Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 21.07.2019, Saat: 21:05 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meryem Suresi 65
25.09.2012, 16:35
Yorum: #1
Meryem Suresi 65
Rabbus semâvâti vel ardı ve mâ beynehumâ fa’budhu vastabir li ibâdetih(ibâdetihî), hel ta’lemu lehu semiyyâ(semiyyen).

1. rabbu : Rab
2. es semâvâti : semalar
3. ve el ardı : ve yeryüzü
4. ve mâ beyne-humâ : ve ikisinin arasındakiler
5. fa`bud-hu : öyleyse ona kul ol
6. vastabir : ve çok sabırlı ol
7. li ibâdeti-hi : onun kulluğunda, onun ibadetlerinde
8. hel ta`lemu : sen biliyor musun
9. lehu : ona, onun
10. semiyyen : bir isimle isimlendirme
İmam İskender Ali Mihr : Semaların, yeryüzünün ve ikisinin arasındakilerin Rabbidir. Öyleyse O`na kul ol! O`nun kulluğunda sabırlı ol! O`nun İsmi`yle isimlendirilen (bir kimse) biliyor musun?
Diyanet İşleri : (Allah) göklerin, yerin ve bu ikisi arasındakilerin Rabbidir. Şu hâlde, O’na ibadet et ve O’na ibadet etmede sabırlı ol. Hiç, O’nun adını taşıyan bir başkasını biliyor musun?
Abdulbaki Gölpınarlı : Rabbidir göklerin ve yeryüzünün ve ikisi arasında ne varsa hepsinin, ona kulluk et ve dayan ona ibadet etmede, onun Adıyla anılan başka bir varlık bilir misin?
Adem Uğur : (O) göklerin, yerin ve ikisi arasındaki şeylerin Rabbidir. Şu halde O`na kulluk et; O`na kulluk etmek için sabırlı ve metânetli ol. O`nun bir adaşı (benzeri) olduğunu biliyor musun? (Asla benzeri yoktur).
Ahmed Hulusi : Semâların, arzın ve ikisi arasında olanların Rabbidir. . . O hâlde O`na kulluğunu fark et ve O`nun ibadetine sebat et. . . O gibisini duyup bildin mi hiç?
Ahmet Tekin : O, göklerin, yerin ve ikisinin arasındaki varlıkların ve imkânların yaratıcısı, düzeninin hâkimi, Rabbidir. Onu ilâh tanı, candan müslüman olarak O’na teslim ol, saygıyla O’na kulluk ve ibadet et, O’nun şeriatına bağlan, O’na boyun eğ. Ona kulluk ve ibadete, şeriatını uygulamaya sabırla, metanetle devam et. Hiç onunla birlikte anılmaya değer bir benzerinin olduğunu biliyor musun?`
Ahmet Varol : (O) göklerin, yerin ve bu ikisinin arasındakilerin Rabbidir. O halde O`na ibadet et ve O`na ibadette kararlı ol. O`nun bir adaşı olan birini biliyor musun?
Ali Bulaç : Göklerin, yerin ve her ikisi arasındakilerin Rabbidir; şu halde O`na ibadet et ve O`na ibadette kararlı ol. Hiç O`nun adaşı olan birini biliyor musun?
Ali Fikri Yavuz : Allah bütün gökleri yerin ve aralarındakilerin Rabbidir. O halde, O’na ibadet et ve O’na ibadet etmekte sabret. Hiç sen (ey Rasûlüm) Allah’ın ismini taşıyan başka birini bilir misin?
Bekir Sadak : O, goklerin, yerin ve ikisi arasinda bulunanlarin Rabbidir. Oyleyse Ona ibadette sabirli ol. Hic O`na benzeyen bir sey bilir misin?*
Celal Yıldırım : O, göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunan şeylerin Rabbıdır. Artık O`na ibâdet et ve O`na ibâdetinde sabırlı olmaya çalış. O`na denk ve benzer olacak hiçbir şey bilir misin ?
Diyanet İşleri (eski) : O, göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbidir. Öyleyse Ona ibadette sabırlı ol. Hiç O`na benzeyen bir şey bilir misin?
Diyanet Vakfi : (O) göklerin, yerin ve ikisi arasındaki şeylerin Rabbidir. Şu halde O`na kulluk et; O`na kulluk etmek için sabırlı ve metânetli ol. O`nun bir adaşı (benzeri) olduğunu biliyor musun? (Asla benzeri yoktur).
Edip Yüksel : Göklerin, yerin ve bunlar arasında bulunanların Rabbidir. O`na kulluk et ve O`na olan kulluğunda dirençli ol. O`na benzer birini biliyor musun?
Elmalılı Hamdi Yazır : O bütün Semavât-ü Arzın ve aralarındakilerin rabbı, binaenaleyh ona ıbadet et ve ıbadetine sebatle sabreyle, hiç sen ona bir adaş bilir misin?
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : O, bütün göklerin, yerin ve aralarındakilerin Rabbidir; o halde O`na ibadet et ve ibadetine sebatla sabret. Hiç sen O`na bir adaş bilir misin?
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : O, göklerin, yerin ve aralarındakilerin Rabbidir. O halde, O`na ibadet et ve O`na ibadet etmekte sabırlı ol. Hiç sen Allah`ın ismini taşıyan başka birini bilir misin?
Fizilal-il Kuran : O göklerin, yerin ve bu ikisi arasındaki tüm varlıkların Rabbidir. O halde sırf O`na kulluk ediniz ve bu kulluğun omuzlarına bindirdiği tüm yükümlülüklere katlanınız. O`nun bir benzerini tanıyor musun?
Gültekin Onan : Göklerin, yerin ve her ikisi arasındakilerin rabbidir; şu halde O`na ibadet et ve O`na ibadetle kararlı ol. Hiç O`nun adaşı olan birini biliyor musun?
Hasan Basri Çantay : (O), göklerin, yerin ve onların arasında bulunan şeylerin Rabbidir. O halde sen Ona kulluk et ve kulluğunda da iyice sebat et. Onun bir adaşı olduğunu bilir misin? (Hayır, yokdur).
Hayrat Neşriyat : (O,) göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbidir; öyle ise O’na ibâdet et ve O’na ibâdet etmekte sabırlı ol! Hiç O’nun adıyla isimlendirilmiş (başka) birini biliyor musun?
İbni Kesir : Göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbıdır. O halde O`na ibadet et ve bu ibadetinde devamlı ol. Sen, hiç O`nun için bir adaş bilir misin?
Muhammed Esed : Göklerin ve yerin Rabbi(dir O), ve bunların arasında var olan her şeyin! Öyleyse, yalnızca O`na kulluk et ve O`na kullukta devamlı ve sebatlı ol! Hiç, ismi O`nunla birlikte anılmaya değer bir başkasını tanıyor musun?"
Ömer Nasuhi Bilmen : Göklerin ve yerin ve onların arasında olanların Rabbidir. Binaenaleyh O`na ibadet et. O`nun ibadeti için sabr (ve sebat) eyle. Sen O`nun için hiçbir nazir bilir misin?
Ömer Öngüt : O; göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbidir. O`na ibadet et ve bu ibadetinde sabırlı ol. Hiç sen Allah`ın ismini taşıyan başka birini bilir misin?
Şaban Piriş : O, göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbidir. O halde O’na kulluk et ve bu kulluğunda devamlı ol! O’nun hiç adaşının olduğunu biliyor musun?
Suat Yıldırım : O göklerin, yerin ve o ikisinin arasında olan her şeyin Rabbidir. Öyleyse yalnız O’na kulluk et. O’na ibadetinde sabır ve sebat göster. Ona denk ve adaş olacak hiç kimse bilir misin?
Süleyman Ateş : (O), göklerin, yerin ve bunlar arasında bulunan şeylerin Rabbidir. O`na kulluk et ve O`na kullukta sabret. Hiç O`nun adıyla anılan birini biliyor musun?
Tefhim-ul Kuran : Göklerin, yerin ve her ikisi arasındakilerinin Rabbidir; şu halde O`na ibadet et ve O`na ibadette kararlı ol. Hiç O`nun adaşı olduğunu biliyor musun?
Ümit Şimşek : O, göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbidir. Yalnız Ona ibadet et; Ona ibadette sebat et. Hiç Ona adaş olabilecek birini biliyor musun?
Yaşar Nuri Öztürk : Göklerin, yerin ve bunlar arasındaki şeylerin Rabbidir o. O`na kulluk/ibadet et ve O`na ibadette sabırlı ol. O`na adaş olacak birini biliyor musun?
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 669 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,112 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 616 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 565 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 552 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.