Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Tarih: 20.06.2019, Saat: 00:53 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)
Hızlı Arama:
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zumer Suresi 45
13.09.2012, 04:28
Yorum: #1
Zumer Suresi 45
Ve izâ zukirallâhu vahdehuşmeezzet kulûbullezîne lâ yu’minûne bil âhıreh(âhıreti), ve izâ zukirellezîne min dûnihi izâ hum yestebşirûn(yestebşirûne).

1. ve izâ zukire : ve zikredildiği zaman
2. allâhu : Allah
3. vahde-hu : onun tekliği
4. işmeezzet : tiksindi, nefretle ürperdi
5. kulûbu : kalpler
6. ellezîne : o kimseler, onlar
7. lâ yû`minûne : îmân etmezler
8. bi el âhıreti : ahirete
9. ve izâ : ve olduğu zaman
10. zukire : zikredildi, anıldı
11. ellezîne : o kimseler, onlar
12. min dûni-hi : ondan başka
13. izâ : olduğu zaman
14. hum yestebşirûne : onlar neşelenip sevinirler
İmam İskender Ali Mihr : Ve Allah`ın vahdaniyeti (Tek`liği) zikredildiği zaman, ahirete (Allah`a ulaşmaya) îmân etmeyenlerin kalpleri nefretle ürperir. O`ndan (Allah`tan) başkası zikredildiği zaman onlar sevinirler.
Diyanet İşleri : Allah, bir tek (ilâh) olarak anıldığında ahirete inanmayanların kalpleri daralır. Allah’tan başkaları (ilâhları) anıldığında bakarsın sevinirler.
Abdulbaki Gölpınarlı : Allah bir olarak övülüp anıldı mı âhirete inanmayanların yüreklerinden bir nefrettir kopar, fakat ondan başka, onların mâbut sandıkları anılınca ferahlanıp sevinirler.
Adem Uğur : Allah, tek olarak anıldığı zaman, ahirete inanmayanların içlerine sıkıntı basar. Ama Allah`tan başkası anıldığı zaman hemen yüzleri güler.
Ahmed Hulusi : Allâh, TEK`liği itibarıyla hatırlatıldığında, sonsuz yaşamlarına iman etmeyen kimselerin şuurları bundan hoşlanmaz! O`nun dûnundakiler anıldığındaysa, hemen onlar müjdelenmişçesine yüzleri güler!
Ahmet Tekin : Allah’ın birliğinden bahsedilince âhirete, ebedî yurda inanmayanların yürekleri burkulur, akılları karışır, ruhları sıkılır. Allah’ın dışında, bir değer ifade etmeyen derekedeki putlardan bahis açılınca, hemen yüzleri güler.
Ahmet Varol : Allah bir olarak anıldığında ahirete inanmayanların kalpleri nefretle çarpar. O`nun dışındakiler anıldığında ise hemen sevince kapılırlar.
Ali Bulaç : Sadece Allah anıldığı zaman, ahirete inanmayanların kalbi öfkeyle kabarır. Oysa O`ndan başkaları anıldığında hemen sevince kapılırlar.
Ali Fikri Yavuz : Böyle iken, Allah ortaksız olarak anıldığı vakit, ahirete iman etmiyenlerin yürekleri tiksinir de, O’ndan başka putlar anıldığı vakit hemen yüzleri güler.
Bekir Sadak : Allah tek olarak anildigi zaman, ahirete inanmayanlarin kalbleri nefretle carpar, ama Allah`tan baska putlar anildigi zaman hemen yuzleri guler.
Celal Yıldırım : Ne zaman Allah, bir olarak anılırsa, Âhiret`e inanmayanların kalbleri nefretle tiksinir. Allah`tan başka tanrılar anıldığında için için sevinip yüzleri güler.
Diyanet İşleri (eski) : Allah tek olarak anıldığı zaman, ahirete inanmayanların kalbleri nefretle çarpar, ama Allah`tan başka putlar anıldığı zaman hemen yüzleri güler.
Diyanet Vakfi : Allah, tek olarak anıldığı zaman, ahirete inanmayanların içlerine sıkıntı basar. Ama Allah`tan başkası anıldığı zaman hemen yüzleri güler.
Edip Yüksel : ALLAH tek başına anıldığı an ahirete inanmıyanların kalpleri huzursuz olarak ürker. Fakat O`nun dışındakiler anıldığı zaman hemen yüzleri güler.
Elmalılı Hamdi Yazır : Böyle iken Allah bir olarak anıldığı vakıt Ahırete inanmıyanların yürekleri burkulur da ondan berikiler anıldığı vakıt derhal yüzleri güler
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : Böyle iken Allah bir olarak anıldığında, ahirete inanmayanların yürekleri burkulur. O`ndan başkaları anıldığı zaman hemen yüzleri güler.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : Böyle iken, Allah bir olarak anıldığı zaman ahirete inanmayanların yürekleri burkulur da, O`ndan başkaları anıldığı zaman derhal yüzleri güler.
Fizilal-il Kuran : Allah, onların tanrılarından ayrı olarak tek başına anıldığı zaman, Ahirete inanmayanların kalbleri nefretle çarpar; ancak Allah`dan başka putlar anıldığı zaman hemen yüzleri güler.
Gültekin Onan : Tanrı bir olarak anıldığı zaman ahirete inanmayanların kalbi öfkeyle kabarır. Oysa O`ndan başkaları anıldığında hemen sevince kapılırlar.
Hasan Basri Çantay : Allah, bir olarak, anıldığı zaman âhirete inanmazların kalbleri tiksinir. (Fakat Allahdan) başkası anıldı mı bunlar (ın) derhal yüzleri güler.
Hayrat Neşriyat : Hem Allah tek olarak anıldığı zaman, âhirete îmân etmeyenlerin kalbleri daralır! Ama O’ndan başkaları anıldığı zaman, hemen sevinirler.
İbni Kesir : Allah, tek başına anıldığı zaman; ahirete inanmayanların kalbleri tiksinir. Ama O`ndan başkaları anıldığı vakit hemen yüzleri güler.
Muhammed Esed : Ve Allah ne zaman tek başına anılsa, öteki dünyaya inanmayanların kalpleri keskin bir nefretle dolar. Halbuki O`nun yanısıra başka (hayali) güçler de anıldığı zaman hemen (yüzleri güler,) neşelenirler!
Ömer Nasuhi Bilmen : Ve Allah bir olarak anıldığı vakit ahirete imân etmeyenlerin kalbleri ürker (nefret duyar). Ve O`nun gayrı olanlar anıldığı zaman ise onlar o vakit ferahlanırlar, yüzleri güler.
Ömer Öngüt : Allah ortaksız olarak zikredildiği zaman ahirete inanmayanların kalpleri nefretle çarpar. O`ndan başkaları anıldığı zaman ise, hemen yüzleri güler.
Şaban Piriş : Allah’ın adı tek olarak anıldığı zaman, ahirete inanmayanların kalpleri nefretle çarpar. Ondan başkaları anılınca hemen neşelenirler.
Suat Yıldırım : Böyle iken Allah bir olarak anılınca âhirete iman etmeyenlerin yürekleri burkulur da, O’ndan başkalarından bahsedilince derhal yüzleri güler.
Süleyman Ateş : Allâh, tek olarak anıldığı zaman; âhirete inanmayanların kalbleri ürker. Ama O`ndan başka (tanrı)ları da anıldığı zaman, hemen sevinirler.
Tefhim-ul Kuran : Sadece Allah anıldığı zaman, ahirete inanmayanların kalbi öfkeyle kabarır. Oysa O`ndan başkaları anıldığında ise, hemen sevince kapılırlar.
Ümit Şimşek : Allah bir olarak anıldığında, âhirete inanmayanların kalpleri daralır. Ondan başkaları anıldığı zaman ise yüzleri gülüverir.
Yaşar Nuri Öztürk : Allah yalnız başına anıldığında, ahirete inanmayanların kalpleri nefretle ürperir; O`nun dışındakiler anıldığında ise hemen müjdelenmiş gibi sevinirler.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nato genel sekreterinin görev süresi kaç yıldır? admin 0 650 11.09.2015 04:27
Son Yorum: admin
  Fatir Suresi 36 alimallah 0 1,093 26.10.2013 22:26
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 4 alimallah 0 601 19.10.2013 22:12
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 2 alimallah 0 549 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah
  Ahzap Suresi 3 alimallah 0 535 19.10.2013 22:11
Son Yorum: alimallah

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.