 13:54
Son Yorum: alimallah
  Kuranda Unutmak Ve Meyveler alimallah 0 844 10.10.2013 01:09
Son Yorum: alimallah
  Kuranda Nar Ve Hurmanin Birlikte Kullanilmasi alimallah 0 876 10.10.2013 00:56
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.