Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 07.06.2020, Saat: 10:53 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Munafikun Suresi 9
04.10.2012, 20:19
Yorum: #1
Munafikun Suresi 9
Yâ eyyuhâllezîne âmenû lâ tulhikum emvâlukum ve lâ evlâdukum an zikrillâh(zikrillâhi), ve men yef`al zâlike fe ulâike humul hâsirûn(hâsirûne).

1. yâ eyyuhâ : ey
2. ellezîne : onlar, olanlar
3. âmenû : âmenû olanlar, Allah`a ulaşmayı dileyenler
4. lâ tulhi-kum : sizi oyalamasın, alıkoymasın
5. emvâlu-kum : sizin mallarınız
6. ve lâ evlâdu-kum : ve sizin evlâtlarınız
7. an zikri allâhi : Allah`ı zikretmekten
8. ve men : ve kim ise
9. yef`al : yapar
10. zâlike : bu
11. fe : o zaman, o taktirde
12. ulâike : işte onlar
13. hum(u) el hâsirûne : hüsranda olanlar
İmam İskender Ali Mihr : Ey âmenû olanlar (Allah`a ulaşmayı dileyenler)! Mallarınız ve evlâtlarınız sizi Allah`ın zikrinden alıkoymasın. Ve kim bunu yaparsa, o taktirde işte onlar, onlar hüsranda olanlardır.
Diyanet İşleri : Ey iman edenler! Mallarınız ve evlatlarınız sizi, Allah’ı zikretmekten alıkoymasın. Her kim bunu yaparsa, işte onlar ziyana uğrayanların ta kendileridir.
Abdulbaki Gölpınarlı : Ey inananlar, sizi alıkoymasın mallarınız ve evlâtlarınız, Allah`ı anmadan ve kim, bunu yaparsa artık onlardır ziyana uğrıyanların ta kendileri.
Adem Uğur : Ey iman edenler! Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah`ı anmaktan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte onlar ziyana uğrayanlardır.
Ahmed Hulusi : Ey iman edenler. . . Mallarınız da evladınız da sizi Allâh`ın zikrinden (Hakikatinizi hatırlamaktan) meşgul edip (gereğini yaşamaktan) alıkoymasın! Kimler bunu yaparsa, işte onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir!
Ahmet Tekin : Ey iman edenler, mallarınız ve çocuklarınız, sizi, Allah’ı zikirden, namazdan Allah’ın övünç kaynağı kelâmını okumaktan, Allah’ın dinini anlatmaktan, İslâm’ı tebliğden alıkoymasın. Kimler böyle yapar, Allah’ı zikri ihmal ederse onlar, işte onlar hüsrana uğrayanlardır.
Ahmet Varol : Ey iman edenler! Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah`ın zikrinden alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte onlar ziyana uğrayanlardır.
Ali Bulaç : Ey iman edenler, ne mallarınız, ne çocuklarınız sizi Allah`ı zikretmekten `tutkuya kaptırarak alıkoymasın`; kim böyle yaparsa, artık onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir.
Ali Fikri Yavuz : Ey iman edenler! Sizi ne mallarınız, ne çocuklarınız, Allah’ı anmaktan, (beş vakit namaz kılmaktan, ibadet etmekten) alıkoymasın. Her kim bunu yaparsa, (mal ve çocuklarının meşguliyeti altında kalırsa) işte onlar hüsrana düşenlerdir.
Bekir Sadak : Ey inananlar! Sizi, mallariniz ve cocuklariniz Allah`i anmaktan alikoymasin; boyle olanlar husrana ugrayanlardir.
Celal Yıldırım : Ey imân edenler! Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah`ı anmaktan meşgul edip alıkoymasın. Kim böyle yaparsa, işte onlar zarara uğrayanlardır.
Diyanet İşleri (eski) : Ey inananlar! Sizi, mallarınız ve çocuklarınız Allah`ı anmaktan alıkoymasın; böyle olanlar hüsrana uğrayanlardır.
Diyanet Vakfi : Ey iman edenler! Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah`ı anmaktan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte onlar ziyana uğrayanlardır.
Edip Yüksel : Ey inananlar, paralarınız ve çocuklarınız sizi ALLAH`ı anmaktan alıkoymasın. Böyle davrananlar kaybedenlerdir.
Elmalılı Hamdi Yazır : Ey o bütün iyman edenler! Sizleri ne mallarınız, ne evlâdlarınız Allahın zikrinden alıkoymasın ve her kim öyle yaparsa işte onlar husrana düşenlerdir
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : Ey iman edenler, ne mallarınız, ne de evlatlarınız sizleri Allah`ı anmaktan alıkoymasın! Her kim öyle yaparsa, işte onlar, hüsrana düşenlerdir.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : Ey İnananlar! Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah`ı anmaktan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte onlar ziyana uğrayanlardır.
Fizilal-il Kuran : Ey iman edenler! Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah`ı anmaktan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte onlar ziyana uğrayanlardır.
Gültekin Onan : Ey inananlar, ne mallarınız, ne çocuklarınız sizi Tanrı`yı zikretmekten `tutkuya kaptırarak alıkoymasın`; kim böyle yaparsa, artık onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir.
Hasan Basri Çantay : Ey îman edenler, sizi ne mallarınız, ne evlâdlarınız Allahın zikrinden alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir.
Hayrat Neşriyat : Ey îmân edenler! Mallarınız ve evlâdlarınız, sizi Allah’ın zikrinden alıkoymasın! Kim bunu yaparsa, işte onlar hüsrâna uğrayanların ta kendileridir!
İbni Kesir : Ey iman edenler; mallarınız ve çocuklarınız, sizi Allah`ı anmaktan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa; onlar, hüsrana uğrayanların kendileridir.
Muhammed Esed : Siz ey imana ermiş olanlar! Malınızın, mülkünüzün veya çocuklarınızın sizi Allah`ı anmaktan alıkoymasına izin vermeyin! Çünkü böyle davranan herkes ziyana uğrayanlardan olur.
Ömer Nasuhi Bilmen : Ve imân etmiş olanlar! Sizi mallarınız ve evlâdınız Allah`ın zikrinden işgal ederek alıkoymasın! Ve her kim öyle yaparsa, işte hüsrâna uğramış olanlar onlardır.
Ömer Öngüt : Ey iman edenler! Ne mallarınız ne evlâtlarınız sizi zikrullahtan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa, işte onlar ziyana uğrayanlardır.
Şaban Piriş : -Ey iman edenler, Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah’ın zikrinden alıkoymasın. Kim bunu yaparsa, işte onlar hüsrana uğrayacaklardır.
Suat Yıldırım : Ey iman edenler! Ne mallarınız, ne evlatlarınız sizi Allah’ı zikretmekten alıkoymasın! Bilin ki böyle yapanlar, en büyük kayba uğrarlar.
Süleyman Ateş : Ey inananlar, mallarınız ve çocuklarınız sizi Allâh`ı anmaktan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte onlar ziyana uğrayanlardır.
Tefhim-ul Kuran : Ey iman edenler, ne mallarınız, ne çocuklarınız sizi Allah`ı zikretmekten `tutkuya kaptırıp alıkoymasın`; kim böyle yaparsa, artık onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir.
Ümit Şimşek : Ey iman edenler! Mallarınız ve evlâdınız Allah`ı anmaktan sizi alıkoymasın. Bunu yapanlar, hüsrana düşenlerin tâ kendisidir.
Yaşar Nuri Öztürk : Ey iman edenler! Mallarınız ve çocuklarınız, sizi, Allah`ı anmaktan/Allah`ın zikri olan Kur`an`dan alıkoymasın! Böyle bir şey yapanlar, hüsrana uğramışların ta kendileridir.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 794 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,256 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 710 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 679 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 659 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.