Aşağıdaki Hatalar Oluştu:
Warning [2] Use of undefined constant SAPI_NAME - assumed 'SAPI_NAME' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3379 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3379 errorHandler->error
/showthread.php 116 build_archive_link
Warning [2] Use of undefined constant IN_ARCHIVE - assumed 'IN_ARCHIVE' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3322 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3322 errorHandler->error
/inc/functions.php 3315 build_forum_breadcrumb
/showthread.php 195 build_forum_breadcrumb
Warning [2] Use of undefined constant IN_ARCHIVE - assumed 'IN_ARCHIVE' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3322 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3322 errorHandler->error
/showthread.php 195 build_forum_breadcrumb
Warning [2] preg_match(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead - Line: 357 - File: inc/class_parser.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
[PHP]   errorHandler->error
/inc/class_parser.php 357 preg_match
/inc/class_parser.php 153 postParser->parse_mycode
/inc/functions_post.php 571 postParser->parse_message
/showthread.php 968 build_postbit
Warning [2] preg_match(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead - Line: 364 - File: inc/class_parser.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
[PHP]   errorHandler->error
/inc/class_parser.php 364 preg_match
/inc/class_parser.php 153 postParser->parse_mycode
/inc/functions_post.php 571 postParser->parse_message
/showthread.php 968 build_postbit

Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 19.04.2024, Saat: 21:28 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Suara Suresi 22
12.10.2012, 16:05
Yorum: #1
Suara Suresi 22
Ve tilke ni’metun temunnuhâ aleyye en abbedte benî isrâîl(isrâîle).

1. ve tilke : ve bu
2. ni`metun : ni`met
3. temunnu-hâ : onu lütfettin, onunla lütufta bulundun
4. aleyye : bana
5. en abbedte : senin köle yapman
6. benî isrâîle : İsrailoğulları
İmam İskender Ali Mihr : Ve bu bana lütufta bulunduğun ni`met, Benî İsrail`i (İsrailoğulları`nı) senin köle yapmandır.
Diyanet İşleri : “Senin başıma kaktığın bu nimet (gerçekte) İsrailoğullarını köleleştirmen(in neticesi)dir.”
Abdulbaki Gölpınarlı : Verdiğin nîmeti başıma kakıyorsun ama bu da, İsrâiloğullarını kendine kul edindiğinden meydana gelen bir şeydi.
Adem Uğur : O nimet diye başıma kaktığın ise, (aslında) İsrailoğullarını kendine kul köle etmendir.
Ahmed Hulusi : "Nimetim diye başıma kaktığın şey, İsrailoğullarını köleleştirmen yüzünden oluşan bir olaydır!"
Ahmet Tekin : `Şu, nimet sayarak başıma kaktığın şeylere bak, İsrâiloğulları’nı köle olarak hizmetinde kullanmanın, oğullarını boğazlamanın, ilâhî bir tecelli ile boğazlanmaktan kurtarılmamın neresi senin tarafından bahşedilen nimet?`
Ahmet Varol : Başıma kaktığın o nimet ise İsariloğullarını kendine köle edinmenden dolayıdır.`
Ali Bulaç : "Bana karşı lütuf dediğin nimet de, İsrailoğullarını köle kılmandan dolayıdır."
Ali Fikri Yavuz : Zahiren başıma kaktığın o nimet de, gerçekte İsrail oğullarını kendine köle edinmiş olman içindi.”
Bekir Sadak : (20-22) Musa: «O isi kasden yaptimsa sapiklardan biri sayilirim. Bu yuzden sizden korkunca aranizdan kactim. Sonra, Rabbim bana hikmet verip, beni peygamber yapti. Basima kaktigin bu nimet, Israilogullarini kendine kole ettiginden oturudur» dedi.
Celal Yıldırım : Sizde büyütülmemi başıma kakılan bir nîmet (görüyorsan bu), israil oğulları`nı kulköle edinmendendir.»
Diyanet İşleri (eski) : (20-22) Musa: `O işi kasden yaptımsa sapıklardan biri sayılırım. Bu yüzden sizden korkunca aranızdan kaçtım. Sonra, Rabbim bana hikmet verip, beni peygamber yaptı. Başıma kaktığın bu nimet, İsrailoğullarını kendine köle ettiğinden ötürüdür` dedi.
Diyanet Vakfi : O nimet diye başıma kaktığın ise, (aslında) İsrailoğullarını kendine kul köle etmendir.
Edip Yüksel : `Başıma kaktığın bu iyilik de, İsrail oğullarını köleleştirmen yüzündendir!`
Elmalılı Hamdi Yazır : O başıma kakdığın bir ni`met de Beni İsraili kul, köle edinmiş olmandır.
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : O başıma kaktığın nimet de İsrail oğullarını kul köle edinmiş olmandır!»
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : «O başıma kaktığın nimet de (aslında) İsrail oğullarını kendine köle edinmiş olmandır.»
Fizilal-il Kuran : O nimet diye başıma kaktığın şey israiloğullarını köleleştirmenin sonucudur.»
Gültekin Onan : "Bana karşı lütuf dediğin nimet de, İsrailoğullarını köle kılmandan dolayıdır."
Hasan Basri Çantay : «Bana karşı imtinân etdiğin (başıma kakdığın) o ni`met, Isrâîl oğullarını kendine kul (köle) edindiğin içindi».
Hayrat Neşriyat : `(Sarayında yetişmekle) başıma kaktığın bu ni`met de, İsrâiloğullarını kendine köle edindiğin içindir.`
İbni Kesir : İşte, başıma kaktığın o nimet, İsrailoğullarını köle ettiğin içindir.
Muhammed Esed : Ve o başıma kaktığın iyiliğe gelince, bu İsrailoğulları`nı köleleştirmenin bir sonucu (değil mi)ydi?"
Ömer Nasuhi Bilmen : «Ve o da bir nîmettir ki, benim üzerime minnet ediyorsun, İsrailoğullarından köle edinmiş olduğundan dolayıdır.»
Ömer Öngüt : “Başıma kaktığın o nimet, İsrailoğullarını köle ettiğinden ötürüdür. ”
Şaban Piriş : Başıma kaktığın bu nimet, İsrailoğulları’nı kendine köle edinmenin bedelidir.
Suat Yıldırım : "O başıma kaktığın iyilik ise, İsrailoğullarını köleleştirmenin bir sonucu değil miydi?"
Süleyman Ateş : "O başıma kaktığın ni`met de İsrâil oğullarını köle yapman(yüzünden)dir. (Onları köle diye kullanıp erkek çocuklarını kesmeseydin, senin eline düşmezdim)"
Tefhim-ul Kuran : «Bana karşı lütuf dediğin nimet de, İsrailoğullarını köle kılmandan dolayıdır.»
Ümit Şimşek : `Başıma kaktığın iyiliğin sebebi de İsrailoğullarını kendine köle yapmış olmandı.`
Yaşar Nuri Öztürk : "O başıma kaktığın nimet, İsrailoğullarını köle yapmana karşılıktı."
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Yeni Yorum Gönder 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 1,532 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,933 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 1,329 19.10.2013 22:12
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 1,291 19.10.2013 22:11
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 1,311 19.10.2013 22:11

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.