Aşağıdaki Hatalar Oluştu:
Warning [2] Use of undefined constant SAPI_NAME - assumed 'SAPI_NAME' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3379 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3379 errorHandler->error
/showthread.php 116 build_archive_link
Warning [2] Use of undefined constant IN_ARCHIVE - assumed 'IN_ARCHIVE' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3322 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3322 errorHandler->error
/inc/functions.php 3315 build_forum_breadcrumb
/showthread.php 195 build_forum_breadcrumb
Warning [2] Use of undefined constant IN_ARCHIVE - assumed 'IN_ARCHIVE' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 3322 - File: inc/functions.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/inc/functions.php 3322 errorHandler->error
/showthread.php 195 build_forum_breadcrumb
Warning [2] preg_match(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead - Line: 357 - File: inc/class_parser.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
[PHP]   errorHandler->error
/inc/class_parser.php 357 preg_match
/inc/class_parser.php 153 postParser->parse_mycode
/inc/functions_post.php 571 postParser->parse_message
/showthread.php 968 build_postbit
Warning [2] preg_match(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead - Line: 364 - File: inc/class_parser.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
[PHP]   errorHandler->error
/inc/class_parser.php 364 preg_match
/inc/class_parser.php 153 postParser->parse_mycode
/inc/functions_post.php 571 postParser->parse_message
/showthread.php 968 build_postbit

Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 19.04.2024, Saat: 12:55 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yasin Suresi Edip Yuksel
17.10.2012, 09:01
Yorum: #1
Yasin Suresi Edip Yuksel
36. Y.S. (YA SİN) SÛRESİ

Rahman ve Rahim Allah`ın İsmiyle

1- Y. S.*[1]

[1] * 36:1 Bak 2:1; 74:30.

2- Bilge Kuran`a and olsun.

3- Sen elbette elçilerden birisin.

4- Dosdoğru bir yol üzerinde.

5- Bu, Üstün ve Rahim olanın indirdiği bir vahiydir.

6- Ataları uyarılmadığından tümüyle habersiz kalmış bir toplumu uyarman için...

7- Çoklarının inanmıyacağına dair söz gerçekleşmiştir.

8- Boyunlarına, çenelerine kadar varan prangalar taktık da kafaları yukarıya dikilmiştir.

9- Önlerinden bir set ve arkalarından bir set çekerek onları perdeledik; artık göremezler.

10- Onları uyarsan da uyarmasan da onlar için birdir; inanmazlar.*67[2]

[2]* 36:10 Bak 57:22-23.

11- Sen ancak, mesaja uyan ve yalnız başına iken Rahman`a karşı saygılı olan bir kimseyi uyarabilirsin. Onu bağışlanma ve bol bir ödülle müjdele.

12- Ölüleri biz, evet biz diriltiriz, onların yaptıklarını ve (ölümlerinden sonraki) sonuçlarını yazarız. Biz herşeyi apaçık bir kitapta saymışızdır.

Elçileri Reddetmek: Kronik Bir Tepki

13- Onlara, bir kent halkının kendilerine gelen elçilere gösterdiği tavrın örneğini ver.

14- Onlara iki elçi göndermiştik, ikisini de yalanladılar. Bunun üzerine üçüncü biriyle desteklemiştik. "Biz size gönderilen elçileriz," demişlerdi.

15- Dediler ki, "Siz de bizim gibi insandan başka bir şey değilsiniz. Rahman ise hiçbir şey indirmemiştir. Siz yalan söylüyorsunuz."

16- Dediler ki, "Rabbimiz bilir ki biz size gönderildik."

17- "Bizim görevimiz, açıkça duyurmaktan ibarettir."

18- Dediler ki, "Sizin yüzünüzden uğursuzluğa uğradık. Eğer son vermezseniz sizi taşlarız ve bizden size acı bir ceza dokunacaktır."

19- Dediler ki, "Uğursuzluğunuz sizden kaynaklanmaktadır. Size uyarıda bulunulduğu için mi? Siz gerçekten sınırı aşan bir topluluksunuz."

20- Kentin en uzak yakasından bir adam koşarak, "Ey halkım," dedi, "Elçilere uyun."

21- "Sizden bir ücret istemiyenlere uyun. Onlar doğru yoldadır."

22- "Beni yaratana ne diye kulluk etmeyeyim? Siz de O`na döneceksiniz."

23- "O`nun dışında tanrılar mı edineyim? Eğer Rahman bana zarar vermek dilese, ne onların şefaati bana bir yarar sağlayabilir ne de beni kurtarabilirler."

24- "O zaman tümüyle sapıtmış olurum."

25- "Ben sizin Rabbinize inandım; lütfen beni dinleyin."

İnananların Ölümü: Doğrudan Cennete Giriş

26- (Ölüm anında) Kendisine, "Cennete gir," denir. "Keşke benim halkım bir bilseydi..."

27- "Rabbimin beni bağışladığını ve beni ağırladığını..."

28- Ondan sonra biz, halkının üzerine gökten bir ordu indirmedik; indirmeğe gerek duymadık.

29- Sadece bir patlama... Hemen donakaldılar.

Elçileri Alaya Alma: İnsanlığın Trajedisi

30- Halkın durumu pek yazık. Kendilerine her ne zaman bir elçi gelse onunla alay ederlerdi.

31- Kendilerinden önce nice nesilleri yok ettiğimizi ve onların bir daha kendilerine dönmediklerini görmezler mi?

32- Hepsi toplanıp huzurumuza getirileceklerdir.

Tanrı`nın İşaretleri

33- Ölü toprak onlar için bir ayettir: Onu diriltiriz ve oradan taneler çıkarırız da ondan yerler.

34- Orada hurma ağaçları ve üzümlerden oluşan bağ ve bahçeler yetiştirdik ve pınarlar fışkırttık.

35- Ki onun ürünlerinden ve elleriyle yetiştirdiklerinden yesinler. Şükretmiyecekler mi?

36- Yerin bitirdiklerinden, kendi cinslerinden ve daha bilmedikleri nice şeylerden türlü çiftleri yaratan pek yücedir.

37- Gece de onlar için bir ayettir: Ondan gündüzü soyarız da onlar karanlıkta kalırlar.

38- Güneş belirlenmiş olan rotasında akıp gitmektedir. Bu Üstün ve Bilgin olanın kurduğu bir düzendir.

39- Aya da, kuru bir hurma dalına dönüşünceye kadar çeşitli evreler belirledik.

40- Ne güneş aya yetişebilir, ne de gece, gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzmektedir.*68[3]

[3]* 36:40 Güneşin, ayın ve dünyanın yörüngelerindeki hareketlerinden söz eden bu ayetteki "küllün fi felekin (herbiri bir yörüngede)" ifadesini oluşturan harfler (K, L, F, Y, F, L, K), tersinden okunduğu zaman da değişmeyen bu simetrik yapısıyla, gök cisimlerinin dairesel / elipsoid yörüngelerini sembolize ediyor. Aynı ifade 21:33 ayetinde de geçer. Kuran ilginç detaylarla doludur (72:1). Bak 4:82.

İlk Geminin İcadı

41- Onlar için bir başka ayette, insan soyunu yüklü gemide taşımamızdır.

42- Aynı şekilde, sürmeleri için onun bir benzerini yarattık.

43- Dileseydik onları boğardık; ne bir çığlıklarına yetişen olurdu, ne de kurtulabilirlerdi.

44- Bunun yerine, bizden bir merhamet görürler ve belli bir süreye kadar yaşatılırlar.

45- Kendilerine, "Geçmişinizden ibret alıp ve geleceğiniz için sakının ki merhamet edilesiniz," denilmişti.

46- Rab`lerinin ayetlerinden bir ayet kendilerine geldiğinde, ondan yüz çevirmeyi adet edinmişlerdi.

47- Kendilerine, "ALLAH`ın size verdiği rızıklardan verin," denildiğinde, inkar edenler inananlara, "ALLAH`ın, dilediği taktirde besleyebileceği kimseleri mi besleyelim? Siz gerçekten iyice sapıtmışsınız," derler.

48- Aynı zamanda, "Doğru sözlü iseniz o söz ne zaman gerçekleşecek?" diye meydan okurlar.

49- Çekişip dururlarken kendilerini yakalayacak bir tek patlamayı beklemektedirler.

50- Ne bir vasiyet bırakmaya vakit bulurlar ne de ailelerine dönebilirler.

51- Boruya üflenince, onlar mezarlarından kalkıp Rab`lerine koşacaklar.

52- "Vay halimize" derler, "Yattığımız yerden bizi kim kaldırdı? Bu, Rahman`ın söz verdiği şeydi. Demek elçiler doğru söylemişti."

53- Sadece bir patlama... Hemen huzurumuza toplanıp getirilirler.

54- Bu gün hiç kimseye en ufak bir haksızlık edilmez ve yaptığınızın karşılığından başkasını da görmezsiniz.

55- Cennet halkı o gün zevk ve eğlence ile meşguldürler.

56- Eşleriyle birlikte gölgeliklerde, koltuklara yaslanmışlardır.

57- Onlar için meyveler ve istedikleri her şey vardır.

58- Rahim olan Rab`den söz olarak "selam" vardır.

59- Ey suçlular, siz bugün ayrılın.

60- Ey Adem`in çocukları, şeytana tapmayacağınıza dair sizden söz almamış mıydım? O sizin açık düşmanınızdır.

61- Bana kulluk edin. Bu en doğru yoldur.

62- Buna rağmen o, sizden bir çok nesilleri saptırdı. Hiç aklınızı kullanmaz mıydınız?

63- İşte, size söz verilen cehennem budur!

64- İnkarınızın bir sonucu olarak orada yanınız.

65- O gün ağızlarına mühür vururuz da, bizimle elleri konuşur ve yapmış olduklarına da ayakları tanıklık eder.

66- Dilesek gözlerini büsbütün silerdik. Yolu bulmaya çalıştıklarında göremezlerdi.

67- Dilesek onları oldukları yerde dondurur ne ileri gidebilir ne de geri dönebilirlerdi.

68- Kime çok ömür verirsek, yaratılışını tersine çeviririz. Anlamaz mısınız?

Kuran Ölüler Üzerine Okunmak İçin Gönderilmedi

69- Ona şiir öğretmiş değiliz, zaten ona uygun düşmez. Bu, ancak bir mesaj ve apaçık bir Kuran`dır.

70- Dirileri uyarır ve inkarcıları açığa çıkarır.*69[4]

[4]* 36:70 Kuran`ın dirileri uyarmak için indirilmiş olduğunu bildiren biricik ayetin yer aldığı Ya Sin suresinin, özellikle ölülere okunan bir sure olarak tanınması gariptir. Uydurma hadisleri izleyen "diriler", Tanrı`nın inadına, bu ayetleri işitmeyen ölülere okumaktadırlar. Anlamadıkları ve inanmadıkları bir kitabı işitmeyen ölülere okuyanlar dünyanın en anlamsız işini yaptıkları gibi bundan para bile kazanabilmektedirler! Bu, Guinness rekorlar kitabına "dünyanın en garip işleri" arasında listeye girmeli.

71- Görmezler mi, kendi ellerimizle onlar için çiftlik hayvanlarını yarattık da onlara sahip olmaktadırlar?

72- Onları kendilerine boyun eğdirdik; bir kısmına binmekte bir kısmından da yemektedirler.

73- Ve onlar için onlarda başka yararlar ve içecekler vardır. Şükretmiyecekler mi?

Güçsüz Putlar

74- ALLAH`tan başka tanrılar edindiler. Belki kendilerine yardım ederler diye.

75- Oysa onlara yardım edemezler; hatta tam tersine kendileri onları korumak için nöbet bekleyen askerlerdir.

76- Sözleri seni üzmesin. Gizledikleri ve açıkladıkları her şeyi çok iyi biliriz.

77- İnsan, kendisini bir damlacıktan yarattığımızı görmez mi ki bize karşı apaçık bir düşman kesilir?

78- Ve yaradılışını unutarak bize örnekli bir soru yöneltti: "Çürüdükten sonra kemikleri kim diriltecek?"

Yanma:

Her Zaman Tanık Olduğumuz Bir Diriliş Olayı*

79- De ki, "Kim onları ilk kez yarattıysa onları yine O diriltecek. O her türlü yaratmayı bilendir."

80- O ki, size yeşil (klorofilli) ağaçtan ateş çıkarandır. Nitekim onu yakıyorsunuz.*70[5]

[5]* 36:79-80 Her türlü yaratmayı bilen Tanrı, enerjinin fotosentez yoluyla yeşil bitkilerde depolanması; yıllar ve hatta yüzyıllar sonra, odun, kömür veya petrol olarak yanma olayı ile adeta dirilmesi olayını bir diriliş örneği olarak vermektedir. Bak 4:82.

81- Gökleri ve yeri yaratan onların benzerini yaratmaya güç yetiremez mi? Gerçekten O, Yaratandır, Bilendir.

82- Bir şeyi dilediği zaman, ona sadece "Ol!" der ve o da hemen oluverir.*71[6]

[6]* 36:82 Evrenin yaratılışı böyle bir emir sonucu aniden olmuştur. Bak 21:30.

83- Her şeyin yönetimini elinde bulunduran çok yücedir ve siz de O`na döndürüleceksiniz.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Yeni Yorum Gönder 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 1,532 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,933 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 1,329 19.10.2013 22:12
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 1,291 19.10.2013 22:11
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 1,311 19.10.2013 22:11

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.