Aşağıdaki Hatalar Oluştu:
Warning [2] Use of undefined constant SAPI_NAME - assumed 'SAPI_NAME' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3379 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3379 errorHandler->error
/showthread.php 116 build_archive_link
Warning [2] Use of undefined constant IN_ARCHIVE - assumed 'IN_ARCHIVE' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3322 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3322 errorHandler->error
/inc/functions.php 3315 build_forum_breadcrumb
/showthread.php 195 build_forum_breadcrumb
Warning [2] Use of undefined constant IN_ARCHIVE - assumed 'IN_ARCHIVE' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3322 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3322 errorHandler->error
/showthread.php 195 build_forum_breadcrumb
Warning [2] preg_match(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead - Line: 357 - File: inc/class_parser.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
[PHP]   errorHandler->error
/inc/class_parser.php 357 preg_match
/inc/class_parser.php 153 postParser->parse_mycode
/inc/functions_post.php 571 postParser->parse_message
/showthread.php 968 build_postbit
Warning [2] preg_match(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead - Line: 364 - File: inc/class_parser.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
[PHP]   errorHandler->error
/inc/class_parser.php 364 preg_match
/inc/class_parser.php 153 postParser->parse_mycode
/inc/functions_post.php 571 postParser->parse_message
/showthread.php 968 build_postbit

Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 26.04.2024, Saat: 17:02 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sad Suresi 84
30.09.2012, 22:05
Yorum: #1
Sad Suresi 84
Kâle fel hakku vel hakka ekûl(ekûlu).

1. kâle : dedi
2. fe : işte
3. el hakku : hak, gerçek, doğru
4. ve el hakka : ve hak, gerçek, doğru
5. ekûlu : ben söylüyorum
İmam İskender Ali Mihr : (Allahû Tealâ): "İşte bu Hakk`tır. Ve Ben, hakkı söylerim." dedi.
Diyanet İşleri : Allah, şöyle dedi: “İşte bu gerçektir. Ben de gerçeği söylüyorum:”
Abdulbaki Gölpınarlı : Bu gerçek demişti ve ben de gerçek olarak söylüyorum ki.
Adem Uğur : Allah buyurdu ki, "O doğru ben hep doğruyu söylerim."
Ahmed Hulusi : (Allâh) buyurdu: "Hakk`ı söyledin (ihlâslı kullarım konusunda); ben de gerçeği bildireyim:"
Ahmet Tekin : Allah:
`Ben de varlığında şüphe olmayan hak ilâhım. Hak kitap Kur’ân’a kulak verin, Kur’ân’a uyun, Kur’ân’ı uygulayın. Hür iradeye, özgürce seçme hakkına sahipken, Muhammed’e ve Kur’ân’a itibar etmeyenlere ve sana, hikmete dayalı gerekçeli kararımı da bildiriyorum.` buyurdu:
Ahmet Varol : (Allah) dedi ki: `İşte bu gerçektir ve ben gerçeği söylerim.
Ali Bulaç : (Allah) "İşte bu haktır ve ben hakkı söylerim" dedi.
Ali Fikri Yavuz : (Allah İblis’e şöyle) buyurdu: “- Ben, hakkı yerine getiririm ve hep doğruyu söylerim.
Bekir Sadak : (84-85) Allah: «Dogrudur; iste Ben hakikati soyluyorum, sen ve sana uyanlarin hepsiyle cehennemi dolduracagim» dedi.
Celal Yıldırım : (84-85) Allah, «Hakk Benim ve Ben ancak hakkı söylerim. Şanıma and olsun ki, Cehennem`i elbette seninle ve sana uyanlarla hepinizle dolduracağım» dedi.
Diyanet İşleri (eski) : (84-85) Allah: `Doğrudur; işte Ben hakikati söylüyorum, sen ve sana uyanların hepsiyle cehennemi dolduracağım` dedi.
Diyanet Vakfi : (84-85) Doğrusu -ki ben hep doğruyu söylerim- mutlaka sen ve sana uyanların hepsiyle cehennemi dolduracağım! buyurdu.
Edip Yüksel : Dedi ki, `Bu gerçektir ve ben sadece gerçeği söylerim:`
Elmalılı Hamdi Yazır : Buyurdu ki o doğru ve ben hep doğruyu söylerim
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : (Allah) buyurdu ki: «O doğru ve Ben hep doğruyu söylerim.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : Allah buyurdu ki: «O doğru, ben hep doğruyu söylerim.»
Fizilal-il Kuran : Allah: «İşte bu doğrudur. Ben gerçeği söylüyorum.
Gültekin Onan : (Tanrı) "İşte bu haktır ve ben hakkı söylerim" dedi.
Hasan Basri Çantay : Buyurdu: «İşte bu doğru. Ben şu hakıykatı söyleyeyim»:
Hayrat Neşriyat : (84-85) (Allah) buyurdu ki: `İşte hak! (Ben azîmüşşân) hakkı söylerim! Celâlim hakkı için Cehennemi, seninle (cinlerle) ve onlardan (o insanlardan) sana uyanlarla hep birlikte dolduracağım!`
İbni Kesir : Buyurdu ki: İşte bu, haktır ve Ben, hakkı söylerim.
Muhammed Esed : (Allah,) "O zaman, gerçek şudur!" buyurdu, "ve Ben bu gerçeği söylüyorum:
Ömer Nasuhi Bilmen : (84-86) (Hak Teâlâ da) buyurdu ki: «İmdi bu doğru ve şu hakikati söyleyeyim ki, elbette cehennemi senden ve onlardan, sana tâbi olanlardan, hepsinden dolduracağım.» De ki: «Onun üzerine sizden bir ücret istemiyorum ve ben tekellüfçülerden de değilim.»
Ömer Öngüt : Allah dedi ki: "İşte doğrusu, ki ben hep doğruyu söylerim. "
Şaban Piriş : -Gerçek şu ki dedi. Ben hakkı söylüyorum.
Suat Yıldırım : (84-85) Allah buyurdu: "İşte bu doğru! Ben de şu hakikati söyleyeyim ki cehennemi, sen ve sana uyanlarla dolduracağım."
Süleyman Ateş : Buyurdu ki: "Gerçektir (sen benim hâlis kullarımı kandıramazsın) ve ben gerçek olarak diyorum ki:
Tefhim-ul Kuran : (Allah) «İşte bu haktır ve ben hakkı söylerim» dedi.
Ümit Şimşek : Allah buyurdu ki: `İşte bu gerçek. Ben şu gerçeği de söylüyorum:
Yaşar Nuri Öztürk : Buyurdu: "İşte bu doğru! Ben de yalnız doğruyu söylerim."
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Yeni Yorum Gönder 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 1,532 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,933 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 1,329 19.10.2013 22:12
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 1,291 19.10.2013 22:11
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 1,311 19.10.2013 22:11

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.