Aşağıdaki Hatalar Oluştu:
Warning [2] Use of undefined constant SAPI_NAME - assumed 'SAPI_NAME' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3379 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3379 errorHandler->error
/showthread.php 116 build_archive_link
Warning [2] Use of undefined constant IN_ARCHIVE - assumed 'IN_ARCHIVE' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3322 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3322 errorHandler->error
/inc/functions.php 3315 build_forum_breadcrumb
/showthread.php 195 build_forum_breadcrumb
Warning [2] Use of undefined constant IN_ARCHIVE - assumed 'IN_ARCHIVE' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3322 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3322 errorHandler->error
/showthread.php 195 build_forum_breadcrumb
Warning [2] preg_match(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead - Line: 357 - File: inc/class_parser.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
[PHP]   errorHandler->error
/inc/class_parser.php 357 preg_match
/inc/class_parser.php 153 postParser->parse_mycode
/inc/functions_post.php 571 postParser->parse_message
/showthread.php 968 build_postbit
Warning [2] preg_match(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead - Line: 364 - File: inc/class_parser.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
[PHP]   errorHandler->error
/inc/class_parser.php 364 preg_match
/inc/class_parser.php 153 postParser->parse_mycode
/inc/functions_post.php 571 postParser->parse_message
/showthread.php 968 build_postbit

Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 20.04.2024, Saat: 13:11 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meryem Suresi Edip Yuksel
17.10.2012, 08:54
Yorum: #1
Meryem Suresi Edip Yuksel
19. MERYEM (MERYEM) SÛRESİ

Rahman ve Rahim Allah`ın İsmiyle

1. K. H. Y. `A. SS.* (Kef Ha Ya `Ayn Sad)*[1]

[1] * 19:1 Beşli harf kombinezonu, bu surede anlatılanların doğruluğuna güçlü bir fiziksel ve matematiksel kanıt sağlar. Bak 2:1; 74:30.

Zekeriyya

2. Bu, Rabbinin, kulu Zekeriyya`ya olan rahmetini anıştır.

3. Rabbine gizli bir yalvarışla seslenmişti.

4. "Rabbim," dedi, "Vücudumdaki kemik gevşedi, başım ağarıp tutuştu. Sana yalvarışta, Rabbim, hiç bir vakit umut kesmedim."

5. "Bana bağımlı olanların benden sonraki durumundan endişeleniyorum. Karım da kısır. Katından bana bir kalıtçı bağışla."

6. "Bana ve Yakup boyuna varis olsun. Rabbim, onu beğendiğin biri yap."

Yahya

7. "Zekeriyya, sana bir oğul müjdeleriz. İsmi Yahya`dır. Onun gibisini daha önce yaratmadık."

8. "Rabbim, benim nasıl bir oğlum olabilir? Karım kısır, bense alabildiğine yaşlıyım," dedi.

9. "Evet öyledir," dedi, "Rabbin, `O iş bana kolaydır. Seni daha önce yaratmıştım ve sen hiç bir şey değildin` diyor."

10. "Rabbim, bana bir işaret ver," dedi. "Senin işaretin, birbirini izleyen üç gece boyunca halkla konuşmamandır."

11. Tapınaktan halkının arasına çıktı ve "O`nu sabah akşam düşünüp anın," diye onlara işaretle bildirdi.

12. "Yahya, kitaba iyice sarıl." Çocuk yaşta kendisine bilgelik vermiştik.

13. Ek olarak katımızdan bir şefkat ve dürüstlük... Erdemli birisiydi.

14. Ana babasına karşı iyi davranırdı, asla bir zorba ve isyankâr olmadı.

15. Doğduğu gün, öleceği gün ve diri olarak kaldırılacağı gün ona selam olsun!*[2]

[2]* 19:15 "Yevm = gün" sözcüğünün bu ayette üç kere tekrarlanması, anlamdaki vurgulamanın yanısıra Kuran`ın matematiksel yapısının bir tezahürüdür. "Gün" kelimesi, Kuran boyunca tekil olarak tam 365 kez tekrarlanır. Bak: 9:36. Kuran`daki "gün" kelimesinin geçtiği ayetlerin listesini "Üzerinde 19 Var" adlı kitabimizda bulabilirsiniz.

Meryem

16. Kitapta Meryem`i de an. Ailesinden ayrılıp doğu tarafında bir yere çekilmişti.

17. Kendisiyle onlar arasına bir perde çekmişti. Bu durumda ona Ruhumuzu gönderdik ve önünde mükemmel bir insan olarak biçimlendi.

18. "Senden Rahman`a sığınırım," dedi, "Erdemliysen. . ."

19. (MelekSmile "Ben, sana tertemiz bir erkek çocuğu vermek için görevlendirilmiş Rabbinin bir elçisiyim," dedi.

20. "Bana hiç bir insan eli değmemiş ve ben iffetsizlik etmemişken nasıl olur da bir oğlum olur," dedi.

21. "Öyledir," dedi, "Rabbin, `O iş bana kolaydır. Onu halk için bir işaret ve bizden bir rahmet kılacağız. Bu, artık kararlaştırılmış bir iştir` diyor."

İsa`nın Doğumu

22. Ona gebe kalınca onunla uzak bir bölgeye çekildi.

23. Doğum sancısı onu bir hurma dalına kadar sürükledi. "Keşke bundan önce ölseydim, unutulsaydım," dedi.

24. "Üzülme, Rabbin senin altında bir su arkı hazırlamıştır," diye (ağacın) altından kendisine seslendi.

25. "Hurmanın dalını kendine doğru silkele, üzerine olgun hurmalar dökülsün."*[3]

[3]* 19:24-25 Doğum sancısına karşı önerilen su arkı ve olgun hurma, kas hareketlerini düzenleyerek doğum sancısını hafifletmektedir. Suyun görülmesi veya sesinin işitilmesi otonom olarak kasların hareketini düzenler. Nitekim modern doğum klinikleri havuzda doğum işlemini uygulamakta. Hurmada bulunan oxitocyn maddesi de modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bak 4:82. Bu ayet İsa peygamberin doğduğu mevsim konusunda da bilgi verir. Ortadoğuda, hurmalar o Eylül sonunda ve Ekim başlarında ağaçtan düşecek derecede olgunlaşır.

26. "Ye, iç ve gözün aydın olsun. İnsanlardan birini görürsen, `Ben Rahman için oruç tutmaya karar verdim. Bugün hiç bir insanla konuşmayacağım` de."

27. Onu alıp halkına getirdi. "Meryem, sen şaşılacak bir şey işledin!," dediler.

28. "Ey Harun`un kız kardeşi, baban kötü bir adam değildi. Annen de iffetsiz değildi."

Bebek Konuşuyor

29. (Tanıklık için) Onu gösterdi. "Nasıl olur da beşikteki bir çocukla konuşuruz," dediler.

30. (ÇocukSmile "Ben ALLAH`ın bir kuluyum. Bana kitap verdi ve beni peygamber kıldı," dedi.

31. "Nerede bulunursam bulunayım beni kutlu kıldı. Yaşadığım sürece bana namazı ve zekatı ve "

32. "anneme karşı iyi huylu olmamı emretti. Beni baş kaldıran bir zorba yapmadı."

33. "Doğduğum gün, öldüğüm gün ve diri olarak kaldırılacağım gün bana selam olsun."

34. İşte, Meryem oğlu İsa böyleydi. Hakkında kuşkuya düştükleri konunun gerçeği budur.

35. ALLAH için bir çocuk edinmek söz konusu olamaz. O yücedir. Bir iş diledi mi, ona sadece "Ol," der, o da olur.

36. "ALLAH benim de Rabbim, sizin de Rabbinizdir; O`na kulluk ediniz. Doğru yol budur."*[4]

[4]* 19:36 Yuhanna İncilinin 20:17 ayetine bakınız.

37. Mezhepler, (İsa`nın kimliği üzerinde) aralarında anlaşmazlığa düştüler. Büyük bir güne tanık olacak kafirlerin vay haline!

38. Bize geldikleri gün onları dinle ve seyret! Zalimler, o gün apaçık bir sapıklık içindedirler.

39. Yargının noktalanacağı Keder Günü hakkında onları uyar. Onlar hâlâ aymazlık içinde inanmıyorlar.

40. Yer ve üzerindekiler bize kalacak; onlar bize döndürülecekler.

İbrahim, İshak, Yakub

41. Kitapta İbrahim`i an; peygamber olan bir doğrucu idi.

42. Babasına, "Babacığım, işitmeyen, görmeyen ve sana bir yararı dokunmayan şeylere niye tapıyorsun," demişti.

43. "Babacığım, bana, sana gelmeyen bir bilgi geldi. Beni izle de seni düzgün yola ileteyim."

44. "Babacığım, şeytana tapma. Şeytan, Rahman`a karşı çıkmıştır."

45. "Babacığım, Rahman tarafından bir cezaya çarpılman ve şeytana dost olmandan korkuyorum."

Despotluk: Müşrik Dinadamlarının Karakteri

46. (BabasıSmile "Sen benim tanrılarıma yüz mü çeviriyorsun İbrahim? Buna son vermezsen seni taşlarım. Benden uzaklaş!," dedi.*[5]

[5]* 19:46 Müşrik liderler tarih boyunca saldırgan tutumlarıyla dikkatimizi çeker. Azer İbrahim`i, Firavun`un adamları Musa`yı, Yahudiler İsa`yı, Ebu Leheb`ler Muhammed`i öldürmek istemişlerdir. Bir çok elçinin müşrikler tarafından öldürüldüğü Kuran`da bildirilir. Gerçekler karşısında, hurafe ve yalanlarla ayakta duramayan müşrikler sürekli olarak, barışa ve kritik düşünmeye çağıran elçileri öldürmeye çalışmışlardır. Geçmiş müşriklerin azgın ve saldırgan karakterlerinin günümüz müşriklerinde de aynen ortaya çıkması rastlantı değildir.

47. "Sana selam (barış) olsun," dedi, "Senin bağışlanman için Rabbim`e yalvaracağım; O, bana karşı çok merhametlidir."
48. "Sizden ve ALLAH dışında yalvardıklarınızdan ayrılıyorum. Ben Rabbime yalvarıyorum. Umarım ki Rabbime yalvarmakla bahtsız olmam."

49. Onları ve ALLAH dışında taptıklarını terkedince ona İshak`ı ve Yakub`u verdik. Hepsini peygamber yaptık.

50. Onlara rahmetimizden verdik. Onlara, doğru ve onurlu bir dil bağışladık.

Musa, Harun, İsmail, İdris

51. Kitapta Musa`yı an. O kendini tümüyle adayan biriydi. Peygamber olan bir elçiydi.

52. Ona Tur dağının sağ tarafından seslendik. Konuşmak için onu yaklaştırdık.

53. Katımızdan bir rahmet olarak kardeşi Harun`u kendisine peygamber olarak armağan ettik.

54. Kitapta İsmail`i an. O sözünde duran biriydi. Aynı zamanda peygamber olan bir elçiydi.

55. Ailesine namazı gözetmeyi ve zekatı vermeyi emrederdi. Rabbi tarafından beğenilmişti.

56. Kitapta İdris`i an. O peygamber olan bir doğrucu idi.

57. Onu yüce bir makama yükselttik.

58. İşte bunlar, ALLAH`ın nimetlendirdiği peygamberlerin bir kısmıdır. Adem`in soyundan, Nuh ile birlikte taşıdıklarımızdan, İbrahim`in ve İsrail`in soyundan... Doğruya ulaştırdığımız ve seçtiğimiz kimselerdir onlar. Kendilerine Rahman`ın ayetleri okunduğu zaman ağlayarak secdeye varırlar.

Namazı Yitirdiler

59. Onlardan sonra gelenler namazı yitirdiler ve heveslerine uydular. Nitekim, felakete uğrayacaklar.

60. Tevbe eden, inanan ve erdemli davrananlar hariç. Onlar en ufak bir haksızlığa uğramadan cennete girerler.

61. Rahman`ın kulları için söz verdiği, duyular ötesi Adn cennetlerine... O`nun sözü, kuşkusuz yerine gelecektir.

62. Orada boş söz işitmezler; sadece barış... Rızıklarını da sabah akşam alırlar.

63. Erdemli kullarımıza vereceğimiz cennet işte budur.

64. Biz (melekler) ancak Rabbinin emriyle ineriz. Geçmişimiz, geleceğimiz ve ikisi arasında ne varsa O`na aittir. Rabbin unutkan değildir.

65. Göklerin, yerin ve bunlar arasında bulunanların Rabbidir. O`na kulluk et ve O`na olan kulluğunda dirençli ol. O`na benzer birini biliyor musun?

66. "Öldüğüm zaman diri olarak çıkarılacak mıyım," diye soruyor insan.

67. İnsan, önceden hiç bir şey değilken kendisini nasıl yarattığımızı düşünmez mi?

Liderlere Özel Muamele!

68. Rabbine and olsun, onları ve şeytanları toplayacağız. Sonra onları cehennemin çevresine getireceğiz. Diz çökmüş halde...

69. Sonra her gruptan, Rahman`a karşı azgınlıkta ileri gidenleri ayıklayacağız.

70. Orada yanmayı en çok kimin hakkettiğini elbette biz gayet iyi biliriz.

Herkes Cehennemi Görecektir

71. İçinizden oraya gelmeyecek yoktur; bu, Rabbinin gerçekleştireceği kesin bir karardır.

72. Sonra, erdemlileri kurtaracağız. Zalimleri ise orada diz üstü bırakacağız.

Cemaatin Kelle Sayısıyla Övünenler

73. Kendilerine ayetlerimiz apaçık olarak okunduğu zaman inkar edenler inananlara, "Hangimiz daha gönençli ve hangimiz sayısal üstünlüğe sahiptir," derler.

74. Onlardan önce, daha varlıklı ve daha gösterişli nice nesilleri yok ettik.

75. De ki, "Sapıklığa dalanlara Rahman bir süre verir. Cezayı veya dünyanın sonunu görünceye kadar... Kötü yere ve zayıf orduya kimin sahip olduğunu öğrenecekler."

76. ALLAH, doğru yolu seçenlerin hidayetini arttırır. Erdemli işler, Rabbinin katında ebedi olarak en iyi ödülü ve en iyi sonucu hakkeder.

77. Ayetlerimizi reddeden ve, "Bana mal ve çocuk verilecek!," diyeni gördün mü?

78. Geleceğin bilgisine mi sahip oldu? Yoksa Rahman`dan bir söz mü aldı?

79. Hayır. Söylediklerini kaydedeceğiz ve cezasını arttıracağız.

80. Sözünü ettikleri bize kalacak ve bize yalnız gelecektir.

İnsanlara Tapmak

81. Kendilerine destek olsunlar diye ALLAH`ın yanında tanrılar edindiler.*[6]

[6]* 19:81 Kendini heykellere adamak (7:138) şirkin sadece bir türüdür. Allah`ın isminin yanında başka isimleri anmaktan hoşlanmak (39:45), din adamlarının Tanrı adına koyduğu din kurallarını izlemek (9:31; 42:21, 6:148), peygamberlerin ve evliya olduğuna inanılan kimselerin şefaat ve yardımına inanmak (2:48;10:18), peygamberlerin hatasız olduğunu ileri sürmek (18:110) gibi tavırlar da şirktir. Müşrik kafalar, şeytanın hipnozu altında bulunduklarından Kuran`daki apaçık ayetlere rağmen kendilerinin hâlâ tek Tanrıcı olduklarını sanırlar (6:23). Bak 18:32-42.

82. Tam tersine! Bu tapınmayı reddedeceklerdir ve onlara karşıt olacaklardır.*[7]

[7]* 19:82 Bu ayet iki anlamlıdır. Bak: 6:23 ve 10:28.

83. İnkarcıların üzerlerine şeytanları yolladığımızı görmez misin? Onları kışkırtıp duruyorlar.*[8]

[8]* 19:83 Bak 14:22.

84. Acele etme; biz onlar için saydıkça sayıyoruz.

85. Erdemlileri, Rahman`ın huzurunda konuk grupları halinde toplayacağımız,

86. Ve suçluları, susuz olarak cehenneme sürdüğümüz gün,

87. Rahman`ın yanında söz almış olanlardan başkası şefaat (aracılık) edemez.*[9]

[9]* 19:87 Kuran, peygamberleri ve evliya denilen kimseleri putlaştıran kimselerin ileri sürdüğü şefaat anlayışını tümüyle reddeder (2:48; 10:18). Yargı gününde tüm yetki Tanrı`nın elindedir. Kuran`ın kabul ettiği şefaat, Tanrı`nın hükmünü tasdik etmekten başka bir şeye yaramayan etkisiz bir faktördür (78:38). Peygamberler ve erdemli insanlar cezayı hakkeden hiç kimseyi kurtaramaz (9:80; 74:48). Muhammed peygamberin biricik şefaatı, kendisinden medet umanların beklediklerinin tersine olumsuz olacaktır (25:30). Bak:2:48.

İnsanları Tanrılaştırma: Büyük Sapıklık

88. Hatta "Rahman çocuk edindi," dediler.

89. Siz, küstahça bir tez ileri sürdünüz.

90. Bu küstahlıktan ötürü neredeyse gökler parçalanacak, yer yarılacak ve dağlar göçecektir.

91. Rahman`a çocuk yakıştırdılar diye...

92. Çocuk edinmek Rahman`a yakışmaz.

93. Göklerde ve yerde kim varsa, Rahman`a kul olarak gelecektir.

94. Onları kuşatmış ve tek tek saymıştır.

95. Onların hepsi, Diriliş günü O`na tek başına gelecektir.

İnananlar Sevgi Doludur

96. İnanıp erdemli davrananlara Rahman sevgi bağışlar.

97. Bunu senin dilinle kolaylaştırdık; onunla erdemlileri müjdeleyesin ve inatçı toplumu uyarasın diye.*[10]

[10]* 19:97 Tanrı, anlamamız için, mesajını deney ve duyularımızla sınırlı olan dilimizle gönderir. İnananlar tarafından yapılan çeviriler de bu amaca hizmet eder. Bak 41:44.

98. Onlardan önce nice toplumları yok ettik: hiçbirini algılıyor musun, ya da fısıltılarını işitiyor musun?
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Yeni Yorum Gönder 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 1,532 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,933 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 1,329 19.10.2013 22:12
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 1,291 19.10.2013 22:11
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 1,311 19.10.2013 22:11

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.