Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 18.11.2019, Saat: 02:31 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nur Suresi
30.08.2012, 23:00
Yorum: #1
Nur Suresi
64 (altmışdört) âyetten ibaret olan sûrenin tamamı medine`de nâzil olmuştur. "nûr âyeti" diye bilinen 35. âyette allah`ın, gökleri ve yeri aydınlatan nûrundan bahsedildiği için "nûr sûresi" adını almıştır.

rahmân ve rahîm (olan) allah`ın adıyla.

1. (bu) bizim inzâl ettiğimiz ve (hükümlerini üzerinize) farz kıldığımız bir sûredir. belki düşünüp öğüt alırsınız diye onda açık seçik âyetler indirdik.

2. zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; allah`a ve ahiret gününe inanıyorsanız, allah`ın dininde (hükümlerini uygularken) onlara acıyacağınız tutmasın. müminlerden bir gurup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun.

3. zina eden erkek, zina eden veya müşrik olan bir kadından başkası ile evlenmez; zina eden kadınla da ancak zina eden veya müşrik olan erkek evlenir. bu, müminlere haram kılınmıştır.

4. namuslu kadınlara zina isnadında bulunup, sonra (bunu isbat için) dört şahit getiremeyenlere seksener sopa vurun ve artık onların şahitliğini hiçbir zaman kabul etmeyin. onlar tamamen günahkârdırlar.

5. ancak bundan sonra tevbe edip ıslah olanlar müstesnadır. allah çok bağışlayıcı ve merhametlidir.

6. eşlerine zina ısnasında bulunup da kendilerinden başka şahitleri olmayanlara gelince, onların her birinin şahitliği, kendisinin doğru söyleyenlerden olduğuna dair dört defa allah adına yemin ederek şahitlik etmesi, beşinci defa da, eğer yalan söyleyenlerden ise allah`ın lânetinin kendi üzerine olmasını dilemesidir.

7. beşinci defa da: eğer yalan söyleyenlerden ise allah`ın lânetinin kendi üzerine olmasını dilemesidir.

8. kadının, kocasının yalan söyleyenlerden olduğuna dair dört defa allah adına yemin ve şahitlik etmesi,kendisinden cezayı kaldırır.

9. beşinci defa da, eğer (kocası) doğru söyleyenlerden ise allah`ın gazabının kendi üzerine olmasını diler.

10. ya allah`ın size bol lütfu ve merhameti bulunmasaydı ve allah, tevbeleri kabul eden hüküm ve hikmet sahibi olmasaydı (haliniz nice olurdu)!

11. (peygamber`in eşine) bu ağır iftirayı uyduranlar şüphesiz sizin içinizden bir guruptur. bunu kendiniz için bir kötülük sanmayın, aksine o, sizin için bir iyiliktir. onlardan her bir kişiye, günah olarak ne işlemişse (onun karşılığı ceza) vardır. onlardan (elebaşlık yapıp) bu günahın büyüklüğünü yüklenen kimse için de çok büyük bir azap vardır.

12. bu iftirayı işittiğinizde erkek ve kadın müminlerin, kendi vicdanları ile hüsnüzanda bulunup da: "bu, apaçık bir iftiradır" demeleri gerekmez miydi?

13. onların (iftiracıların) da bu konuda dört şahit getirmeleri gerekmez miydi? mademki şahitler getiremediler, öyle ise onlar allah nezdinde yalancıların ta kendisidirler.

14. eğer dünyada ve ahirette allah`ın lütuf ve merhameti üstünüzde olmasaydı, içine daldığınız bu iftiradan dolayı size mutlaka büyük bir azap isabet ederdi.

15. çünkü siz bu iftirayı, dilden dile birbirinize aktarıyor, hakkında bilgi sahibi olmadığınız şeyi ağızlarınızda geveleyip duruyorsunuz. bunun önemsiz olduğunu sanıyorsunuz. halbuki bu, allah katında çok büyük (bir suç) tur.

16. onu duyduğunuzda: "bunu konuşup yaymamız bize yakışmaz. hâşâ! bu, çok büyük bir iftiradır" demeli değil miydiniz?

17. eğer inanmış insanlarsanız, allah, bir daha buna benzer tutumu tekrarlamaktan sizi sakındırıp uyarır.

18. ve allah âyetleri size açıklıyor. allah, (işin iç yüzünü) çok iyi bilir, hüküm ve hikmet sahibidir.

19. inananlar arasında çirkin şeylerin yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da ahirette de çetin bir ceza vardır. allah bilir, siz bilmezsiniz.

20. ya sizin üstünüze allah`ın lütuf ve merhameti olmasaydı, allah çok şefkatli ve merhametli olmasaydı (haliniz nice olurdu)!

21. ey iman edenler! şeytanın adımlarını takip etmeyin. kim şeytanın adımlarını takip ederse, muhakkak ki o, edepsizliği (yüzkızartıcı suçları) ve kötülüğü emreder. eğer üstünüzde allah`ın lütuf ve merhameti olmasaydı, içinizden hiçbir kimse asla temize çıkamazdı. fakat allah dilediğini arındırır. allah işitir ve bilir.

22. içinizden faziletli ve servet sahibi kimseler akrabaya, yoksullara, allah yolunda göç edenlere (mallarından) vermeyeceklerine yemin etmesinler; bağışlasınlar; feragat göstersinler. allah`ın sizi bağışlamasını arzulamaz mısınız? allah çok bağışlayandır, çok merhametlidir.

23. namuslu, kötülüklerden habersiz mümin kadınlara zina isnadında bulunanlar, dünya ve ahirette lânetlenmişlerdir. onlar için çok büyük bir azap vardır.

24.o gün dilleri,elleri ve ayakları, yapmış olduklarından dolayı aleyhlerinde şahitlik edecektir.

25. o gün allah onlara gerçek cezalarını tastamam verecek ve onlar allah`ın apaçık gerçek olduğunu anlayacaklardır.

26. kötü kadınlar kötü erkeklere, kötü erkekler ise kötü kadınlara; temiz kadınlar temiz erkeklere, temiz erkekler de temiz kadınlara yaraşır. bu sonuncular, (iftiracıların) söylediklerinden çok uzaktırlar. kendileri için bağışlanma ve güzel bir rızık vardır.

27. ey iman edenler! kendi evinizden başka evlere, geldiğinizi farkettirip (izin alıp) ev halkına selâm vermedikçe girmeyin. bu sizin için daha iyidir; herhalde (bunu) düşünüp anlarsınız.

28. orada hiçbir kimse bulamadınızsa, size izin verilinceye kadar oraya girmeyin. eğer size, "geri dönün!" denilirse, hemen dönün. çünkü bu, sizin için daha nezih bir davranıştır. allah, yaptığınızı bilir.

29. içinde kendinize ait eşyanın bulunduğu oturulmayan evlere girmenizde herhangi bir sakınca yoktur. allah, sizin açığa vurduklarınızı da, gizlediklerinizi de bilir.

30. (resûlüm!) mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. şüphesiz allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır.

31. mümin kadınlara da söyle: gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). ey müminler! hep birden allah`a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

32. aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin. eğer bunlar fakir iseler, allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.

33. evlenme imkânını bulamayanlar ise; allah, lütfu ile kendilerini varlıklı kılıncaya kadar iffetlerini korusunlar. ellerinizin altında bulunanlardan (köleler ve câriyelerden) mükâtebe yapmak isteyenlerle, eğer kendilerinde bir hayır (kabiliyet ve güvenilirlik). görüyorsanız, hemen mükâtebe yapın. allah`ın size vermiş olduğu malından siz de onlara verin. dünya hayatının geçici menfaatlerini elde edeceksiniz diye, namuslu kalmak isteyen câriyelerinizi fuhşa zorlamayın. kim onları zor altında bırakırsa, bilinmelidir ki zorlanmalarından sonra allah (onlar için) çok bağışlayıcı ve merhametlidir.

34. andolsun ki biz size (gerekeni) açık açık bildiren âyetler, sizden önce yaşayıp gitmiş olanlardan örnekler ve takvâya ulaşmış kimseler için öğütler indirdik.

35. allah, göklerin ve yerin nûrudur. o`nun nûrunun temsili, içinde lamba bulunan bir kandillik gibidir. o lamba kristal bir fanus içindedir; o fanus da sanki inciye benzer bir yıldız gibidir ki, doğuya da, batıya da nisbet edilemeyen mübarek bir ağaçtan, yani zeytinden (çıkan yağdan) tutuşturulur. onun yağı, neredeyse, kendisine ateş değmese dahi ışık verir. (bu,) nûr üstüne nûrdur. allah dilediği kimseyi nûruna eriştirir. allah insanlara (işte böyle) temsiller getirir. allah her şeyi bilir.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 719 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,168 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 654 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 608 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 596 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.