Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 07.08.2020, Saat: 13:45 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nebe Suresi 37
24.09.2012, 12:48
Yorum: #1
Nebe Suresi 37
Rabbis semâvâti vel ardı ve mâ beynehumer rahmâni lâ yemlikûne minhu hitâbâ(hitâben).

1. rabbi : Rabb
2. es semâvâti : semalar, gökler
3. ve el ardı : ve arz, yeryüzü, yer
4. ve mâ : ve şeyler
5. beyne-humâ : ikisi arasında bulunanlar
6. er rahmâni : Rahmân Olan (Allah)
7. lâ yemlikûne : malik değildir
8. min-hu : ondan
9. hitâben : hitap
İmam İskender Ali Mihr : (Allah) göklerin ve yerin ve onların arasında bulunanların Rahmân olan Rabbidir. (Hiç kimse) ondan bir hitaba mâlik değildir.
Diyanet İşleri : (36-38) Bunlar kendilerine; Rabbinden, göklerin ve yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbinden, Rahmân’dan bir mükâfat, yeterli bir ihsan olarak verilmiştir. Onlar, Ruh’un (Cebrail’in) ve meleklerin saf duracakları gün Allah’a hitap edemeyeceklerdir. Sadece Rahmân’ın izin vereceği ve doğru söyleyecek olan kimseler konuşabilecektir.
Abdulbaki Gölpınarlı : Göklerin ve yeryüzünün ve ikisinin arasındakilerin Rabbidir rahman, onun hitâbına nâil olmazlar.
Adem Uğur : O, göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbidir. O, rahmândır. O gün insanlar O`na karşı konuşmaya yetkili değillerdir.
Ahmed Hulusi : Semâların, arzın ve ikisi arasında olanların Rabbidir, Rahmân`dır! Hiç kimse O`ndan bir hitaba mâlik değildir.
Ahmet Tekin : Göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin yaratıcısı, düzeninin hâkimi Rabbinin, Rahmet sahibi Rahman olan Allah’ın ihsanı var. İnsanların onunla konuşmaya güçleri kâfî gelmez.
Ahmet Varol : Göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbi, Rahman olan (Allah)`tan ki O`na hitapta bulunmaya güç yetiremezler.
Ali Bulaç : Göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbi Rahman olan (Allah); O`na hitap etmeye güç yetiremezler.
Ali Fikri Yavuz : O, göklerle yerin ve bütün aralarındakilerin Rabbidir; Rahmân’dır: O’na hiç bir sözde (ve itirazda) bulunamazlar.
Bekir Sadak : O, goklerin, yerlerin ve ikisi arasinda olanlarin Rabbidir. O, onunde kimsenin konusmayacagi Rahman olan Allah`tir.
Celal Yıldırım : O, göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbi, Rahmân`dır; O`na söz söylemeye güç getiremezler.
Diyanet İşleri (eski) : O, göklerin, yerin ve ikisi arasında olanların Rabbidir. O, önünde kimsenin konuşmayacağı Rahman olan Allah`tır.
Diyanet Vakfi : O, göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbidir. O, rahmândır. O gün insanlar O`na karşı konuşmaya yetkili değillerdir.
Edip Yüksel : Göklerin, yerin ve aralarındakilerin Rabbidir, Rahman`dır. Hiç bir davada O`na hitap edemezler.
Elmalılı Hamdi Yazır : O Göklerin ve Yerin ve bütün aralarındakilerin rabbı, Rahman, bir hıtaba malik olamazlar ondan
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : O, göklerin, yerin ve aralarındakilerin Rabbidir, Rahman`dır. O`na bir hitapta bulunma gücüne sahip olamazlar.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : O, göklerin, yerin ve bu ikisi arasındakilerin Rabbidir. Rahmân`dır. Hiç kimse ondan bir hitaba mâlik olamaz.
Fizilal-il Kuran : O, göklerin yerin ve ikisi arasında olanların Rabbidir. O, önünde kimsenin konuşamayacağı Rahman olan Allah`tır.
Gültekin Onan : Göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların rabbi Rahman; O`na hitap etmeye güç yetiremezler.
Hasan Basri Çantay : (Evet) göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunan şeylerin Rabbi, rahmeti umuuma yaygın olan (Allah) dan (bir mükâfat ve yeter bir bağışdır bu. Mahluklar) Ona hitabda bulunmıya asla muktedir olamazlar,
Hayrat Neşriyat : Göklerin ve yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbinden, o Rahmân’dan ki,(bütün mahlûkat, azametinden) O’na karşı bir hitâba mâlik olamazlar!
İbni Kesir : Göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbı Rahman`dan. O`na hitabda bulunmaya kimse muktadir olamaz.
Muhammed Esed : göklerin ve yerin ve ikisi arasındaki her şeyin Rabbi(nden), Rahman(dan bir ödül)! (Ve) hiç kimse O`na karşı sesini yükseltme gücüne sahip değildir,
Ömer Nasuhi Bilmen : Göklerin ve yerin ve bunların aralarındakilerin Rabbi, Rahmân ki O`ndan bir hitaba mâlik olamazlar.
Ömer Öngüt : O; göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbidir. O Rahman`dır. O gün (O izin vermeden) O`na hitapta bulunmaya aslâ muktedir olamazlar.
Şaban Piriş : Göklerin, yerin ve arasındakilerin merhametli Rabbinden.. Onun huzurunda konuşamazlar.
Suat Yıldırım : Göklerin, yerin ve bunların arasındaki varlıkların Rabbinden, O Rahman’dan bir mükâfattır. O’nun huzurunda ağzını açacak, söz söyleyecek hiç kimse yoktur.
Süleyman Ateş : Göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbi, çok merhametli (Rab). O`nun (izni olmadan) huzurunda konuşamazlar.
Tefhim-ul Kuran : Göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbi Rahman olan (Allah); ona hitap etmeye güç yetiremezler.
Ümit Şimşek : O, göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbi olan Rahmân`dır. Ona söz söylemeye kimsenin gücü yetmez.
Yaşar Nuri Öztürk : Göklerin, yerin ve bu ikisi arasındakilerin Rabbidir O! Rahman`dır. O`nun huzurunda söze cüret edemezler.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 827 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,280 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 743 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 714 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 691 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.