Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 31.05.2020, Saat: 07:58 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hasr Suresi 24
03.10.2012, 17:23
Yorum: #1
Hasr Suresi 24
Huvallâhul hâlikul bâriûl musavviru lehul esmâul husnâ, yusebbihu lehu mâ fîs semâvâti vel ard(ardı) ve huvel azîzul hakîm(hakîmu).

1. huve allâhu : O Allah ki
2. el hâliku : yaratan
3. el bâriû : yokken var eden
4. el musavviru : tasvir eden, şekil ve suret veren
5. lehu : onun, onu
6. el esmâu el husnâ : güzel isimler
7. yusebbihu : tespih ederler
8. lehu : onun, onu
9. mâ : şey(ler)
10. fî es semâvâti : semalarda, göklerde var olan, bulunan
11. ve el ardı : ve arz, yeryüzü, yer
12. ve huve : ve o
13. el azîzu : azîz olan, yüce olan
14. el hakîmu : hakîm olan, hüküm ve hikmet sahibi
İmam İskender Ali Mihr : O Allah ki; Yaratan`dır, Bâri`dir (yokken var eden), Musavvir`dir (şekil verendir), güzel isimler O`nundur. Göklerde ve yerde olanlar O`nu tespih eder. Ve O; Azîz`dir (yücedir), Hakîm`dir (hüküm ve hikmet sahibidir).
Diyanet İşleri : O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır. Güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.
Abdulbaki Gölpınarlı : O Allah, yaratandır, vâredip olgunlaştırandır, sûret verendir, onundur bütün güzel adlar; tenzîh eder onu ne varsa göklerde ve ne varsa yeryüzünde ve odur üstün, hüküm ve hikmet sâhibi.
Adem Uğur : O, yaratan, var eden, şekil veren Allah`tır. En güzel isimler O`nundur. Göklerde ve yerde olanlar O`nun şânını yüceltmektedirler. O, galiptir, hikmet sahibidir.
Ahmed Hulusi : O Allâh, Hâlık (mutlak yaratan - Esmâ özelliklerini fiile dönüştüren), Bari (her yarattığını, zaman ve özellik olarak tüme uyumlu tafsile getiren), Musavvir (sonsuz mânâ sûretlerini açığa çıkaran); Esmâ ül Hüsnâ O`na aittir! Semâlarda ne var ve arzda ne varsa Allâh`ı tespih (ortaya koydukları işlevle Esmâ özelliklerini açığa çıkararak kulluk etmeleri) içindir; "HÛ" Aziyz`dir, Hakiym`dir.
Ahmet Tekin : O, yaratan, varlıkları ayırıcı özelliklerle düzenli, sağlıklı, âhenkli ve dengeli yaratmaya devam eden, mahlûkata dilediği, planladığı gibi, çehre, vücut hatları ve şekil veren Allah’tır. En güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki varlıkların ve imkânların tamamı onun koyduğu düzen içinde görevlerini yaparak O’nun şanını yüceltmektedir, O’nu zikretmektedir. O, hikmet sahibi, kudretli ve hükümrandır.
Ahmet Varol : O, yaratan, yoktan vareden, şekillendiren Allah`tır. En güzel adlar O`nundur. Göklerde ve yerde ne varsa O`nu tesbih etmektedir. O, yücedir, hikmet sahibidir.
Ali Bulaç : O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, `şekil ve suret` verendir. En güzel isimler O`nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O`nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.
Ali Fikri Yavuz : O, öyle Allah ki, Hâlık’dır= her şeyi yaratıb takdir edendir, Bârî’dir= yoktan var edendir, Musavvir’dir= bütün varlıklara şekil verendir. Esmaü’l-Hüsna (en güzel isimler) O’nun... Bütün göklerde ve yerde olanlar, hep O’nu tesbhih eder. O, Azîz’dir= her şeye gâlib ve her kemale sahibdir, Hakîm’dir= hikmet sahibidir...
Bekir Sadak : O, vareden, guzel yaratan, yarattiklarina sekil veren, en guzel adlar kendisinin olan Allah`tir. Goklerde ve yerde olanlar O`nu tesbih ederler. O gucludur, Hakim`dir. *
Celal Yıldırım : O öyle Allah ki, yaratandır, en güzel şekilde ve biçiminde var kılandır. Dilediği surette meydana getirendir. En güzel isimler O`na mahsustur. Göktekilerle yerdekiler O`nu tesbîh eder. O, çok üstündür, çok güçlüdür, hikmet sahibidir.
Diyanet İşleri (eski) : O, vareden, güzel yaratan, yarattıklarına şekil veren, en güzel adlar kendisinin olan Allah`tır. Göklerde ve yerde olanlar O`nu tesbih ederler. O güçlüdür, Hakim`dir.
Diyanet Vakfi : O, yaratan, var eden, şekil veren Allah`tır. En güzel isimler O`nundur. Göklerde ve yerde olanlar O`nun şânını yüceltmektedirler. O, galiptir, hikmet sahibidir.
Edip Yüksel : O, Yaratan, Vareden ve Biçim veren ALLAH`tır. Tüm güzel isimler O`nundur. Göklerde ve yerde ne varsa O`nu yüceltir. O Üstündür, Bilgedir.
Elmalılı Hamdi Yazır : O öyle Allah ki halık, barî, müsavvir o, en güzel isimler (Esma-i hüsnâ) onun, bütün Göklerdeki ve yerdeki ona tesbih eder, o öyle azîz, öyle hakîmdir.
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : O, yaratan, var eden, varlıklara şekil veren Allah`tır. En güzel isimler O`nundur. Göklerde ve yerde olanlar, O`nu tesbih ederler. O, öyle üstündür, öyle hikmet sahibidir.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : O, yaratan, var eden, varlıklara şekil veren Allah`tır. En güzel isimler O`nundur. Göklerde ve yerde olanlar O`nun şânını yüceltmektedirler. O, gâlib olan, her şeyi hikmeti uyarınca yapandır.
Fizilal-il Kuran : O yaratan, yoktan var eden, varlıklara şekil veren Allah`tır. İsimlerin en güzelleri O`na aittir. Göklerde ve yerde olanların hepsi O`nu takdis etmektedir. Üstün güç sahibi ve herşeyi hikmeti uyarınca yapandır.
Gültekin Onan : O Tanrı ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, `şekil ve suret` verendir. En güzel isimler O`nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O`nu tesbih etmektedir. O, Azizdir, Hakimdir.
Hasan Basri Çantay : O, öyle Allahdır ki vücûde getireceği her şey`i hikmeti muktezaasınca takdîr edendir. Onları var edendir. Varlıklara suuret verendir. En güzel isimler Onun. Göklerde ve yerde ne varsa (hepsi) Onu tesbîh (ve tenzîh) eder. O, gaalib-i mutlakdır. Yegâne hukûm ve hikmet saahibidir.
Hayrat Neşriyat : O, Hâlık (herşeyi yaratan), Bâri’ (yoktan var eden), Müsavvir (her mahlûka sûret veren) Allah’dır. Esmâü’l-Hüsnâ (en güzel isimler) O’nundur. Göklerde ve yerde ne varsa, O’nu tesbîh eder. Çünki O, Azîz (kudreti dâimâ üstün gelen)dir, Hakîm (her işi hikmetli olan)dır.
İbni Kesir : O, öyle Allah`tır ki; Halik, Bari, Musavvir`dir. En güzel isimler O`nundur. Göklerde ve yerde olanlar O`nu tesbih ederler. Ve O; Aziz`dir, Hakim` dir.
Muhammed Esed : O, Allah`tır, Yaratıcı, bütün özlere ve görüntülere şekil veren Yapıcı!
Ömer Nasuhi Bilmen : O yaratıcı, vücuda çıkarıcı, eşyaya sûret verici olan Allah Teâlâ`dır. O`nun için pek güzel isimler vardır. O`nun için göklerde ve yerde ne varsa tesbih eder ve azîz, hakîm olan O`dur.
Ömer Öngüt : O; yaratan, var eden, şekil veren Allah`tır. En güzel isimler O`nundur. Göklerde ve yerde olanlar O`nu tenzih ve tesbih etmektedirler. O Azîz`dir, hüküm ve hikmet sahibidir.
Şaban Piriş : O Allah, yaratan, yoktan vareden, şekil verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde ne varsa O’nu tesbih eder. O, güçlüdür, Hakim’dir.
Suat Yıldırım : Allah o gerçek İlahtır ki halık’tır, bârî’dir, musavvir’dir. Hasılı, en güzel isimler ve vasıflar O’nundur. Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi O’nu tesbih ve tenzih eder. O, azizdir, hakimdir.
Süleyman Ateş : O, yaratan, var eden, (varlığa getirdiklerine) biçim veren Allah`tır. En güzel isimler O`nundur. Göklerde ve yerde bulunanların hepsi O`nun ululuğunu anarlar. O, aziz (mutlak gâlip), hakim (hükümdar, herşeyi hikmetle yapan)dır.
Tefhim-ul Kuran : O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, `şekil ve suret` verendir. En güzel isimler O`nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O`nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.
Ümit Şimşek : O Allah ki, Hâlıktır; herşeyi O yaratır. Bâri`dir; yarattıklarını, herbirine ve her haline lâyık şekilde yaratır. Musavvirdir; yarattıklarına dilediği gibi şekiller verir. En güzel isimler Onundur. Göklerde ve yerde ne varsa Onu tesbih eder. Onun kudreti herşeye galip, hikmeti herşeyi kuşatmıştır.
Yaşar Nuri Öztürk : Allah`tır O! Haalik, Bâri`, Musavvir`dir O! En güzel isimler/Esmâül Hüsna O`nundur. Göklerde ne var, yerde ne varsa O`nu tespih eder. Azîz`dir O, Hakîm`dir.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 793 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,254 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 709 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 679 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 659 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.