Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 23.09.2020, Saat: 05:05 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tevbe Suresi 30
24.10.2012, 15:46
Yorum: #1
Tevbe Suresi 30
Ve kâletil yahûdu uzeyrunibnullâhi ve kâletin nasârâl mesîhubnullâh(mesîhubnullâhi) zâlike kavluhum bi efvâhihim yudâhiûne kavlellezîne keferû min kablu kâtelehumullâh(kâtelehumullâhu) ennâ yu`fekûn(yu`fekûne).

1. ve kâlet el yahûdu : ve yahudiler dediler
2. uzeyrun ibnu allâhi : Üzeyir Allah`ın oğlu
3. ve kâlet en nasârâ : ve nasraniler dediler
4. el mesîhu ibnu allâhi : Mesih, Allah`ın oğlu
5. zâlike : bu
6. kavlu-hum : onların söyledikleri
7. bi efvâhi-him : ağızları ile
8. yudâhiûne : benzetiyorlar
9. kavle : söylediklerini
10. ellezîne keferû : inkâr eden kimseler
11. min kablu : daha önceden
12. kâtele-hum allâhu : Allah onları öldürsün (kahretsin)
13. ennâ : nasıl
14. yu`fekûne : döndürülüyorlar
İmam İskender Ali Mihr : Ve yahudiler: “Üzeyir Allah`ın oğludur.” dediler ve nasraniler: “Mesih Allah`ın oğludur.” dediler. Onların ağızlarıyla söylediği bu sözler, daha önce inkâr eden kimselerin sözlerine benziyor. Allah onları öldürsün. Nasıl da döndürülüyorlar.
Diyanet İşleri : Yahudiler, “Üzeyr, Allah’ın oğludur” dediler. Hıristiyanlar ise, “İsa Mesih, Allah’ın oğludur” dediler. Bu, onların ağızlarıyla söyledikleri (gerçeği yansıtmayan) sözleridir. Onların bu sözleri daha önce inkâr etmiş kimselerin söylediklerine benziyor. Allah, onları kahretsin. Nasıl da haktan çevriliyorlar!
Abdulbaki Gölpınarlı : Yahudiler, Uzeyr, Allah`ın oğludur dedi, Nasrânîler de Mesîh, Allah`ın oğludur dedi. Bu söz, onların uydurup ağızlarına aldıkları bir söz. Daha önce kâfir olanların sözlerini taklît etmedeler, hay Allah kahredesiler, nasıl da yalana kapılıyorlar, bâtıla uyuyorlar.
Adem Uğur : Yahudiler, Uzeyr Allah`ın oğludur, dediler. Hıristiyanlar da, Mesîh (İsa) Allah`ın oğludur dediler. Bu onların ağızlarıyla geveledikleri sözlerdir. (Sözlerini) daha önce kâfir olmuş kimselerin sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsin! Nasıl da (haktan bâtıla) döndürülüyorlar!
Ahmed Hulusi : Yahudiler: "Üzeyr, Allâh`ın oğludur" dediler. . . Nasara da: "Mesih, Allâh`ın oğludur" dediler. . . Bunu ağızlarıyla söylüyorlar! Daha önce hakikat bilgisini inkâr edenlerin sözlerini taklit ediyorlar. . . Allâh onları öldürsün! Nasıl da (Hak`tan) sapıyorlar!
Ahmet Tekin : Yahudiler:
`Üzeyr, Allah’ın oğludur` dediler. Hristiyanlar da:
`Mesih, Allah’ın oğludur` dediler. Bu onların ağızlarında geveledikleri sözlerdir. Bu sözlerle kendilerinden önce kulluk sözleşmesindeki ortak taahhütlerini, Allah’a iman, kulluk ve sorumluluk bilincini şuur altına iterek örtbas edip inkârda ısrar eden, küfre sapmış olanların sözleri arasında benzerlik de kuruyorlar. Allah onları kahretsin, nasıl haktan batıla dönüyorlar.
Ahmet Varol : Yahudiler: `Uzeyr Allah`ın oğludur` dediler. Hırıstiyanlar da: `Mesih Allah`ın oğludur` dediler. Bu kendi ağızlarıyla söyledikleri sözleridir. Daha önce inkar etmiş olanların sözlerini taklit ediyorlar. Allah onları kahretsin! Nasıl da uzaklaştırılıyorlar!
Ali Bulaç : Yahudiler: "Üzeyir Allah`ın oğludur" dediler; hristiyanlar da: "Mesih Allah`ın oğludur" dediler. Bu, onların ağızlarıyla söylemeleridir; onlar, bundan önceki inkâr edenlerin sözlerini taklid ediyorlar. Allah onları kahretsin; nasıl da çevriliyorlar?
Ali Fikri Yavuz : Yahudi’ler, “Üzeyr (Aleyhisselâm) Allah’ın oğludur” dediler. Hristiyanlar da “Mesîh (aleyhisselâm) Allah’ın oğludur” dediler. Bu onların ağızlarıyla uydurdukları sözleridir ki daha önce küfredenlerin (Melekler Allah’ın kızlarıdır, diyenlerin) sözlerine benziyor. Allah, onları kahretsin, hakdan batıla nasıl çevriliyorlar?
Bekir Sadak : Yahudiler, «Uzeyr Allah`in ogludur» dediler; Hiristiyanlar, «Mesih Allah`in ogludur» dediler. Bu, daha once inkar edenlerin sozlerine benzeterek agizlarinda geveledikleri sozdur. Allah onlari yok etsin! Nasil da uyduruyorlar;
Celal Yıldırım : Yahudîler, «Üzeyr, Allah`ın oğludur» dediler. Nasâra (= Hıristiyanlar) da «Mesîh (İsâ) Allah`ın oğludur» dediler. Bu daha önce inkâra sapanların söylediklerine benzer anlamda, ağızlarında geveledikleri sözlerdir. Allah kahredesiler! Nasıl da (hak`tan saptırılıp) yüzleri çevriliyor?!
Diyanet İşleri (eski) : Yahudiler, `Üzeyr Allah`ın oğludur` dediler; Hıristiyanlar, `Mesih Allah`ın oğludur` dediler. Bu, daha önce inkar edenlerin sözlerine benzeterek ağızlarında geveledikleri sözdür. Allah onları yok etsin, nasıl da uyduruyorlar!
Diyanet Vakfi : Yahudiler, Uzeyr Allah`ın oğludur, dediler. Hıristiyanlar da, Mesîh (İsa) Allah`ın oğludur dediler. Bu onların ağızlarıyla geveledikleri sözlerdir. (Sözlerini) daha önce kâfir olmuş kimselerin sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsin! Nasıl da (haktan bâtıla) döndürülüyorlar!
Edip Yüksel : Yahudiler: `Uzeyr ALLAH`ın oğludur,` dediler. Hıristiyanlar da, `Mesih ALLAH`ın oğludur,` dediler. Bu, ağızlarından çıkan sözleridir. Önceden inkar etmiş olanların sözlerini taklid ediyorlar. ALLAH onları mahkum eder. Nasıl da çevriliyorlar?
Elmalılı Hamdi Yazır : Yehudîler «Uzeyr Allahın oğlu» dediler, Nesrânîler de «Mesîh Allâhın oğlu» dediler, bu onların ağızlariyle söyledikleri sözleri ki önceden küfredenlerin sözlerine benzetiyorlar Allah kahredesiler nereden saptırılıyorlar?
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : Yahudiler: «Üzeyr Allah`ın oğludur.» dediler. Hıristiyanlar da: «Mesih, Allah`ın oğludur.» dediler. Bu, onların, önceden Allah`ı inkar edenlerin sözüne benzeterek, ağızlarıyla geveledikleri sözleridir. Allah kahredesiceler, nereden de saptırılıyorlar?
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : Yahudiler, «Uzeyir Allah`ın oğlu» dediler, Hıristiyanlar da «Mesih Allah`ın oğlu», dediler. Bu onların kendi ağızlarıyla uydurdukları sözlerdir. Daha önce inkâra sapmış olanların sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsin, nasıl da saptırıyorlar!
Fizilal-il Kuran : Yahudiler «Uzeyr, Allah`ın oğludur» dediler. Hıristiyanlar da «Mesih (İsa) Allah`ın oğludur» dediler. Bunlar, onların ağızları ile geveledikleri dayanaksız sözlerdir. Böyle demekle daha önceki kâfirlerin sözlerine özeniyorlar. Allah kahretsin onları. Nasıl gerçeklerden sapıyorlar?
Gültekin Onan : Yahudiler: "Üzeyir Tanrı`nın oğludur" dediler; hristiyanlar da: "Mesih Tanrı`nın oğludur" dediler. Bu, onların ağızlarıyla söylemeleridir; onlar, bundan önceki küfredenlerin sözlerini taklid ediyorlar. Tanrı onları kahretsin; nasıl da çevriliyorlar?
Hasan Basri Çantay : Yahudiler «Uzeyr Allahın oğludur» dedi (ler), Hıristiyanlar da «Mesîh» (îsâ) Allahın oğludur» dedi (ler). Bu, onların ağızlariyle (geveledikleri câhilce) sözleridir ki (bununla gûyâ) daha evvel küfredenlerin sözlerini taklîd ediyorlar. Hay Allah kahredesi adamlar! (Hakdan baatıla) nasıl da döndürülüyorlar!..
Hayrat Neşriyat : Yahudiler: `Uzeyr, Allah’ın oğludur` dediler; hristiyanlar da: `Mesîh, Allah’ın oğludur` dediler. (Hâşâ!) Bu, onların ağızlarıyla geveledikleri sözleridir. (Ki) önceden inkâr edenlerin sözüne benzetiyorlar. Allah onları kahretsin! Nasıl da (haktan) çevriliyorlar!
İbni Kesir : Yahudiler dediler ki: Uzeyr Allah`ın oğludur. Hristiyanlar da dediler ki: Mesih Allah`ın oğludur. Bu, onların ağızlarında dolaşan sözlerdir ki, daha önce küfretmiş olanların sözüne benzetiyorlar. Allah onları yok etsin, nasıl da uyduruyorlar.
Muhammed Esed : Yahudiler: "Üzeyir Allahın oğludur" diyorlar; Hıristiyanlarsa: "İsa Allahın oğludur" diyorlar. Bunlar, özleri itibariyle, böylelerinin geçmiş çağlarda hakkı inkar edenlerin uydurduğu asılsız iddialara özenerek dillerine doladıkları söylentilerdir! (işte şu bedduayı hak ediyorlarSmile "Allah kahretsin onları!" Zihnen nasıl da saptırılıyorlar!
Ömer Nasuhi Bilmen : Ve Yahudiler dediler ki: «Üzeyr, Allah`ın oğludur.» Nasrâniler de dedi ki: «Mesih, Allah`ın oğludur.» Bu, onların ağızlarıyla söyledikleri lakırdılardır. Evvelce kâfir olanların lakırdılarına benzetiyorlar. Allah Teâlâ kendilerini kahretsin! Nasıl (Hak`tan) çevriliyorlar.
Ömer Öngüt : Yahudiler: “Üzeyir Allah`ın oğludur. ” dediler. Hıristiyanlar da: “Mesih (İsa) Allah`ın oğludur. ” dediler. Bu, daha önce inkâr edenlerin sözlerine benzeterek geveledikleri sözlerdir. Allah onları kahretsin! Nasıl da uyduruyorlar?
Şaban Piriş : Yahudiler: -Uzeyir Allah’ın oğludur, dediler. Hıristiyanlar da ‘Mesih Allah’ın oğludur.’ dediler. Bu daha önce kafir olanların sözlerine benzeterek ağızlarında geveledikleri sözdür. Allah onları kahretsin, nasıl da uyduruyorlar!
Suat Yıldırım : Yahudiler: "Üzeyir Allah’ın oğludur" dediler. Hıristiyanlar da "Mesih, Allah’ın oğludur." dediler. Bu onların ağızlarında geveledikleri sözlerden ibarettir. Onlar, sözlerini daha önce geçmiş kâfirlerin sözlerine benzetiyorlar. Hay Allah kahredesiler! Nasıl da haktan batıla döndürülüyorlar?
Süleyman Ateş : Yahûdiler: "Uzeyr, Allâh`ın oğludur." dediler. Hıristiyanlar da: "Mesih Allâh`ın oğludur." dediler. Bu, onların ağızlariyle geveledikleri sözleridir. (Sözlerini), önceden inkâr etmiş(olan müşrik)lerin sözlerine benzetiyorlar. Allâh onları kahretsin, nasıl da (haktan bâtıla) çevriliyorlar!?
Tefhim-ul Kuran : Yahudiler: «Üzeyir Allah`ın oğludur» dediler; Hıristiyanlar da: «Mesih Allah`ın oğludur» dediler. Bu, onların ağızlarıyla söylemeleridir; onlar, bundan önceki küfredenlerin sözlerini taklid ediyorlar. Allah onları kahretsin; nasıl da çevriliyorlar?
Ümit Şimşek : Yahudiler `Üzeyir Allah`ın oğludur` dediler. Hıristiyanlar da `Mesih Allah`ın oğludur` dediler. Bu onların kendi ağızlarıyla uydurdukları sözleridir ki, kendilerinden önce kâfir olanların sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsin, nasıl da saptırılıyorlar!
Yaşar Nuri Öztürk : Yahudiler: "Uzeyr, Allah`ın oğludur." dediler; Hıristiyanlar da: "Mesih, Allah`ın oğludur." dediler. Kendi ağızlarının sözüdür bu. Kendilerinden önce inkâr edenlerin sözlerine benzetme yapıyorlar. Allah onları kahretsin! Nasıl da yüz geri çevriliyorlar!
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 855 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,309 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 771 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 743 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 718 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.