Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 25.08.2019, Saat: 05:58 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zumer Suresi 46
13.09.2012, 04:29
Yorum: #1
Zumer Suresi 46
Kulillâhumme fâtıras semâvâti vel ardı âlimel gaybi veş şehâdeti ente tahkumu beyne ıbâdike fî mâ kânû fîhi yahtelifûn(yahtelifûne).

1. kul : de, söyle
2. allâhumme : Allah`ım
3. fâtıre : yaratan
4. es semâvâti : semalar, gökler
5. ve el ardı : ve yeryüzü, arz, yer
6. âlime : bilen
7. el gaybi : gayb, görünmeyen
8. ve eş şehâdeti : ve görünen
9. ente : sen
10. tahkumu : hükmedersin
11. beyne : arasında
12. ıbâdi-ke : (senin) kulların
13. fîmâ : o şeyde
14. kânû : idiler, oldular
15. fîhi : onda, hakkında
16. yahtelifûne : ihtilâf ederler
İmam İskender Ali Mihr : De ki: "Allah`ım! Gökleri ve yeri yaratan, gaybı (görünmeyeni) ve görüneni bilen Sensin. Kullarının arasında, ihtilâf etmiş oldukları şeyler hakkında hüküm verecek olan Sensin."
Diyanet İşleri : De ki: “Ey göklerin ve yerin yaratıcısı olan, gaybı da, görünen âlemi de bilen Allah’ım! Ayrılığa düştükleri şeyler konusunda kulların arasında sen hükmedersin.”
Abdulbaki Gölpınarlı : De ki: Gökleri ve yeryüzünü yaratan, gizliyi de, açıkta olanı da bilen Allah`ım, ihtilâfa düştükleri şeyler hakkında, kullarının arasında sen hüküm vereceksin.
Adem Uğur : De ki: Ey gökleri ve yeri yaratan, gizliyi de aşikârı da bilen Allah! Kullarının arasında, ayrılığa düştükleri şeyin hükmünü ancak sen vereceksin.
Ahmed Hulusi : De ki: "Ey Allâh`ım, semâların ve arzın Fâtır`ı; gaybı ve şehâdeti bilen; tartıştıkları konuda kulların arasında sen hüküm verirsin!"
Ahmet Tekin : `Allahım, ey gökleri ve yeri yaratan! Duyu ve bilgi alanı ötesini, gayb âlemini ve görülen âlemi bilen! Kullarının ihtilâfa, ihtilâf çıkarmaya devam ettikleri konularda, aralarında, sen, yalnız sen hüküm vereceksin.` de.
Ahmet Varol : De ki: `Ey gökleri ve yeri yaratan, gizliyi de görüneni de bilen Allah`ım! Aralarında ayrılığa düşmüş oldukları konularda, kullarının arasında sen hüküm vereceksin.`
Ali Bulaç : De ki: "Ey gökleri ve yeri yaratan, gaybı ve müşahede edilebileni bilen Allah`ım. Anlaşmazlığa düştükleri şeylerde, kullarının arasında sen hüküm vereceksin."
Ali Fikri Yavuz : De ki: “- Ey gökleri ve yeri yaratan, gaybi ve hazırı bilen Allahım! Kularının arasında, o ayrılığa düştükleri (dine ait) şeyler hakkında sen hüküm vereceksin.”
Bekir Sadak : De ki: «Ey goklerin, yerin yaratani, gorulmeyeni ve goruleni bilen Allah! Kullarinin ayriliga dustukleri seyler hakkinda aralarinda Sen hukmedeceksin.»
Celal Yıldırım : De ki: Ey gökleri ve yeri örneksiz, misalsiz yaratan, ortada olanı ve olmayanı, görüneni, görünmeyeni bilen Allahım ! Farklı görüş ve iddialarda bulundukları hususlar hakkında kulların arasında sen hüküm vereceksin.
Diyanet İşleri (eski) : De ki: `Ey göklerin, yerin yaratanı, görülmeyeni ve görüleni bilen Allah`ım! Kullarının ayrılığa düştükleri şeyler hakkında aralarında Sen hükmedeceksin.`
Diyanet Vakfi : De ki: Ey gökleri ve yeri yaratan, gizliyi de aşikârı da bilen Allah! Kullarının arasında, ayrılığa düştükleri şeyin hükmünü ancak sen vereceksin.
Edip Yüksel : De ki, `Gökleri ve yeri yoktan var eden, gizliyi ve açığı Bilen Tanrım, ayrılığa düştükleri konularda kulların arasında hükmü yalnız sen verirsin.`
Elmalılı Hamdi Yazır : De ki: ey Gökleri ve Yeri yaradan ve gayb-ü şehadeti bilen Allahım! Kullarının arasında o ıhtılâf edip durdukları şeyler hakkında sen huküm vereceksin
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : De ki: «Ey gökleri ve yeri yaratan, görülmeyeni ve görüleni bilen Allah`ım, kullarının arasında o ihtilaf edip durdukları şeyler hakkında sen hüküm vereceksin!»
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : De ki: «Ey gökleri ve yeri yaratan, görüleni ve görülmeyeni bilen Allah`ım! Kulların arasında, o ihtilaf edip durdukları şeyler hakkında sen hüküm vereceksin.»
Fizilal-il Kuran : De ki: «Ey gökleri ve yeri yoktan var eden, görüleni ve görülmeyeni bilen Allah`ım! Kullarının ayrılığa düştükleri konularda sen hükmedersin.»
Gültekin Onan : De ki: "Ey gökleri ve yeri yaratan (fatır), gaybı ve müşahede edilebileni bilen Tanrım. Anlaşmazlığa düştükleri şeylerde, kullarının arasında sen hüküm vereceksin."
Hasan Basri Çantay : De ki: «Ey gökleri ve yeri yaratan, gizliyi de, aşikârı da bilen Allah, kullarının arasında ihtilâf etmekde oldukları şeyler hakkındaki hükmü sen vereceksin».
Hayrat Neşriyat : De ki: `Ey gökleri ve yeri yaratan, görünmeyeni ve görüneni bilen Allah’ım! Hakkında ihtilâfa düşegeldikleri şeyler husûsunda kullarının arasında ancak sen hüküm vereceksin!`
İbni Kesir : De ki: Ey gökleri ve yeri yaratan, görülmeyeni ve görüleni bilen Allah`ım; ayrılığa düştükleri şeyler hakkında kulların arasında Sen hükmedersin.
Muhammed Esed : De ki: "Ey Allahım! Ey gökleri ve yeri yaratan! Ey yaratılmış varlıkların kavrayış alanı dışındaki şeyleri de, yaratılmışların akıl ve duyularıyla görüp gözleyebildiklerini de bilen! Kullarının ayrılığa düştükleri her konuda (Kıyamet Günü) aralarında hüküm verecek olan Sensin!"
Ömer Nasuhi Bilmen : De ki: «Ey gökleri ve yeri yaratan ve gizli ve âşikâre olanı bilen Allah`ım! Sen kullarının arasında kendisinde ihtilâf eder oldukları şeyler hakkında hükmedersin.»
Ömer Öngüt : De ki: "Ey gökleri ve yeri yaratan, gizliyi de âşikârı da bilen Allah`ım! Kullarının arasında ayrılığa düştükleri şeyin hükmünü ancak sen verirsin. "
Şaban Piriş : De ki: Ey gökleri ve yeri yaratan, görülmeyeni ve görüleni bilen Allahım, hakkında anlaşmazlığa düştükleri hususlarda kulların arasında hüküm verecek sensin.
Suat Yıldırım : Sen şöyle dua et!: "Allah’ım! Ey gökleri ve yeri yaratan! Ey görünen görünmeyen ne varsa bilen. Hakkında ihtilaf ettikleri her meselede kulların arasında Sen elbette hükmedeceksin. Ben bu güven içinde bekliyor ve sabrediyorum."
Süleyman Ateş : De ki: "Allâh`ım, ey gökleri ve yeri yoktan var eden, görülmeyeni ve görüleni bilen! Ancak Sen, ayrılığa düştükleri şeylerde kullarının arasında hükmedersin."
Tefhim-ul Kuran : De ki: «Ey gökleri ve yeri yaratan, gaybı ve müşahade edilebileni de bilen Allah`ım. Anlaşmazlığa düştükleri şeylerde, kullarının arasında sen hüküm vereceksin.»
Ümit Şimşek : De ki: Ey gökleri ve yeri hiç yoktan yaratan, görünür ve görünmez herşeyi bilen Allahım! Anlaşmazlığa düştükleri şeyler hakkında, kulların arasında hükmü Sen verirsin.
Yaşar Nuri Öztürk : De ki: "Ey Allah`ım! Ey gökleri ve yeri yaratan, ey görülemeyeni ve görüleni bilen! Sen hüküm vereceksin kulların arasında, ihtilaf ettikleri şeyler hakkında."
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 684 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,131 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 625 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 579 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 564 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.