Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 15.08.2020, Saat: 12:28 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mumin Suresi Edip Yuksel
17.10.2012, 09:03
Yorum: #1
Mumin Suresi Edip Yuksel
40. BAĞIŞLAYAN (ĞAFİR) SÛRESİRahman ve Rahim Allah`ın İsmiyle

1- HH. M.*[1]


[1] * 40:1 HH. M. harfleri 40-46 surelerinin başında bulunur. "HH" ve "M" harfleri Kuran`ın matematiksel sistemi içinde önemli bir role sahiptir. Yirmidokuz surenin başında yer alan çeşitli harf kombinezonları, Kuran`ın matematiksel yapısı içinde önemli fonksiyona sahiptir. Harf, kelime, ayet ve sure sayılarını ve karşılıklı ilişkilerini kapsayan içiçe geçmeli matematiksel örgüye rağmen Kuran`ın anlaşılır bir dil kullanması, Kuran`ın insan ürünü olamıyacağının ayrı bir kanıtıdır. Bak 2:1; 74:30.


2- Bu kitabın indirilmesi, Üstün ve Her Şeyi Bilen ALLAH katındandır.

3- Günahları Bağışlayan, Tevbeyi Kabul Eden, Cezası Şiddetli, Sonsuz Güç Sahibi... O`ndan başka tanrı yoktur. Dönüş O`nadır.

4- İnkarcılardan başkası ALLAH`ın ayetleri ve mucizelerine karşı tartışmaz. Onların görünür başarıları seni aldatmasın.

5- Onlardan önce Nuh`un halkı da yalanlamıştı ve onlardan sonra bir çok parti de... Her topluluk elçilerini etkisiz hale getirmeye çalıştı. Gerçeği gidermek için boş ve yalnış şeylerle tartıştılar. Sonunda onları yakaladım; cezalandırmam nasılmış?

6- Rabbinin, "Onlar cehennemin halkıdır," diye inkarcılar hakkında verdiği sözü böylece gerçekleşir.

7- Yönetim merkezine hizmet edenler ve etrafındakiler Rab`lerini överek yüceltirler ve O`na inanırlar. İnananlar için bağışlanma dilerler: "Rabbimiz, rahmetin ve bilgin her şeyi içine almıştır. Tevbe edenler ve senin yoluna uyanları bağışla ve onları ateşin azabından koru."

8- "Rabbimiz onları, erdemli atalarını, eşlerini ve çocuklarını söz verdiğin Adn cennetlerine sok. Kuşkusuz sen Üstünsün, Bilgesin."

9- "Onları kötülüklerden koru. O gün kimi kötülüklerden korursan onlara rahmet etmişsindir. Büyük zafer budur."

SADECE O

10- İnkar etmiş olanlara, "ALLAH`ın hoşnutsuzluğu, sizin kendi kendinize olan hoşnutsuzluğunuzdan daha büyüktür. İmana çağrıldığınızda inkar ederdiniz," diye seslenilir.

11- Diyecekler ki, "Rabbimiz, bizi iki kez öldürdün ve iki kez dirilttin. Şimdi günahlarımızı itiraf ettik. Buradan bir çıkış yolu var mı?"

12- Çünkü, YALNIZ ALLAH çağrıldığı zaman inkar ederdiniz. Ancak kendisine ortak koşulduğunda inanırdınız. Hüküm, Üstün ve Büyük olan ALLAH`a aittir.

13- O ki size ayetlerini (kanıtlarını ve işaretlerini) göstermekte ve sizin için gökten bir rızık indirmektedir. Tümüyle yönelip teslim olandan başkası ibret almaz.

14- İnkarcılar hoşlanmasa da dini sadece ALLAH`a ait kılarak O`na kulluk edin.*[2]


[2]* 40:14 Bak 39:11.


15. Dereceleri Yükselten, Yönetim Sahibi. Buluşma gününe karşı uyarsın diye kullarından dilediğine, emirlerini içeren vahyini indirir.

16- O gün onlar tümüyle açığa çıkarılacaklardır. Hiç bir şey onları ALLAH`tan gizleyemez. O gün yönetim kime aittir? Tek ve En Üstün olan ALLAH`a aittir.

Büyük Gün İçin Hazır Ol

17- O gün her kişiye yaptığının karşılığı ödenir. O gün haksızlık yoktur. ALLAH hesabı çabuk görendir.

18- Onları yaklaşan gün hakkında uyar, o zaman yürekler gırtlaklara dayanmıştır, yutkunurlar. Zalimler için ne bir dost ne de sözü dinlenir bir şefaatçı vardır.

19- Gözlerin göremediğini ve göğüslerin gizlediğini bilir.

20- ALLAH adaletle yargı verir. O`ndan başka çağırdıkları ise hiç bir şeye yargı veremezler. ALLAH İşitendir, Görendir.

21- Kendilerinden öncekilerin sonucunun nasıl olduğuna bakmak için yeryüzünde dolaşmıyorlar mı? Onlardan daha fazla güce sahiptiler, yeryüzünde daha çok üreticiydiler. Ancak ALLAH onları günahlarıyla yakaladı. ALLAH`a karşı onları koruyabilecek yoktur.

22- Çünkü, elçiler onlara apaçık delillerle gittiklerinde inkar ediyorlardı. Sonunda ALLAH onları yakaladı. O Güçlüdür, Cezalandırması Şiddetlidir.

Musa ve Zulüm Cephesi

23- Musa`yı ayetlerimiz ve apaçık bir yetki ile gönderdik.

24- Firavun`a, Haman`a ve Karun`a...*[3] "Bu sihirbazın ve yalancının biridir," dediler.


[3]* 40:24 Firavun, Haman, ve Karun, sırasıyla, siyasi otoritenin, militarize gücün, ve sermayenin temsilcileri olarak Tanrı`nın mesajına karşı güçbirliği ederek savaşmışlardı. Bu oligarşi, sihirbazları (dinadamlarını) sömürülerinin devamı için kullandılar (7:112-116). Nitekim totaliter rejimlerin birçoğu benzer mekanizmalara sahiptir.


25- Onlara bizden bir gerçeği götürünce, "Onunla birlikte inananların oğullarını öldürün, kadınlarını ise yaşatın," dediler. İnkarcıların planı hep sapıkçadır.

26- Firavun dedi, "Beni bırakın Musa`yı öldüreyim de o da Rabbine yalvarsın. Sizin dininizi değiştireceğinden veya yeryüzünde kötülük çıkaracağından endişeleniyorum."

27- Musa dedi, "Ben, hesap gününe inanmıyan her azgından Rabbime ve sizin Rabbinize sığındım," dedi.

28- Firavun`un tarafından inancını gizleyen inanan bir adam dedi ki, "Siz `benim Rabbim ALLAH`tır` diyen bir adamı mı öldüreceksiniz? Halbuki size Rabbinizden apaçık deliller getirmiş bulunuyor. Yalancı ise, bu onun problemidir; yok doğru sözlü ise onun size anlattıkları gerçekleşir. Kuşkusuz ALLAH sınırı aşan yalancıları sevmez."

29- "Ey halkım, yönetim bugün sizindir ve ülkede siz egemensiniz. Ancak ALLAH`ın hışmı bize gelirse kim ona karşı bize yardım edebilir?" Firavun da, "Size kendi görüşümü öğütlüyorum; size doğru yolu gösteriyorum," dedi.

30- İnanmış adam dedi ki, "Ey halkım daha önceki partilerin günü gibi bir sonuca uğramanızdan korkuyorum."

31- "Nuh, Ad, Semud ve onlardan sonrakilerin durumu gibi. Elbette ALLAH kullara haksızlık etmek dilemez."

32- "Halkım, sizin için Toplanma Gününden korkuyorum."

33- "O gün arkanızı dönüp kaçacaksınız; ancak sizi ALLAH`tan koruyacak yoktur. ALLAH`ın saptırdığına yol gösteren bulunmaz."

Son Elçi Kimdir? İnsanlığın Trajik Tavrı

34- Daha önce Yusuf da size apaçık delillerle gelmişti; fakat size getirdiği mesajı sürekli olarak kuşku ile karşılamıştınız. Nihayet o ölünce, "ALLAH ondan sonra elçi göndermeyecektir (O son elçidir)," demiştiniz. ALLAH, kuşkuda sınırı aşanı böylece saptırır."*[4]


[4]* 40:34 Aynı şekilde Yahudiler kendilerine gelen İsa`yı reddettiler, Hristiyanlar da Muhammed`i. Muhammed`i putlaştıranlar da ondan sonra gelen ve gelecek elçileri peşinen reddediyorlar.


35- ALLAH`ın ayet ve mucizelerine karşı, hiç bir delile sahip olmadan tartışanlar, hem ALLAH katında ve hem de inananlar katında büyük bir öfkeye muhataptır. ALLAH her kibirli zorbanın kalbini işte böyle mühürler.

Tanrı`yla Alay Ediyor

36- Firavun dedi ki, "Haman, benim için bir kule dik de yollara erişeyim."

37- "Göklerin yollarına... Böylece Musa`nın tanrısına bir bakayım. Onun bir yalancı olduğuna inanıyorum." Firavun`un kötü tavrı kendisine böyle süslenmişti ve böylece yoldan çıkarıldı. Firavun`un planı elbette boşa çıkacaktı.

38- İnanan adam dedi ki, "Ey halkım, beni izleyin ki size doğru yolu göstereyim."*89[5]


[5]* 40:28-39 Bu onbir ayetin zamanımızda ilginç bir tecellisi var.


39- "Ey halkım, bu dünya hayatı geçici bir geçinmedir. Ahiret yurdu ise ebedi bir duraktır."

En Verimli İş

40- Kim kötülük işlerse kendisine ancak onun kadar bir ceza verilir. Erkek veya kadın kim inançlı olarak erdemli işler yaparsa onlar cennete girerler ve orada hesapsız olarak nimetlenirler.

İnanmış Adamın Halkı İle Tartışması

41- "Ey halkım, neden ben sizi kurtuluşa çağırırken siz beni ateşe çağırıyorsunuz?"

42- "Siz beni ALLAH`a karşı nankör olmaya ve hakkında bilgim olmayan şeyleri ona ortak koşmaya çağırıyorsunuz. Bense sizi O Üstün ve Bağışlayıcı olana çağırıyorum."

43- "Kuşku yok ki, beni kendisine çağırdığınız şeyin ne dünyada ne de ahirette bir dayanağı yoktur. Dönüşümüz ALLAH`adır. Sınırı aşanlar, cehennemi boylayacaktır."

44- "Size bu söylediklerimi ileride hatırlayacaksınız. Ben işimi ALLAH`a bırakıyorum. ALLAH kullarını Görendir."

Sürekli Bir Kabus

45- ALLAH onu onların planladıkları kötülüklerden korudu. Firavun`un taraftarlarını azabın en kötüsü kuşattı.

46- Onlara gündüz ve akşam ateş sunulur. Dünyanın son gününde ise: "Firavun`un taraftarlarını azabın en çetinine sokun."

47- Ateşte tartışırlarken, güçsüzler, büyüklük taslamış olanlara, "Biz sizin izleyicileriniz idik, öyleyse bu ateşin bir parçasını olsun bizden savabilir misiniz?" derler.

48- Büyüklük taslamış olanlar, "Hepimiz onun içindeyiz. ALLAH kulları arasında artık hüküm vermiştir," derler.

Çok Geç

49- Ateştekiler, cehennemin gardiyanlarına, "Rabbinize yalvarın da bizden azabı hiç değilse bir gün hafifletsin," derler.

50- Onlar da derler ki, "Elçileriniz size apaçık delillerle gelmemiş miydi?" "Evet" derler. Bunun üzerine onlar, "Öyleyse kendiniz yalvarın. Ne var ki inkarcıların yalvarması sonuç vermez."

Garantili Zafer

51- Biz elçilerimize ve inananlara bu dünya hayatında ve tanıkların duruşmalarda bulunacakları günde yardım ederiz.

52- O gün zalimlere özürleri bir yarar sağlamaz. Onlar laneti ve en kötü sonu hakkederler.

53- Biz Musa`ya hidayeti verdik ve İsrailoğullarını kitaba varis kıldık.

54- Anlayış sahiplerine bir yol gösterici ve bir uyarı olarak.

55- Öyleyse sabret. Çünkü ALLAH`ın sözü gerçektir. Günahların için de bağışlanma iste ve Rabbini akşam sabah överek yücelt.

56- Hiç bir delile sahip olmadan ALLAH`ın ayet ve mucizelerine karşı tartışanların göğüslerinde, erişemiyecekleri bir büyüklenme vardır. Öyleyse ALLAH`a sığın. O İşitendir, Görendir.

57- Göklerin ve yerin yaratılışı, insanın yaratılışından daha büyük bir şeydir. Ne var ki halkın çoğu bilmez.

58- Kör ile gören bir olmaz. İnanıp erdemli davrananlarla kötülük işleyenler de bir olmaz. Ne kadar az düşünürsünüz.

59- Dünyanın sonu (Saat) elbette gelecektir, bunda kuşku olmasın. Ne var ki insanların çoğu inanmaz.

Yalvarış: Bir İbadet Biçimi

60- Rabbiniz der ki, "Bana yalvarın size cevap vereyim."*[6] Büyüklük taslayarak bana kulluk etmekten kaçınanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.


[6]* 40:60 Maddi konfor dahil herhangi bir şey için Tanrı`ya yalvarmak bir ibadettir. Bundan dolayı her türlü ihtiyacımız için Tanrı`ya yalvarmamız emredilmiştir.


61- ALLAH, geceyi dinlenmeniz için yaratan ve gündüzü de aydınlık yapandır. ALLAH halka karşı büyük lütuf sahibidir, fakat halkın çoğu şükretmez.

62- İşte Rabbiniz ALLAH, her şeyin Yaratıcısıdır; O`ndan başka tanrı yoktur. Nasıl da çevriliyorsunuz?

63. ALLAH`ın ayet ve mucizelerini red edenler işte böyle saptırılırlar.

64- ALLAH yeryüzünü sizin için bir yerleşim ve göğü de bir yapı kılandır. Sizi biçimlendirip biçiminizi güzel yapan ve sizi besinli gıdalarla besleyendir.*[7] Rabbiniz olan ALLAH budur. Evrenin Rabbi olan ALLAH ne yücedir!


[7]* 40:64 Bak 15:20; 20:54 ve 35:12-13. Ayrıca bak 4:119.


65- O, Diridir; O`ndan başka tanrı yoktur. Dini sadece O`na ait kılarak O`nu çağırın. Evrenin Rabbi ALLAH`a övgüler olsun.*[8]


[8]* 40:65 Bak 39:11.


Muhammed, Peygamber Olmadan

Önce Putlara Tapıyordu

66- De ki, "Bana açık deliller geldikten sonra, ALLAH`ın yanında yalvardıklarınıza tapmaktan menedildim ve evrenin Rabbine teslim olmakla emrolundum."*[9]


[9]* 40:66 Bak 93:7.


67- O ki sizi topraktan, sonra bir damladan, sonra asılı duran bir embriyodan yaratmıştır. Olgunlaşmanız ve ihtiyarlamanız için daha sonra sizi çocuk olarak dışarı çıkarır. Sizden bazılarının canı daha erken alınır. Daha önce belirlenmiş yaşa ulaşırsınız ki kavrayasınız.

68- Dirilten ve öldüren O`dur. Herhangi bir işi diledi mi, ona "Ol" der, o da oluverir.

Tanrı`nın Ayet ve Mucizelerini Reddedenler

69- ALLAH`ın ayet ve mucizelerine karşı mücadele edenlerin nasıl da çevrildiklerini görmez misin?

70- Onlar, kitabı ve elçilerimiz yoluyla gönderdiğimiz mesajı yalanladılar. İleride bilecekler.

71- Boyunlarında prangalar ve zincirlerle sürüklenecekler.

72- Kaynar suda, sonra ateşte yakılacaklardır.*[10]


[10]* 40:72 Kendilerini hazırlamayanlar Yargı Gününde Tanrı`nın huzurunda alabildiğine acı çekeceklerdir. Nefislerini yeterli derecede beslememiş olduklarından Tanrı`nın enerjisine dayanamıyacaklardır. Bak 89:22-23.


73- Sonra onlara şöyle denir, "Nerde ortak koştuklarınız,"

74- "ALLAH`ın yanında?" Onlar da derler ki, "Bizi terkettiler. Meğer biz daha önce hiç bir şeye yalvarmıyormuşuz." ALLAH inkarcıları işte böyle saptırır.

75- Çünkü siz yeryüzünde gerçeğe dayanmadan seviniyor ve şımarıyordunuz.

76- Sürekli kalmak üzere cehennemin kapılarından giriniz. Büyüklük taslayanların yeri ne de kötüdür.

77- Öyleyse sabret; ALLAH`ın sözü gerçektir. Onlara söz verdiğimiz (cezalandırmanın) bir kısmını sana göstersek de, ondan önce hayatına son versek de, onlar bize döndürüleceklerdir.

Matematiksel Mucize Tanrı`nın İzniyle Verildi

78- Senden önce göndermiş bulunduğumuz elçilerin bir kısmından sana söz ettik, bir kısmını da sana anlatmadık. Hiç bir elçi, ALLAH`ın izni olmadan bir mucize getiremez. ALLAH`ın emri gelince gerçeğe göre yargı verilir ve yanlışı savunanlar orada hüsrana uğrarlar.*90[11]


[11]* 40:78 İnkarcıların Kuran`ı kavrayamıyacaklarını 17:45-46; 18:57 ve 56:79 ayetlerinden öğreniyoruz. Sadece inananlar ve objektif araştırmacılar Kuran`ı anlamaya yetkilendirilmişlerdir. Büyük mucizelerden biri olan Kuran`ın matematiksel sistemi (74:30-35), bir elçi yoluyla iletildi.


79- Binesiniz ve onlardan yiyesiniz diye çiftlik hayvanlarını sizin için yaratan ALLAH`tır.

80- Sizin için onlarda çeşitli yararlar vardır. Gönlünüz dilediği gibi onlardan yararlanırsınız. Onlarla ve gemilerle taşınırsınız.

81- Size işaretlerini gösterir. ALLAH`ın hangi işaretini inkar ediyorsunuz?

82- Kendilerinden öncekilerin sonunun nasıl olduğuna bakmak için yeryüzünü dolaşmazlar mı? Onlardan sayıca daha çok, daha güçlü olup yeryüzünde daha çok üretimde bulunmuşlardı. Ancak, kazandıkları şeyler kendilerini kurtaramadı.

83- Elçileri apaçık kanıtlarla kendilerine vardıklarında, yanlarındaki bilgiyle gururlandılar. Alaya aldıkları şey kendilerini sarıverdi.

Tanrı`nın Sünneti

84- Nihayet cezamızı gördüklerinde, "Artık SADECE ALLAH`a inandık ve ortak koşmuş olduklarımızı inkar ettik," derler-

85- Azabımızı gördüklerinde inanmaları kendilerine bir yarar sağlamaz. Bu, daha önceki kulları hakkında sürekli uygulanan ALLAH`ın sünneti (yasası) dır. İşte o zaman inkarcılar hüsrana uğramışlardır.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 830 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,286 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 747 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 716 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 694 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.