Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 24.02.2020, Saat: 06:47 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saff Suresi 14
13.09.2012, 16:10
Yorum: #1
Saff Suresi 14
Yâ eyyuhâllezîne âmenû kûnû ensârallâhi kemâ kâle îsebnu meryeme lil havâriyyîne men ensârî ilâllâh(ilâllâhi), kâlel havâriyûne nahnu ensârullâh(ensârullâhi), fe âmenet tâifetun min benî isrâîle ve keferet tâifeh(tâifetun), fe eyyednellezîne âmenû alâ aduvvihim fe asbehû zâhirîn(zâhirîne).

1. yâ eyyuhâ : ey
2. ellezîne âmenû : âmenû olanlar, Allah`a ulaşmayı dileyenler
3. kûnû : olunuz
4. ensâra allâhi : Allah`ın yardımcıları
5. kemâ : gibi
6. kâle : dedi
7. îsâ ibnu meryeme : Meryemoğlu İsa
8. li el havâriyyîne : havarilere
9. men : kim
10. ensârî : benim yardımcılarım
11. ilâ allâhi : Allah`a
12. kâle : dedi
13. el havâriyyûne : havariler
14. nahnu : biz
15. ensâru allâhi : Allah`ın yardımcıları
16. fe : böylece, o zaman, bunun üzerine
17. âmenet : îmân etti
18. tâifetun : bir grup
19. min benî isrâîle : İsrailoğulları`ndan
20. ve keferet : ve inkâr etti
21. tâifetun : bir grup
22. fe : böylece, o zaman, bunun üzerine
23. eyyednâ : destekledik
24. ellezîne âmenû : âmenû olanlar, Allah`a ulaşmayı dileyenler
25. alâ : karşı
26. aduvvi-him : onların düşmanları
27. fe : böylece, o zaman, bunun üzerine
28. asbehû : oldular
29. zâhirîne : gâlip gelenler, üstün olanlar
İmam İskender Ali Mihr : Ey âmenû olanlar! Allah`ın yardımcıları olun! Meryemoğlu İsa (A.S)`ın havarilere: “Kim Allah`a (ulaşmak için) benim yardımcılarım olur?” dediği zaman, havarilerin: “Biz Allah`ın yardımcılarıyız.” dediği gibi. Bunun üzerine İsrailoğulları`ndan bir grup îmân etti, bir grup inkâr etti. O zaman îmân edenleri düşmanlarına karşı destekledik. Böylece onlar üstün geldiler.
Diyanet İşleri : Ey iman edenler! Allah’ın yardımcıları olun. Nasıl ki Meryem oğlu İsa da havarilere, “Allah’a giden yolda benim yardımcılarım kimdir?” demişti. Havariler de, “Biz Allah’ın yardımcılarıyız” demişlerdi. Bunun üzerine İsrailoğullarından bir kesim inanmış, bir kesim de inkâr etmişti. Nihayet biz inananları, düşmanlarına karşı destekledik. Böylece üstün geldiler.
Abdulbaki Gölpınarlı : Ey inananlar, Allah`ın yardımcıları olun, nitekim Meryem oğlu İsâ da Havâriyyûn`a, Allah yolunda yardımcılarım kimdir demişti, Havâriyyûn, biziz Allah`ın yardımcıları demişlerdi; derken İsrailoğullarından bir bölük inanmıştı, bir bölük de kâfir olmuştu; derken biz, inananları, düşmanlarına karşı kuvvetlendirmiştik de üst gelmişlerdi.
Adem Uğur : Ey iman edenler! Allah`ın yardımcıları olun. Nitekim Meryem oğlu İsa havârîlere: Allah`a (giden yolda) benim yardımcılarım kimdir? demişti. Havârîler de: Allah (yolunun) yardımcıları biziz, demişlerdi. İsrailoğullarından bir zümre inanmış, bir zümre de inkâr etmişti. Nihayet biz inananları, düşmanlarına karşı destekledik. Böylece üstün geldiler.
Ahmed Hulusi : Ey iman edenler, Allâh`ın Ensârı (yardımcıları) olun; Meryemoğlu İsa`nın, Havarilere: "Kim benim yardımcılarımdır Allâh`a?" dediğindeki gibi! Havariyyun dedi ki: "Biz Allâh`ın yardımcılarıyız!". . . İsrailoğullarından bir kısmı iman etti ve bir kısmı da küfretti (gerçeği reddetti)! Bunun üzerine o iman edenleri, düşmanları aleyhine destekledik de üstün gelenler oldular.
Ahmet Tekin : Ey iman edenler, Allah’ın dinine yardım edenler olun. Tıpkı Meryem oğlu Îsâ’nın, temiz giyimli, iyi niyetli, istikamet sahibi olanlara, Havarilere:
`Allah’a giden yolda, bana yardım edenler kimlerdir?` dediği zaman ve şartlardaki gibi. Temiz giyimli, iyi niyetli, istikamet sahibi olanlar, havariler de:
`Allah yolunun yardım edenleri biziz.` demişlerdi. İsrâiloğulları’ndan bir zümre inanmış, bir zümre de inkâr etmişti. Biz inananları, düşmanlarına karşı destekledik. Böylece üstün geldiler.
Ahmet Varol : Ey iman edenler! Allah`ın yardımcıları olun. Nitekim, Meryem oğlu İsa havarilere: `Allah`a (giden yolda) benim yardımcılarım kimlerdir?` demiş, havariler de: `Allah`ın yardımcıları biziz` demişlerdi. Bunun üzerine İsrail oğullarından bir grup iman etmiş, bir grup da inkar etmişti. Biz de iman edenleri düşmanlarına karşı destekledik, böylece onlar üstün geldiler.
Ali Bulaç : Ey iman edenler, Allah`ın yardımcıları olun! Meryem oğlu İsa`nın havarilere: "Allah`a (yönelirken) benim yardımcılarım kimlerdir?" demesi gibi. Havariler de demişlerdi ki: "Allah`ın yardımcıları bizleriz." Böylece İsrailoğullarından bir topluluk iman etmiş, bir topluluk da inkâr etmişti. Sonunda Biz iman edenleri düşmanlarına karşı destekledik, onlar da üstün geldiler.
Ali Fikri Yavuz : Ey iman edenler! Allah’ın (dininin) yardımcıları olunuz; nitekim Meryem’in oğlu İsa, Havari’lere: “- Allah’ın zaferine kavuşmak için, benim yardımcılarım kim?” demişti. Havariler (İsâ’ya bağlı seçkinler) de şöyle cevab verdiler: “- Biziz Allah’ın yardımcıları...” Bunun üzerine İsraîl oğullarından bir topluluk (İsâ’ya) iman etti. Bir topluluk da kâfir oldu. Biz de, iman edenleri, düşmanlarına karşı kuvvetlendirdik de böylece (düşmanlarına) üstün geldiler.
Bekir Sadak : Ey inananlar! Allah`in dininin yardimcilari olun. Nitekim, Meryem oglu Isa, Havarilere: «Allah`a giden yolda yardimcilarim kimlerdir?» deyince, Havariler: «Allah`in dininin yardimcilari biziz» demislerdi. Israilogullarinin bir takimi boylece inanmis, bir takimi da inkar etmisti; ama Biz, inananlari dusmanlarina karsi destekledik de ustun geldiler. *
Celal Yıldırım : Ey İmân edenler! (Dinini sapasağlam ayakta tutmak hususunda) Allah yardımcıları olunuz. Nasıl ki Meryem oğlu İsa, Havarilere, «Allah yolunda yardımcılarım kim ?» demişti. Havariler de, «Allah yardımcıları biziz!» demişlerdi. Böylece İsrail oğulları`ndan bir kısmı imân etmiş, bir kısmı da küfre sapmıştı. Biz, imân edenleri düşmanlarına karşı destekledik de üstün geldiler.
Diyanet İşleri (eski) : Ey inananlar! Allah`ın dininin yardımcıları olun. Nitekim, Meryem oğlu İsa, Havarilere: `Allah`a giden yolda yardımcılarım kimlerdir?` deyince, Havariler: `Allah`ın dininin yardımcıları biziz` demişlerdi. İsrailoğullarının bir takımı böylece inanmış, bir takımı da inkar etmişti; ama Biz, inananları düşmanlarına karşı destekledik de üstün geldiler.
Diyanet Vakfi : Ey iman edenler! Allah`ın yardımcıları olun. Nitekim Meryem oğlu İsa havârîlere: Allah`a (giden yolda) benim yardımcılarım kimdir? demişti. Havârîler de: Allah (yolunun) yardımcıları biziz, demişlerdi. İsrailoğullarından bir zümre inanmış, bir zümre de inkâr etmişti. Nihayet biz inananları, düşmanlarına karşı destekledik. Böylece üstün geldiler.
Edip Yüksel : Ey inananlar, ALLAH`ı destekleyenler olun. Nasıl ki Meryem oğlu İsa, öğrencilerine, `ALLAH yolunda kim benim destekçilerim olur?` diye sormuştu. Öğrencileri, `Biz ALLAH`ın destekçileriyiz,` demişlerdi. İsrail oğullarından bir grup inandı, bir grup da inkar etti. İnananları düşmanlarına karşı destekledik; onlar üstün geldiler.
Elmalılı Hamdi Yazır : Ey o bütün iyman edenler! Allah yardımcıları olunuz, netekim Meryemin oğlu İsâ: «Kim benim yardımcılarım Allaha doğru?» dedi, Havâriyyun «biz Allah yardımcılarıyız» dediler. Bunun üzerine Beni İsraîlden bir taife iyman etti, bir taife de küfre gitti de biz iyman edenleri düşmanlarına karşı teyid eyledik, o suretle onlar üstün olup yüze çıktılar.
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : Ey iman edenler! Allah yardımcıları olun! Nitekim Meryem oğlu İsa havarilere: «Allah yolunda benim yardımcılarım kimdir?» dedi. Havarileri: «Biz Allah (yolunun) yardımcılarıyız.» dediler. Bunun üzerine İsrail oğullarından bir grup iman etti, bir grup inkar etti. Biz de iman edenleri düşmanlarına karşı destekledik o suretle onlar üstün gelip yüze çıktılar.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : Ey inananlar, Allah`ın yardımcıları olun! Nitekim Meryem oğlu İsa da havarilere: «Allah`a (giden yolda) benim yardımcılarım kimdir?» demişti. Havariler: «Allah (yolun)un yardımcıları biziz.» dediler. İsrail oğullarından bir zümre inandı, bir zümre inkar etti. Biz de inananları, düşmanlarına karşı destekledik, onlar üstün geldiler.
Fizilal-il Kuran : Ey iman edenler! Allah`ın yardımcıları olun! Tıpkı Meryem oğlu İsa`da havarilere: «Allah yolunda benim yardımcılarım kimdir?» dediğinde Havariler: «Allah yolunun yardımcıları biziz» demeleri gibi. İsrail oğullarından bir zümre inandı, bir zümre inkar etti. Biz de inananları, düşmanlarına karşı destekledik, onlar üstün geldiler.
Gültekin Onan : Ey inananlar, Tanrı`nın yardımcıları olun. Meryem oğlu İsa`nın havarilere: "Tanrı`ya (yönelirken) benim yardımcılarım kimlerdir?" demesi gibi. Havariler de demişlerdi ki: "Tanrı`nın yardımcıları bizleriz." Böylece İsrailoğullarından bir topluluk inanmış, bir topluluk da küfretmişti. Sonunda biz inananları düşmanlarına karşı destekledik, onlar da üstün geldiler.
Hasan Basri Çantay : Ey îman edenler, Allahın yardımcıları olun. Nitekim Meryem oğlu İsâ (da) havaarîlerine «Allaha (müteveccih olarak) benim yardımcılarım kim (olacak)?» demiş, havaarîler de «Allahın yardımcı (kul) lan biziz» (diye) söylemişlerdi. İşte İsrâîl oğullarından bir zümre (ona) îman etmiş, bir zümre de küfürde kalmışdı. Nihayet biz, o îman edenleri düşmanlarına karşı destekledik de bu suretle gaalib (olarak) çıkdılar.
Hayrat Neşriyat : Ey îmân edenler! Allah’ın (dîninin) yardımcıları olun; nitekim Meryemoğlu Îsâ, havârîlere: `Allah’a, (O’nun dînine olan hizmette) benim yardımcılarım kimlerdir?` demişti. Havârîler dedi ki: `Allah’ın (dîninin) yardımcıları, biziz!` Böylece, İsrâiloğullarından bir tâife îmân etti, bir tâife de inkâr etti. Artık îmân edenlere düşmanlarına karşı kuvvet verdik de(onlar) galib gelen kimseler oldular.
İbni Kesir : Ey iman edenler; siz Allah`ın yardımcıları olun. Nitekim Meryem oğlu İsa, havarilere: Allah`a giden yolda benim yardımcılarım kimlerdir? deyince, havariler demişlerdi ki: Biziz, Allah`ın yardımcıları. İsrailoğullarının bir takımı böylece inanmış, bir takımı da küfretmişti. Nihayet Biz, o iman edenleri düşmanlarına karşı destekledik de böylece üstün geldiler.
Muhammed Esed : Siz ey imana ermiş olanlar! Meryem oğlu İsa gibi, siz de Allah`ın (davasının) hizmetçileri olun! Hani o, beyaz giysililere, "Kim Allah(ın davası) uğrunda benim yardımcılarım olacak?" diye sormuştu. Bunun üzerine beyaz giysili (havari)ler "Allah (yolunda) yardımcılar(ın) biz olacağız!" diye cevap vermişlerdi. Ve böylece İsrailoğulları`ndan bir kısmı (İsa`nın peygamberliğine) inanmaya başladı, diğerleri ise hakikati inkar ettiler. Ama (şimdi) Biz, (gerçekten) imana kavuşmuş olanları düşmanlarına karşı koruyup destekledik ve onlar üstün gelenlerden oldular.
Ömer Nasuhi Bilmen : Ey imân etmiş olanlar! Allah`ın yardımcıları olun, nasıl ki, Meryem`in oğlu İsa Havarîlere dedi ki: «Allah`a doğru benim yardımcılarım kimlerdir?» Havarîler de dedi ki: «Biz Allah`a yardımcılarız.» Sonra İsrailoğullarından bir zümre imân etti, bir tâife ise kâfir oldu. Sonra imân etmiş olanları, düşmanları üzerine teyid ettik, artık galipler olarak sabahladılar.
Ömer Öngüt : Ey iman edenler! Allah`ın yardımcıları olun! Nitekim Meryem oğlu İsa Havarîler`e: "Allah`a giden yolda benim yardımcılarım kimlerdir?" demişti. Havarîler de: "Biziz Allah`ın yardımcıları!" demişlerdi. İsrailoğullarından bir zümre inanmış, bir zümre de inkâr etmişti. Biz de iman edenleri düşmanlarına karşı destekledik. Böylece üstün geldiler.
Şaban Piriş : Ey iman edenler! Allah yardımcıları olun. Meryem oğlu İsa’nın Havarilere dediği gibi: -Allah yolunda yardımcılarım kimdir? Havariler dedi ki: -Biz, Allah yardımcılarıyız! İsrailoğulları`ndan da bir grup inanmış, bir grup da inkar etmişti. Biz de iman edenleri düşmanlarına karşı destekledik, Onlar da üstün geldiler.
Suat Yıldırım : Ey iman edenler! Siz Allah’ın tarafında olunuz (O’nun dinine yardım ediniz). Nasıl ki Meryem’in oğlu Îsâ vaktiyle, havarilere: "Allah’ın yolunda giderken kim bana yardımcı olmak ister?" diye sorunca, havariler: "Biz Allah’ın tarafında oluruz!" diye cevap vermişlerdi. Neticede İsrailoğullarından bir kısmı Îsâ’nın peygamberliğine iman etti, bir kısmı da inkâr etti. Biz de iman edenleri düşmanlarına karşı destekledik de onlar ötekilere üstün geldiler.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 771 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,232 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 692 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 656 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 639 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.