Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 20.05.2019, Saat: 10:58 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuranda Zengin
07.01.2013, 16:45
Yorum: #1
Kuranda Zengin
ARAMA SONUCLARI: 1 sayfada 20 ayet
2:273 - Sadakalarınızı, kendilerini Allah yoluna adamış olan fakirlere veriniz. Onlar yeryüzünde gezip dolaşmaya güç yetiremezler. Utangaç olduklarından dolayı, bilmeyenler, onları zengin sanırlar. Oysa sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük yapıp kimseden birşey de isteyemezler. Ne türden bir iyilik yaparsanız, şüphe yok ki, Allah onu bilir.
(Bakınız: Fakirlik-fakirler, İnfak, Yeryüzü, Zenginlik-zenginler)

3:181 - Allah, "Şüphesiz Allah fakirdir, biz zenginiz." diyenlerin lafını elbette duymuştur. Onların söylediklerini ve peygamberleri haksız yere öldürmelerini yazacağız ve şöyle diyeceğiz: "Tadın o yakıcı azabı!".
(Bakınız: Fakirlik-fakirler, Öldürmek, Zenginlik-zenginler)

4:6 - Evlenme çağına gelinceye kadar yetimleri gözetip deneyin. Onların akılca olgunlaştıklarını görürseniz, mallarını kendilerine teslim edin. "Büyüyecekler de mallarına sahip olacaklar" endişesiyle onları israf ederek, tez elden yemeyin. Zengin olan, onların malını yemekten çekinsin. Fakir olan ise, meşrû sûrette yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman, bunu şahitler karşısında yapın. Hesap görücü olarak Allah yeter.
(Bakınız: Denemek, Evlilik, Fakirlik-fakirler, İsraf, Mallar, Nikah, Örf, Şahitlik, Yemek, Yetim, Yoksul, Zenginlik-zenginler)

4:25 - Sizden her kim hür mümin kadınları nikah edecek bir zenginliğe gücü yetmiyorsa, ona da ellerinizin altındaki mümin cariyelerinizden efendilerinin rızası ile nikahlamak var. Allah sizin imanınızı daha iyi bilir. Siz birbirinizdensiniz. O halde sahiplerinin izni ile ve mehirlerini örfe göre vermek suretiyle cariyelerden iffetli olan, zina etmeyen, dost da edinmeyenlerle evlenin. Evlendikten sonra bir fuhuş yaparlarsa, o vakit hür kadınlar hakkında gerekli bulunan cezanın yarısı kendilerine lazım gelir. Bu hükümler, içinizden günah işlemekten korkanlaradır. Sabretmeniz ise, sizin için daha hayırlıdır. Allah Gafûrdur, Rahimdir (çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir).
(Bakınız: Bağışlamak (affetmek), Ceza, Dost, Evlilik, Fuhuş, Günah, İffet, Kadınlar, Müminler, Nikah, Örf, Özgür, Sabır, Ücret, Veli, Zina)

4:135 - Ey iman edenler! Adaleti ayakta tutan ve kendiniz, ana-babanız ve yakın akrabanız aleyhine de olsa, yalnız Allah için şahitlik eden kimseler olunuz. Zira zengin de olsa, fakir de olsa, Allah ikisine de (sizden) daha yakındır. Nefsinizin arzusuna uyarak adaletten uzaklaşmayın. Eğer (şahitlik ederken) dilinizi eğer, bükerseniz veya çekinirseniz, şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.
(Bakınız: Adalet-adil Olmak, Akraba, Fakirlik-fakirler, Heva, Şahitlik, Zenginlik-zenginler)

9:28 - Ey iman edenler! Müşrikler bir pisliktirler. Artık bu yıldan sonra Mescid-i Haram`a yaklaşmasınlar. Eğer yoksulluktan korkarsanız Allah sizi dilediğinde lütuf ve ihsanıyla zenginleştirecektir. Allah gerçekten alîmdir, hakîmdir.
(Bakınız: Fakirlik-fakirler, Müşrik, Pislik, Zenginlik-zenginler)

9:74 - Onlar, kötü bir şey söylemedik, diyerek Allah`a yemin ederler. Onlar o küfür kelimesini kesinlikle söylediler. İslâm`a girdikten sonra yine kâfirlik ettiler. Ve o başaramadıkları cinayeti tasarladılar. Halbuki intikam almaları için Allah`ın, Resulü ile onları lütfundan zenginleştirmiş olmasından başka bir sebep yoktu. Eğer tevbe ederlerse haklarında hayırlı olur. Yok yanaşmazlarsa Allah onları dünyada da, ahirette de acıklı bir azaba uğratır. Yeryüzünde onları koruyacak veya onlara yardım edecek bir kimse de bulunmaz.
(Bakınız: Ahiret, Dünya, Fazl-ihsan, İntikam, İslam, Münafıklar, Tevbe, Yeryüzü, Zenginlik-zenginler)

9:93 - Kınamaya yol, ancak zengin oldukları halde geri kalmak için senden izin isteyenleredir. Bunlar geri kalanlarla beraber olmayı tercih ettiler. Allah da kalblerini mühürledi. Onlar, artık başlarına geleceği bilmezler.
(Bakınız: Kalp, Münafıklar, Tebuk Seferi, Zenginlik-zenginler)

10:88 - Musa dedi: "Ey Rabbimiz! Sen Firavun`a ve adamlarına şu dünya hayatında göz kamaştırıcı zenginlik ve bol bol servet verdin. Ey Rabbimiz! Senin yolundan saptırsınlar diye mi? Ey Rabbimiz! Onların mallarını sil süpür ve kalblerine sıkıntı düşür. Çünkü onlar o acıklı azabı görmedikçe iman etmeyecekler."
(Bakınız: Çekici, Dünya, Firavun, Hz Musa (as), Kalp, Mallar)

14:8 - Musa dedi ki: Siz ve yeryüzünde bulunanların hepsi nankörlük etseniz, iyi biliniz ki Allah hepinizden zengindir, hamdedilmeye layıktır.
(Bakınız: Hz Musa (as), Övülmek, Yeryüzü)

18:34 - İki bağın sahibinin ayrıca başka geliri vardı. Bundan dolayı bu adam arkadaşıyla münakaşa ederken: "Ben malca senden daha zengin ve insan sayısı bakımından da senden daha güçlü ve üstünüm" dedi.
(Bakınız: Arkadaş, Mallar, Ürün, Zenginlik-zenginler)

24:32 - Aranızdaki bekarları, kölelerinizden ve cariyelerinizden iyi davranışta olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.
(Bakınız: Cariyeler, Evlilik, Fakirlik-fakirler, Köle, Nikah, Zenginlik-zenginler)

35:15 - Ey insanlar! Siz Allah`a muhtaçsınız. Allah ise zengin ve her hamde lâyıktır.
(Bakınız: Fakirlik-fakirler)

47:38 - İşte sizler Allah yolunda harcamaya çağrılan kimselersiniz. İçinizden kiminiz cimrilik ediyor. Ama cimrilik eden ancak kendi zararına cimrilik eder. Allah zengindir, siz ise fakirsiniz. Eğer siz Hakk`tan yüz çevirirseniz Allah yerinize başka bir kavim getirir. Sonra onlar sizin gibi olmazlar.
(Bakınız: Cimrilik, Fakirlik-fakirler, İnfak)

53:48 - Şüphesiz zengin eden de sermaye veren de O`dur.

57:24 - Onlar cimrilik edip insanlara da cimriliği emrederler. Kim yüz çevirirse Allah, zengindir, övgüye layıktır.
(Bakınız: Cimrilik)

59:7 - Allah`ın o kent halkından, Resulüne verdiği ganimetler, Allah`a, Resul`e, ona akrabalığı bulunanlara, yetimlere, yoksullara, yolcuya aittir. Ta ki içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir şey olmasın. Peygamber size ne verdiyse onu alın. Size neyi yasakladıysa ondan sakının ve Allah`tan korkun. Çünkü Allah`ın azabı şiddetlidir.
(Bakınız: Akraba, Alimler, Ceza, Fakirlik-fakirler, Fey, Ganimetler, Şehir, Servet, Yetim, Yoksul, Zenginlik-zenginler)

60:6 - Andolsun, onlarda sizin için, Allah`ı ve ahiret gününü arzulayanlara güzel bir örnek vardır. Kim yüz çevirirse şüphesiz Allah, zengindir, hamde layık olandır.

64:6 - Böyledir, çünkü onlara peygamberleri, açık deliller getirirlerdi, fakat onlar: "Bir insan mı bize yol gösterecek?" dediler ve yüz çevirdiler. Allah da muhtaç olmadığını gösterdi. Allah zengindir, övülmeye lâyıktır.
(Bakınız: Belge, Müstağni)

93:8 - Seni yoksul bulup zengin etmedi mi?
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  soya küspesi lizin bakımından zengin midir? admin 0 236 15.11.2014 16:48
Son Yorum: admin
  Alkolun Kuranda Etkilerinin Bilimsel İncelenmesi alimallah 0 682 27.10.2013 16:22
Son Yorum: alimallah
  Kuranda Affetmek alimallah 0 836 15.10.2013 18:24
Son Yorum: alimallah
  Kuranda Firavun alimallah 0 498 12.10.2013 13:54
Son Yorum: alimallah
  Kuranda Unutmak Ve Meyveler alimallah 0 859 10.10.2013 01:09
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.