Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 22.09.2020, Saat: 07:38 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Toplam Kuran Harfleri
25.10.2012, 00:10
Yorum: #1
Toplam Kuran Harfleri
Soru:"Bediüzzaman Kur’an harflerinin sayısını 300620 olarak ifade ediyorHalbuki, Abdullah b Kesir ve mücahidin 321180, Fadl b Ata b Yesar 325015, Sellâm Ebu Muhammed el-Hamanî 340740 harf olduğunu söylüyorlar

Abdülaziz Bekkine ise, mevcut Kur`an’ların 322671 harf tuttuğunu belirtmiştirSuyutî, İtkan’da; İbn Abbas’tan yapılan rivayete göre, Kur`an’ın tamamının 323671 harf olduğunu zikreder Ayrıca Kur`an harflerini kesin bir sayıya bağlamada gösterilecek gayret, faydası olmayan bir meşgaleden öteye geçmez Başka kitapları okumaya vakit bulamayan Bediüzzaman nasıl oluyor da Kuran harflerini saymaya vakit bulmuştur, demeden edemiyoruzGörüldüğü gibi Said Nursî’nin verdiği rakam, rivayetlerin hiçbiri ile tevafuk etmemektedir"

Cevap:
-Alimlerin Kur’an’ın kelime ve harf sayımında farklı rakamlar ortaya koymalarının hikmetleri vardır Kelimelerin sayımındaki farklılık, örfî/nahvî, kitabî kelimelerin nazara alınıp alınmamaktan kaynaklanmaktadır Harflerin sayımındaki farklı sayıların elde edilmesi ise, -kuvvetli bir ihtimalle- Hatt-ı Osmanîde küçük bir dikme halinde yazılan elifler ile hemzenin yuvası olan vav ve ya gibi zait harflerin sayılıp sayılmamasından kaynaklanmıştır Ayrıca, hatt-ı osmanî ile diğer hatlar arasında kendini gösteren elifler/çekmeler, belki de şeddelerin de rolü olmuştur

-Kur’an’ın harflerini farklı bir sayıda tespit ettiği için, Bediüzzaman Said Nursi’yi eleştirmek art niyetli bir hezeyanın ürünüdür Çünkü, ta sahabeden beri gelen bu gibi çalışmalarda -sorudaki bilgilerde de geçtiği gibi- bu konuyu tespit etmeye çalışan alimlerin vardığı sonuçlar da hep farklı olmuştur “Bediüzzaman’ın tespiti, diğer alimlerin tespitlerine uymuyor” diye yapılan bir eleştiri, diğer alimler için de geçerlidir Sözgelimi “Neden Mucahid’in tespiti diğerlerinden farklıdır, hatta hocası olan İbn Abbas’ın tespitinden de farklıdır?” Bu farklılığın bir açıklaması varsa, yukarıda arz ettiğimiz şekildedir Kaldı ki, böyle büyük sayılarda bazı farklılıkların olması pek fazla bir önemde arz etmez Tespit edilen bütün sayılar 3oo binde birleşiyor, fakat küsuratta farklılık gösteriyor

-“Başka kitapları okumaya fırsat bulmayan Bediüzzaman, nasıl olur da bu harfleri saymaya vakit bulmuştur?” şeklindeki ön yargı kokan sorunun cevabı ise şudur:

-Başta Tercümanu’l-Kur’an İbn Abbas olmak üzere bir çok büyük İslam aliminin Kur’an’ın ayetleri yanında kelime ve harflerini de saymış olmaları, bu sayımın öyle önemsiz, faydasız bir şey olmadığının göstergesidir Sonsuz ilim sahibi Allah’ın kelamı olan Kur’an’ın kullandığı kelime ve harflerin sayılması ve onlardaki bazı esrarın varlığını bulmaya yönelik çabaların olması, Allah’ın kitabına verilen değerden başka ne ile izah edilebilir?

-Bununla beraber, Bediüzzaman’ın, Kur’an’ın harflerini baştan sona saymadığı bilinmektedir Gerek Kur’an’ın kelimelerinin gerekse harflerinin sayısıyla ilgili bilgileri eskiden gençlik zamanında -bir defa bakmakla yetinen harika hafızasıyla- hıfzettiği eski malumatına, eski tefsirlerden almıştır Onlara itimat etmiştir Aşağıdaki ifadelerinden bu bilgiye ulaşmak mümkündür

“Rumuzat-ı Semaniyeyi yazdığım zaman hem çok acele telif edilmiş; hem benim eski mahfuzatıma itimad ederek, takribî iki mikyas yaptım Onunla, hem eski ulemanın hesaplarına binaen hurufat-ı Kur`âniyenin i`câz cihetinde esrarını yazdım Sonra, meşhur Kamusü`l-Lügat sahibi Mecedüddîn-i Firuz Âbâdî`nin, el-Mikyas nâmındaki tefsir-i meşhur u makbulünün hurufat ve kelimat-ı Kur`âniyeye dair beyanatına baktık, yüzde doksanı bizim hesabımıza tevafuk etmiş Yalnız, beş on yerinde muhalefet gördük Sonra tahkikî bir hesap yaptımBizimki doğru, onunki matbaaların sehvi olduğu tahakkuk etti Madem böyle azîm yekûnlardaki tevafuklarda küçük küsuratlar ve küçük farklar zarar vermez diye, daha tam tamına tahkikî bir tarzda bütün Kur`ân`ı, bütün hurufatıyla ve kelâm ve kelimatıyla hesap etmeye ve letaif-i i`câziyeyi onunla tam takviye etmeye vakit bulamadım Zâlimler bana vakit bırakmadılar Ben de o takribî mikyaslarımla ve mahfuzatımla ve eski ulemanın hesaplarına ve Kenzü`l-Arş duasındaki adedlerime(oradaki sayılarla ilgili bilgilerle) iktifa eyledim” (Emirdağ-1/182)

Yrd Doç Dr Niyazi BEKİ
sorularlarisaleinur
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Yeni Yorum Gönder 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  osmanlı devletinde toplam kaç kişi padişahlık yapmıştır? admin 0 531 16.11.2014 11:49
Son Yorum: admin
  dünyada toplam hayvan varlığı kaç milyardır? admin 0 655 25.01.2014 23:03
Son Yorum: admin
  Sadaka Kuran Ve Mutluluk alimallah 0 732 14.10.2013 02:12
Son Yorum: alimallah
  Kuran Ve Teror alimallah 0 567 22.09.2013 15:14
  Google Translateden Kuran Cevirmek alimallah 0 563 20.09.2013 21:27

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.