Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 19.09.2020, Saat: 04:48 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Araf Suresi 90
23.10.2012, 17:57
Yorum: #1
Araf Suresi 90
Ve kâlel meleullezîne keferû min kavmihî le initteba’tum şuayben innekum izen le hâsirûn(hâsirûne).

1. ve kâle : dedi
2. el meleu : ileri gelenler
3. ellezîne : o kimseler
4. keferû : inkâr ettiler, kâfir oldular
5. min kavmi-hi : onun kavminden, kendi kavminden
6. le in itteba`tum : eğer gerçekten tâbî olursanız
7. şuayben : Şuayb`a
8. inne-kum : muhakkak, mutlaka siz
9. izen : o taktirde, o zaman
10. le hâsirûne : mutlaka hüsrana uğrayan kimseler, nefslerini hüsrana düşürenler
İmam İskender Ali Mihr : Kavminden kâfir olanların ileri gelenleri şöyle dedi(ler): “Eğer, gerçekten Şuayb`a tâbî olursanız, o taktirde siz mutlaka hüsranda olanlardan (nefslerini hüsrana düşürenlerden) olursunuz.”
Diyanet İşleri : Şu’ayb’ın kavminden inkâr eden ileri gelenler dediler ki: “(Ey ahali!) Andolsun ki eğer Şu’ayb’a uyarsanız, o takdirde mutlaka siz zarar edenler olursunuz.”
Abdulbaki Gölpınarlı : Kavminin ileri gelenlerinden kâfir olanlar, Şuayb`e uyduğunuz takdîrde andolsun ki dediler, zarara uğrarsınız.
Adem Uğur : Kavminden ileri gelen kâfirler dediler ki: Eğer Şuayb`e uyarsanız o takdirde siz mutlaka ziyana uğrarsınız.
Ahmed Hulusi : Halkından hakikat bilgisini inkâr eden ileri gelenler: "Eğer Şuayb`a tâbi olursanız, o takdirde mutlaka hüsrana uğrayanlar olursunuz" dediler.
Ahmet Tekin : Kavminden kulluk sözleşmesindeki ortak taahhütlerini, Allah’a iman, kulluk ve sorumluluk bilincini şuur altına iterek örtbas edip inkârda ısrar eden kodamanlar, halka:
`Şuayb’e tâbi olursanız, o takdirde siz de zarara uğrarsınız` dediler.
Ahmet Varol : Kavminin inkar eden ileri gelenleri dediler ki: `Eğer Şu`ayb`a uyarsanız o zaman zarara uğrayanlardan olursunuz.`
Ali Bulaç : Kavminin önde gelenlerinden inkâr edenler, dediler ki: "Andolsun, Şuayb`a uyacak olursanız, kuşkusuz kayba uğrayanlardan olursunuz."
Ali Fikri Yavuz : Kavminin öncü kâfirleri, diğerlerine şöyle dediler: “- Dininizi bırakıp Şuayb’a uyarsanız, yemin ederiz ki, bu takdirde çok büyük ziyan görenlerden olacaksınız.”
Bekir Sadak : Milletinin inkar eden ileri gelenleri, «suayb`i uyarsaniz, and olsun ki siz kaybedersiniz» dediler.
Celal Yıldırım : Kavminden inkâra sapan ileri gelenler: «Şuâyb`e inanıp uyarsanız and olsun ki o takdirde ziyana uğrayanlardan olursunuz!» diyerek (tehdîdde bulundular).
Diyanet İşleri (eski) : Milletinin inkar eden ileri gelenleri, `Şuayb`a uyarsanız, and olsun ki siz kaybedersiniz` dediler.
Diyanet Vakfi : Kavminden ileri gelen kâfirler dediler ki: Eğer Şuayb`e uyarsanız o takdirde siz mutlaka ziyana uğrarsınız.
Edip Yüksel : Halkının ileri gelen inkarcıları, `Şuayb`a uyarsanız kaybedenlerden olursunuz,` dediler.
Elmalılı Hamdi Yazır : Kavminden küfreden cumhur cemaat da yemin ederiz, dediler: eğer Şuaybe uyarsanız hiç şüphe yok o takdirde siz kat`î husrâne düşeceksiniz
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : Kavminden ileri gelen kafirler dediler ki: «Eğer Şuayb`a uyarsanız andolsun ki, o takdirde mutlaka zarara düşersiniz.»
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : Kavminden ileri gelen kâfirler dediler ki: «Eğer Şu`ayb`a uyarsanız o takdirde siz mutlaka ziyana uğrarsınız.»
Fizilal-il Kuran : Soydaşlarının ileri gelenleri `eğer Şuayb`a uyarsanız, kesinlikle hüsrana uğrar, mahvolursunuz` dediler.
Gültekin Onan : Kavminin önde gelenlerinden küfredenler dediler ki: "Andolsun, eğer Şuayb`a uyacak olursanız, kuşkusuz kayba uğrayanlardan olursunuz."
Hasan Basri Çantay : Onun kavminden kâfir olan ileri gelirler: «(Dîninizi terk ile) Şuaybe uyarsanız, andolsun ki, o takdirde muhakkak en büyük zarara uğramış kimseler olacaksınız» dedi.
Hayrat Neşriyat : Kavminden inkâr eden ileri gelenler ise dedi ki: `Yemîn olsun ki, eğer Şuayb’a tâbi` olursanız, o takdirde doğrusu siz elbette hüsrâna uğramış kimseler olursunuz.`
İbni Kesir : Kavminden küfretmiş olan ileri gelenler dediler ki: Şuayb`a uyarsanız; andolsun ki siz, o zaman hüsrana uğrayanlardansınız.
Muhammed Esed : Ne var ki, kavimleri arasından, hakkı inkara şartlanmış olan elebaşları, (Şuaybın yandaşlarınaSmile "Doğrusu, eğer Şuayba uyarsanız, bilin ki, kaybedenlerden olacaksınız!" dediler.
Ömer Nasuhi Bilmen : Ve onun kavminden kâfir olmuş olan ileri gelenleri demişti ki: «Eğer Şuayb`e tebâiyyet ederseniz, şüphesiz siz o zaman en büyük zarara düşmüşler olursunuz.»
Ömer Öngüt : Kavminin ileri gelen kâfirleri dediler ki: “Eğer Şuayb`e uyarsanız, yemin ederiz ki bu takdirde ziyan edenlerden olacaksınız. ”
Şaban Piriş : Toplumun önde gelen kâfirleri dediler ki: -Şuayb’e uyarsanız o zaman mahvolursunuz!
Suat Yıldırım : Kavminden inkâra sapan ileri gelenler "Eğer Şuayb’a uyacak olursanız kesinlikle perişan olursunuz!" diye tehditte bulundular.
Süleyman Ateş : Kavminden inkâr eden ileri gelenler dediler ki: "Eğer Şu`ayb`e uyarsanız muhakkak siz ziyana uğrarsınız!"
Tefhim-ul Kuran : Kavminin önde gelenlerinden küfre sapanlar, dediler ki: «Andolsun, Şuayb`a uyacak olursanız, kuşkusuz kayba uğrayanlardan olursunuz.»
Ümit Şimşek : Kavminin ileri gelen kâfirleri ise, `Şuayb`a uyarsanız ziyan edersiniz` dediler.
Yaşar Nuri Öztürk : Toplumunun küfre sapan kodamanları dedi ki: "Eğer Şuayb`ın ardısıra giderseniz hüsrana gömülenler olursunuz."
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 854 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Araf 50 alimallah 0 577 01.11.2013 23:19
Son Yorum: alimallah
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,307 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Araf alimallah 0 582 20.10.2013 15:09
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 767 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.