Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 29.05.2020, Saat: 00:11 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tevbe Suresi
30.08.2012, 23:00
Yorum: #1
Tevbe Suresi
1. allah ve resûlünden, kendileriyle antlaşma yapmış olduğunuz müşriklere bir ültimatomdur:
2. yeryüzünde dört ay daha dolaşın. şunu bilin ki, siz allah`ı âciz bırakacak değilsiniz; allah ise, inkârcıları perişan edecektir.
3. hacc-ı ekber gününde, allah ve resûlünden bütün insanlara bir bildiridir: allah ve resûlü, allah`a ortak koşanlardan uzaktır. eğer tövbe ederseniz, bu sizin için hayırlıdır. ama yüz çevirirseniz, şunu iyi bilin ki, siz allah`ı âciz bırakabilecek değilsiniz. inkârcılara, elem dolu bir azabı müjdele!
4. ancak allah`a ortak koşanlardan, kendileriyle antlaşma yapmış olduğunuz, sonra da antlaşmalarında size karşı hiçbir eksiklik yapmamış ve sizin aleyhinize hiç kimseye yardım etmemiş olanlar, bu hükmün dışındadır. onların antlaşmalarını, süreleri bitinceye kadar tamamlayın. şüphesiz allah, kendine karşı gelmekten sakınanları sever.
5. haram aylar çıkınca bu allah`a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. şüphesiz allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.
6. eğer allah`a ortak koşanlardan biri senden sığınma talebinde bulunursa, allah`ın kelâmını işitebilmesi için ona sığınma hakkı tanı. sonra da onu güven içinde olacağı yere ulaştır. bu, onların bilmeyen bir kavim olmaları sebebiyledir.
7. allah`a ortak koşanların allah katında ve resûlü yanında bir ahdi nasıl olabilir? ancak mescid-i haram`ın yanında kendileriyle antlaşma yaptıklarınız başkadır. bunlar size karşı dürüst davrandığı sürece, siz de onlara dürüst davranın. çünkü allah kendine karşı gelmekten sakınanları sever.
8. onların bir ahdi nasıl olabilir ki! eğer onlar size üstün gelselerdi, ne akrabalık (bağlarını), ne de antlaşma (yükümlülüğünü) gözetirlerdi. ağızlarıyla sizi hoşnut etmeye çalışıyorlar, oysa kalpleri buna karşı çıkıyor. onların pek çoğu fasık kimselerdir.
9. allah`ın âyetlerini az bir karşılığa değiştiler de insanları onun yolundan alıkoydular. bunların yapmakta oldukları şeyler gerçekten ne kötüdür!
10. bir mü`min hakkında ne akrabalık (bağlarını), ne de antlaşma (yükümlülüğünü) gözetirler. işte onlar taşkınlık yapanların ta kendileridir.
11. fakat tövbe edip, namazı kılar ve zekâtı verirlerse, artık onlar sizin din kardeşlerinizdir. bilen bir kavme âyetleri işte böyle ayrı ayrı açıklarız.
12. eğer antlaşmalarından sonra yeminlerini bozup dininize dil uzatırlarsa, küfrün ele başlarıyla savaşın. çünkü onlar yeminlerine riâyet etmeyen kimselerdir. umulur ki, vazgeçerler.
13. yeminlerini bozan, peygamberi yurdundan çıkarmaya kalkışan ve üstelik size tecavüzü ilk defa kendileri başlatan bir kavimle savaşmaz mısınız? yoksa onlardan korkuyor musunuz? oysa allah, -eğer siz gerçek mü`minler iseniz- kendisinden korkmanıza daha lâyıktır.
14, 15. onlarla savaşın ki, allah onlara sizin ellerinizle azap etsin, onları rezil etsin, onlara karşı size yardım etsin, mü`min topluluğun gönüllerini ferahlatsın ve onların kalplerindeki öfkeyi gidersin. allah dilediğinin tövbesini kabul eder. allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 792 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,254 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 708 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 678 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 659 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.