Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 20.02.2019, Saat: 01:52 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tevbe Suresi 129
17.09.2012, 20:15
Yorum: #1
Tevbe Suresi 129
Fe in tevellev fe kul hasbiyallâh(hasbiyallâhu), lâ ilâhe illâ hûve, aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azîm(azîmi).

1. fe in : bundan sonra, eğer
2. tevellev : yüz çevirirler, dönerler
3. fe kul : o zaman de (ki)
4. hasbiye allâhu : Allah bana yeter (kâfidir)
5. lâ ilâhe : ilâh yoktur
6. illâ huve : ondan başka
7. aleyhi : ona
8. tevekkeltu : ben tevekkül ettim (güvendim)
9. ve huve : ve O
10. rabbu el arşi el azîmi : azîm (büyük) arşın Rabbi
İmam İskender Ali Mihr : Bundan sonra eğer onlar dönerlerse, o zaman onlara şöyle de: “Bana, Allah yeter (kâfidir), O`ndan başka ilâh yoktur. Ben, Allah`a tevekkül ettim (güvendim). Ve O, azîm arşın Rabbidir.
Diyanet İşleri : Eğer yüz çevirirlerse de ki: “Bana Allah yeter. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Ben ancak O’na tevekkül ettim. O, yüce Arş’ın sahibidir.”
Abdulbaki Gölpınarlı : Fakat döner, yüz çevirirlerse hemen de ki: Allah yeter bana, yoktur ondan başka tapacak, ona dayandım ve odur büyük arşın sâhibi.
Adem Uğur : (Ey Muhammed!) Yüz çevirirlerse de ki: Allah bana yeter. O`ndan başka ilâh yoktur. Ben sadece O`na güvenip dayanırım. O yüce Arş`ın sahibidir.
Ahmed Hulusi : Eğer yüz çevirirler ise de ki: "Allâh bana yeter! Tanrı yoktur sadece `HÛ`! O`na tevekkül ettim. . . Arş-ı Aziym`in Rabbi `HÛ`dur!"
Ahmet Tekin : Eğer onlar senin peygamberliğine imandan yüz çevirirler, güç ve iktidarlarını kullanarak halkı yönlendirmeye devam ederlerse:
`Allah bana yeter. Hak ilâh yalnızca O’dur. Ona dayanıp, güvendim, işlerimi O’na havale ettim. O, yüce arşın, sınırsız kudret ve iktidar makamının Rabbidir` de.
Ahmet Varol : Eğer yüz çevirirlerse de ki: `Allah bana yeter. O`ndan başka ilah yoktur. Ben O`na güvendim. O, büyük Arş`ın Rabbidir.`
Ali Bulaç : Eğer onlar yüz çevirirlerse, de ki: "Bana Allah yeter. O`ndan başka ilah yoktur. Ben O`na tevekkül ettim ve büyük arşın Rabbi O`dur."
Ali Fikri Yavuz : Ey Rasûlüm, eğer senden yüz çevirirlerse (sana iman etmezler ve emirlerini dinlemezlerse) de ki: “- Bana Allah yeter, ondan başka hiç bir ilâh yoktur. Ben, ancak ona güvendim ve o büyük ARŞ’ın sâhibidir.”
Bekir Sadak : Eger yuz cevirirlerse de ki: «Allah bana yeter; O`ndan baska tanri yoktur, yalniz O`na guveniyorum; O buyuk arsin Rabbidir."*
Celal Yıldırım : Buna rağmen yüzçevirirlerse, de ki: Allah bana yeter; O`ndan başka hiçbir ilâh yoktur; ancak O`na güvenip dayanırım. O, büyük Arş`ın sahibidir.
Diyanet İşleri (eski) : Eğer yüz çevirirlerse de ki: `Allah bana yeter; O`ndan başka tanrı yoktur, yalnız O`na güveniyorum; O büyük arşın Rabbidir.`
Diyanet Vakfi : (Ey Muhammed!) Yüz çevirirlerse de ki: Allah bana yeter. O`ndan başka ilâh yoktur. Ben sadece O`na güvenip dayanırım. O yüce Arş`ın sahibidir.
Edip Yüksel : Yüz çevirirlerse de ki: `Tanrı bana yeter! O`ndan başka tanrı yoktur. O`na dayandım; O büyük Arş`ın sahibidir.
Elmalılı Hamdi Yazır : Eğer aldırmazlarsa deki: bana Allah yetişir ondan başka ilâh yoktur, ben ona dayanmaktayım ve o, o büyük Arşın sahibidir
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : Eğer aldırmazlarsa de ki: «Bana Allah yeter! O`ndan başka ilah yoktur! Ben O`na dayanmaktayım ve O, o büyük Arş`ın sahibidir!»
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : Eğer aldırmazlarsa onlara de ki: Bana Allah yeter. O`ndan başka ilâh yoktur. Ben O`na dayanmaktayım ve O, o büyük Arş`ın Rabbidir.
Fizilal-il Kuran : Eğer sana sırt çevirirlerse de ki, Allah bana yeter, O`ndan başka ilah yoktur ben sırf O`na dayandım, O, yüce Arş`ın sahibidir.
Gültekin Onan : Eğer onlar yüz çevirirlerse, de ki: "Bana Tanrı yeter. O`ndan başka tanrı yoktur. Ben O`na tevekkül ettim ve büyük arşın rabbi O`dur."
Hasan Basri Çantay : (Habîbim, sana îman etmekden) yüz çevirirlerse de ki: «Bana Allah yeter. Ondan başka hiçbir Tanrı yok. Ben ancak Ona güvenib dayandım. O, büyük arşın saahibidir».
Hayrat Neşriyat : (Ey şefkatli Resûl!) Eğer (seni dinlemeyip senden) yüz çevirirlerse, artık de ki: `Allah bana kâfîdir! O’ndan başka ilâh yoktur! (Ben) O’na tevekkül ettim ve O, büyük arşın Rabbidir!`
İbni Kesir : Eğer yüz çevirirlerse; de ki: Allah, bana yeter. O`ndan başka hiç bir ilah yoktur. Ben O`na tevekkül ettim ve O, büyük Arş`ın Rabbıdır.
Muhammed Esed : Fakat (bütün bunlara rağmen) onlar yine de yüz çevirirlerse de ki: "Allah bana yeter! O`ndan başka tanrı yok. Hep O`na dayanmış O`na güvenmişimdir ben; çünkü O`dur en yüce hükümranlığın Rabbi".
Ömer Nasuhi Bilmen : Eğer yüz çevirirlerse artık de ki: «Allah Teâlâ bana kâfidir. O`ndan başka mâbûd yoktur. Ben ancak O`na tevekkül ettim ve O, pek büyük olan Arş`ın sahibidir.»
Ömer Öngüt : Eğer yüz çevirirlerse de ki: “Allah bana yeter! O`ndan başka ilâh yoktur, O`na tevekkül ederim. O, büyük Arş`ın sahibidir. ”
Şaban Piriş : Eğer imandan yüz çevirirlerse de ki: -Bana Allah yeter, O’ndan başka ilah yoktur. Yalnız O’na güveniyorum. O, büyük arşın Rabbidir.
Suat Yıldırım : Buna rağmen aldırmaz, yüz çevirirlerse, ey Resulüm! de ki:"Allah bana yeter. O’ndan başka tanrı yoktur. Ben yalnız O’na dayanırım. Çünkü O, büyük Arş’ın, muazzam hükümranlığın sahibidir."
Süleyman Ateş : Eğer yüz çevirirlerse de ki: "Allâh bana yeter! O`ndan başka tanrı yoktur. O`na dayandım, O büyük Arş`ın sâhibidir!"
Tefhim-ul Kuran : Eğer onlar yüz çevirirlerse, de ki: «Bana Allah yeter. O`ndan başka ilah yoktur. Ben O`na tevekkül ettim ve büyük arşın Rabbi O`dur.»
Ümit Şimşek : Yine de insanlar yüz çevirecek olurlarsa, sen de ki: Bana Allah yeter. Ondan başka tanrı yoktur. Ben Ona tevekkül ettim. Büyük Arş`ın Rabbi de Odur.
Yaşar Nuri Öztürk : Eğer çekip giderlerse de ki: "Allah bana yeter. İlah yok O`ndan başka. Yalnız O`na dayandım ben; büyük arşın sahibi O`dur."
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 616 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,048 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 573 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 514 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 497 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.