Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 22.09.2020, Saat: 23:38 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tevbe Suresi 116
24.10.2012, 16:18
Yorum: #1
Tevbe Suresi 116
İnnallâhe lehu mulkus semâvâti vel ard(ardı), yuhyî ve yumît(yumîtu), ve mâ lekum min dûnillâhi min veliyyin ve lâ nasîr(nasîrin).

1. inne allâhe : muhakkak ki Allah
2. lehu : onun
3. mulku es semâvâti : semaların (göklerin) mülkü, idaresi, saltanatı
4. ve el ardı : ve yerin, yeryüzü
5. yuhyî : diriltir, yaşatır, hayat verir
6. ve yumîtu : ve öldürür
7. ve mâ : ve yoktur
8. lekum : sizin için
9. min dûni allâhi : Allah`tan başka
10. min veliyyin : bir velî, bir dost
11. ve lâ : ve yoktur
12. nasîrin : bir yardımcı
İmam İskender Ali Mihr : Semaların ve yerin mülkü muhakkak ki; Allah`ındır. Yaşatır (hayat verir) ve öldürür. Sizin için Allah`tan başka bir dost ve bir yardımcı yoktur.
Diyanet İşleri : Şüphesiz göklerin ve yerin hükümranlığı yalnız Allah’ındır. O, diriltir ve öldürür. Sizin için Allah’tan başka ne bir dost, ne de bir yardımcı vardır.
Abdulbaki Gölpınarlı : Şüphe yok Allah, öyle bir mabuttur ki onundur göklerin ve yeryüzünün saltanat ve tedbiri; öldürür, diriltir ve ondan başka size ne bir dost vardır, ne bir yardımcı.
Adem Uğur : Göklerin ve yerin mülkü yalnız Allah`ındır. O diriltir ve öldürür. Sizin için Allah`tan başka ne bir dost ne de bir yardımcı vardır.
Ahmed Hulusi : Semâların ve arzın mülkü Allâh içindir. . . Diriltir ve öldürür. . . Sizin için Allâh dûnunda ne bir Veliyy ve ne de bir yardımcı vardır.
Ahmet Tekin : Göklerin ve yerin mülkü ve hükümranlığı şüphesiz Allah’ındır. O hayat verir yaşatır, eceller gelince de ölümü gerçekleştirir. Sizin için Allah’ın dışında, kulları durumundakilerden ne bir velî, koruyucu, ne de bir yardım eden bulunur.
Ahmet Varol : Göklerin ve yerin mülkiyeti Allah`ındır. Diriltir ve öldürür. Sizin de Allah`tan başka bir dostunuz ve yardımcınız yoktur.
Ali Bulaç : Gerçek şu ki, göklerin ve yerin mülkü Allah`ındır; diriltir ve öldürür. Sizin Allah`tan başka veliniz ve yardımcınız yoktur.
Ali Fikri Yavuz : Bütün göklerin ve yerin mülkü, gerçekten Allah’ındır; O’nundur. O hayat verir ve öldürür. Size Allah’dan başka ne bir veli vardır, ne de bir yardımcı...
Bekir Sadak : Goklerin ve yerin hukumranligi elbette Allah`indir; dirilten ve olduren O`dur. Allah`tan baska dost ve yardimciniz yoktur.
Celal Yıldırım : Şüphesiz ki göklerin ve yerin mülkü Allah`ındır. Diriltir ve öldürür. Allah`tan başka yoktur sizin için ne bir dost, ne de bir yardımcı.
Diyanet İşleri (eski) : Göklerin ve yerin hükümranlığı elbette Allah`ındır; dirilten ve öldüren O`dur. Allah`tan başka dost ve yardımcınız yoktur.
Diyanet Vakfi : Göklerin ve yerin mülkü yalnız Allah`ındır. O diriltir ve öldürür. Sizin için Allah`tan başka ne bir dost ne de bir yardımcı vardır.
Edip Yüksel : Göklerin ve yerin egemenliği ALLAH`a aittir. Diriltir, öldürür. Sizin için ALLAH`tan başka ne bir sahip ne de bir yardımcı yoktur.
Elmalılı Hamdi Yazır : Hakikat Allah, bütün Göklerin Yerin mülkü onun, diriltir de öldürür de ve size ondan başka ne bir veliy vardır ne bir nasîr
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : Muhakkak ki, göklerin ve yerin mülkü Allah`ındır. Diriltir de öldürür de. Size O`ndan başka ne bir dost vardır, ne de bir yardımcı.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : Hiç şüphesiz, göklerin ve yerin mülkü Allah`ındır. O, diriltir de, öldürür de. Size O`ndan başka ne bir dost vardır, ne de bir yardımcı.
Fizilal-il Kuran : Göklerin ve yerin egemenliği Allah`ın tekelindedir. Can veren de öldüren de O`dur. Sizin Allah`dan başka bir dostunuz, dayanağınız ve yardım edeniniz yoktur.
Gültekin Onan : Gerçek şu ki, göklerin ve yerin mülkü Tanrı`nındır; diriltir ve öldürür. Sizin Tanrı`dan başka veliniz ve yardımcınız yoktur.
Hasan Basri Çantay : Göklerin ve yerin mülk (-ü saltanat) ı hakıykaten Allahındır, Onundur. O, hem diriltir, hem öldürür. Sizin Allahdan başka ne bir yâriniz, ne de bir yardımcınız yokdur.
Hayrat Neşriyat : Şübhesiz ki göklerin ve yerin mülkü (hükümranlığı) ancak Allah’ındır! (O) hayatverir ve (O) öldürür! Sizin için Allah’dan başka ne bir dost, ne de bir yardımcı vardır!
İbni Kesir : Göklerin ve yerin mülkü Allah`ındır. Öldürür ve diriltir. Sizin için Allah`tan başka bir dost ve yardımcı da yoktur.
Muhammed Esed : Şüphe yok ki, göklerin ve yerin egemenliği yalnızca Allah`ındır: hayatı bahşeden de, ölümü takdir eden de (yalnız) O`dur; ve Allah`tan başka sizi koruyabilecek, size yardım edebilecek kimse yoktur.
Ömer Nasuhi Bilmen : Muhakkak ki Allah Teâlâ, bütün göklerin ve yerin mülkü O`nundur. Diriltir de, öldürür de. Ve sizin için O`ndan başka ne bir yar vardır, ne de bir yardımcı.
Ömer Öngüt : Göklerin ve yerin mülkü Allah`ındır. Diriltir ve öldürür. Sizin için Allah`tan başka ne bir dost ne de bir yardımcı yoktur.
Şaban Piriş : Göklerin ve yerin hükümranlığı elbette Allah’ındır. Dirilten ve öldüren O’dur. Sizin Allah’tan başka bir veliniz ve yardımcınız yoktur.
Suat Yıldırım : Göklerin ve yerin hâkimiyeti Allah’ındır. Dirilten ve öldüren O’dur. Sizin Allah’tan başka ne hâminiz, ne yardımcınız yoktur.
Süleyman Ateş : Göklerin ve yerin mülkü Allâh`ındır. Yaşatan, öldüren O`dur. Sizin Allah`tan başka bir dost ve yardımcınız yoktur.
Tefhim-ul Kuran : Gerçek şu ki, göklerin ve yerin mülkü Allah`ındır; diriltir ve öldürür. Sizin Allah`tan başka veliniz ve yardımcınız yoktur.
Ümit Şimşek : Göklerin ve yerin egemenliği Allah`ındır. O diriltir ve öldürür. Sizin ise Allah`tan başka ne bir dostunuz vardır, ne bir yardımcınız.
Yaşar Nuri Öztürk : Göklerin de yerin de mülk ve yönetimi Allah`ındır. Diriltir de öldürür de. Sizin için Allah dışında ne bir dost vardır ne de bir yardımcı.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 855 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,309 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 771 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 743 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 718 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.