Aşağıdaki Hatalar Oluştu:
Warning [2] Use of undefined constant SAPI_NAME - assumed 'SAPI_NAME' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3379 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3379 errorHandler->error
/showthread.php 116 build_archive_link
Warning [2] Use of undefined constant IN_ARCHIVE - assumed 'IN_ARCHIVE' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3322 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3322 errorHandler->error
/inc/functions.php 3315 build_forum_breadcrumb
/showthread.php 195 build_forum_breadcrumb
Warning [2] Use of undefined constant IN_ARCHIVE - assumed 'IN_ARCHIVE' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3322 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3322 errorHandler->error
/showthread.php 195 build_forum_breadcrumb
Warning [2] preg_match(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead - Line: 357 - File: inc/class_parser.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
[PHP]   errorHandler->error
/inc/class_parser.php 357 preg_match
/inc/class_parser.php 153 postParser->parse_mycode
/inc/functions_post.php 571 postParser->parse_message
/showthread.php 968 build_postbit
Warning [2] preg_match(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead - Line: 364 - File: inc/class_parser.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
[PHP]   errorHandler->error
/inc/class_parser.php 364 preg_match
/inc/class_parser.php 153 postParser->parse_mycode
/inc/functions_post.php 571 postParser->parse_message
/showthread.php 968 build_postbit

Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 26.04.2024, Saat: 13:24 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sad Suresi 69
30.09.2012, 21:59
Yorum: #1
Sad Suresi 69
Mâ kâne liye min ilmin bil meleil a’lâ iz yahtesımûn(yahtesimûne).

1. mâ kâne : yoktu, olmadı
2. liye : benim
3. min ilmin : ilimden, bilgiden
4. bi el meleil a`lâ : meleil A`lâ ile (Allah`a en yakın melekler topluluğu)
5. iz yahtesımûne : hasım oluyorlarken, tartışıyorlarken
İmam İskender Ali Mihr : Meleil Al`â`da onlar tartışırlarken benim bir bilgim yoktu.
Diyanet İşleri : “Aralarında tartıştıkları sırada, yüce topluluğa (ileri gelen melekler topluluğuna) dair benim hiçbir bilgim yoktu.”
Abdulbaki Gölpınarlı : En yüce melekler topluluğu, münâkaşa ederlerken benim hiçbir bilgim yoktu.
Adem Uğur : Onlar orada tartışırken benim mele-i a`lâ hakkında hiçbir bilgim yoktu.
Ahmed Hulusi : "Mele-i Âlâ`daki tartışma hakkında ilme sahip değilim. "
Ahmet Tekin : `Onlar orada tartışırlarken benim yüce meclis, Allah’ın melekleri topladığı meclis hakkında hiçbir bilgim yoktu.`
Ahmet Varol : Yüce topluluk (mele-i a`la) aralarında tartışırlarken benim (haklarında) bir bilgim yoktu.
Ali Bulaç : "Mele-i Ala (yüce topluluk) tartışıp dururken, benim hiçbir bilgim yoktur."
Ali Fikri Yavuz : Benim melekler topluluğuna ait ne ilmim olurdu, onlar (Adem’in yaratılması hakkında) münakaşa ederlerken?
Bekir Sadak : «nlar tartisirlarken Melei Ala`daki bu olanlar hakkinda bir bilgim yoktu.»
Celal Yıldırım : Onlar çekişip dururken Mele-i A`lâ (=Yüce Âlem)`da olup bitenler hakkında bir bilgim yoktur.
Diyanet İşleri (eski) : `Onlar tartışırlarken Melei Ala`daki bu olanlar hakkında bir bilgim yoktu.`
Diyanet Vakfi : Onlar orada tartışırken benim mele-i a`lâ hakkında hiçbir bilgim yoktu.
Edip Yüksel : `Onlar tartışırlarken Yüce Toplum`da neler olup bittiği hakkında bir bilgim yoktu.`
Elmalılı Hamdi Yazır : Benim mele-i a`lâya ne ılmim olurdu onlar münakaşa ederlerken?
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : Benim bir bilgim olmazdı, (insanın yaratılışı hakkında) melekler yüce mecliste tartışırlarken.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : «Münakaşa ederlerken, benim melekler yüksek topluluğuna ait ne bilgim olabilirdi?»
Fizilal-il Kuran : Mele-i A`la`da kendi aralarındaki tartışmaları hakkında benim hiçbir bilgim yoktu.
Gültekin Onan : "Mele-i Ala (yüce topluluk) tartışıp dururken benim hiç bir bilgim yoktur."
Hasan Basri Çantay : «Mele`-i a`lâya, onlar aralarında münazara (ve münâkaşa) ederlerken, benim hiçbir bilgim yokdu».
Hayrat Neşriyat : `(Onlar Âdem hakkında) tartışırlarken benim o mele-i a`lâ (melekler topluluğu)hakkında hiçbir bilgim yoktu.`
İbni Kesir : Mele-i A`la`da olan tartışmalar hakkında benim bir bilgim yoktur.
Muhammed Esed : (De ki ey MuhammedSmile "(İnsanın yaratılışına) karşı çıktıklarında yüce topluluk(ta neler olup bittiği) hakkında bilgi sahibi değildim;
Ömer Nasuhi Bilmen : «Benim için Mele-i Âlâ`ya mübahasede bulunur oldukları zamana (ait) bir bilgi yoktu.»
Ömer Öngüt : "Mele-i â`lâ`da kendi aralarındaki tartışmalarına dair benim hiçbir bilgim yoktu. "
Şaban Piriş : Benim yüce alem (mele-i âla) hakkında hiç bir bilgim yoktur.
Suat Yıldırım : Mele-i Âla sakinleri tartışırlarken kendi aralarında neler konuştuklarına dair bilgim yoktur.
Süleyman Ateş : "Yüce topluluk tartışırlarken (aralarında) neler geçtiği hakkında bir bilgim yoktu."
Tefhim-ul Kuran : «Mele-i A`lâ (yüce topluluk) tartışıp dururken, benim hiç bir bilgim yoktur.»
Ümit Şimşek : Yüce âlemlerin meclislerinde tartışılırken nelerin konuşulduğu hakkında benim bir bilgim yoktur.
Yaşar Nuri Öztürk : "Onlar tartışırlarken, o yüce konsey hakkında benim hiçbir bilgim yoktu."
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Yeni Yorum Gönder 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 1,532 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,933 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 1,329 19.10.2013 22:12
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 1,291 19.10.2013 22:11
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 1,311 19.10.2013 22:11

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.