Aşağıdaki Hatalar Oluştu:
Warning [2] Use of undefined constant SAPI_NAME - assumed 'SAPI_NAME' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3379 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3379 errorHandler->error
/showthread.php 116 build_archive_link
Warning [2] Use of undefined constant IN_ARCHIVE - assumed 'IN_ARCHIVE' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3322 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3322 errorHandler->error
/inc/functions.php 3315 build_forum_breadcrumb
/showthread.php 195 build_forum_breadcrumb
Warning [2] Use of undefined constant IN_ARCHIVE - assumed 'IN_ARCHIVE' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3322 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3322 errorHandler->error
/showthread.php 195 build_forum_breadcrumb
Warning [2] preg_match(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead - Line: 357 - File: inc/class_parser.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
[PHP]   errorHandler->error
/inc/class_parser.php 357 preg_match
/inc/class_parser.php 153 postParser->parse_mycode
/inc/functions_post.php 571 postParser->parse_message
/showthread.php 968 build_postbit
Warning [2] preg_match(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead - Line: 364 - File: inc/class_parser.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
[PHP]   errorHandler->error
/inc/class_parser.php 364 preg_match
/inc/class_parser.php 153 postParser->parse_mycode
/inc/functions_post.php 571 postParser->parse_message
/showthread.php 968 build_postbit

Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 29.03.2024, Saat: 14:59 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
61 Gun Oruc
09.09.2012, 23:46
Yorum: #1
61 Gun Oruc
Bu sene tuttuğum oruçta, bir gün çok zorda kaldığım için orucumu bozmuştum. Büyüklerime sordum. Onlardan aldığım cevapla 61 gün oruç tuttum. Onlar dediklerim de ailemde herkesin dini konularda danıştığı bir büyüğüm, din öğretmenim ve birkaç kişi (yaşları geçkin, camiye giden). Onlara bunu nerden çıkardıklarını sorduğumda, hadislerden ve mezhep izahlarından olduklarını söylediler. Ramazan ayı bittikten ve ben oruçlarımı tuttuktan sonra bir arkadaşımın da tavsiyesiyle Kuran meali okumaya başladım. Bugüne kadar niye ben bana gelen bu Kitabı okumadım diye, kendime kızdım ve çok utandım. Aslında herşeyi nasıl yanlış yaptığımı, dini nasıl yanlış yerlerden öğrendiğimi anladım. O arkadaşıma ne kadar teşekkür etsem azdır. Allah`ıma şükürler olsun Kuran`ı okuyorum ve bundan evvelki hayatımın dini açıdan ne kadar yanlış olduğunu anladım. Bu arada oruçla ilgilide Kuran`da araştırma yaptım. Bakara 184 “Sayılı günlerdir. Sizden kim hasta olur veya yolculuk halinde bulunursa tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutar. Oruca zorlukla dayananın üzerine düşen, fidye olarak bir yoksulu doyurmaktır.. ” der.
Sonuç olarak orucu bozanın 61 gün oruç tutması gerektiği Kuran`da geçmiyor. Bunlar uydurma hadislerin ve mezheplerin izahıdır. Bazı ayetlerde ise 2 ay kefaret olarak oruç tutulması var ama bunlar örneğin yalnışlıkla birini öldürmede (Nisa 92), hanımlarını annesi gibi gördüğünü söyleyenlere (Mücadele 4), ayrıca yeminlerini bozanlara (Maide 89) ve hacda avlanma yasağına uymayana (Maide 95) vardır. Allah orucu bozmayla ilgili ise 61 günlük bir cezanın olduğunu söylemiyor. Allah böyle bir ceza olsaydı Kuran`da söylerdi.
Arkadaşlar dinimizi büyüklerimizden, din hocalarından, şıhlardan, şeyhlerden değil Kuran`dan öğrenelim.
[url]http://www.diniyazilar.com/2011/03/orucumu-bozdum-61-gun-tuttum/[/url]
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Yeni Yorum Gönder 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Oruc Tutmanin Faydalari alimallah 0 734 05.08.2013 23:55
Son Yorum: alimallah
  Kuranda Adam Oldurdukten Sonra Oruc Tutmak alimallah 0 1,660 25.07.2013 22:24
  Kuranda Oruc alimallah 0 696 02.04.2013 22:58
  Oruc alimallah 0 775 20.09.2012 14:36

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.